Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrozumieć dzieło, czyli Dzień Wolnej Sztuki

Redakcja
W galerii Zachęta wolontariusze rozmawiali ze zwiedzającymi o ...
W galerii Zachęta wolontariusze rozmawiali ze zwiedzającymi o ... Kamil Fejfer
W galerii Zachęta wolontariusze rozmawiali ze zwiedzającymi o sztuce. Celem akcji jest nauczenie się rozumienia dzieł artystów.

- Zadajemy pytania odwiedzającym, próbujemy wzbudzić jakąś dyskusję. Zależy nam na tym, aby dzieło sztuki nie pozostawało w próżni – mówi Mikołaj Matyaszczyk, wolontariusz akcji Dzień Wolnej Sztuki w warszawskiej Zachęcie.

Badania wskazują, że osoby odwiedzające galerie poświęcają każdemu dziełu średnio tylko 8 sekund. Wolontariusze mają za zadanie zainteresować, przykuć uwagę odbiorcy i sprawić, żeby dzieło stało się unikatowe. – Chodzi o to, żeby ludziom nieco przybliżyć sztukę współczesną – mówi Matyaszczyk.

- Zebraliśmy tutaj kilka dzieł, którymi chcemy zainteresować odwiedzających. Ludzie zazwyczaj przychodząc do muzeum oglądają wszystkie ekspozycje. My zachęcamy do tego, żeby się zatrzymać, żeby nie oglądać wszystkiego, bo to nie ma sensu - mówi Inga Kacewicz, wolontariuszka. – Opowiadamy nie tylko o samym dziele, ale często również np. o kontekście społecznym do którego się odnosi. Wchodzimy z ludźmi w dialog – dodaje.

Jesteście więc tłumaczami sztuki? – Nie narzucamy interpretacji. Skłaniamy ludzi do interpretacji – stwierdza wolontariuszka.

- Dzień Wolnej Sztuki jest po to, aby skupić się na konkretnych, wybranych dziełach – mówi Patrycja Domańska. – W sztuce współczesnej każda interpretacja jest dobra. Czasami sam artysta reinterpretuje dzieło po wejściu w interakcję z jego odbiorcami – stwierdza.

Dzień Wolnej Sztuki jest polską edycją amerykańskiego Slow Art Day, który w tym roku gromadzi około 80 placówek na całym świecie. W Dniu Wolnej Sztuki bierze udział dwanaście muzeów - Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Narodowe w Poznaniu, MOCAK w Krakowie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz sześć oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie - Gmach Główny - Galeria Sztuki Polskiej XX Wieku, Galeria Sztuki Polskiej XIX Wieku w Sukiennicach, Dom Jana Matejki, Dom Józefa Mehoffera, Pałac Biskupa Erazma Ciołka oraz Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich - Galeria Sztuki Starożytnej.

Bitwa Narodów, czyli Rycerskie Mistrzostwa Świata

Pojechali metrem bez spodni 2012 [zdjęcia]

Foto: Ola Podsiadły została Miss Warszawy 2012

Program imprez: Juwenalia Warszawskie 2012

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto