Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elizeum w Warszawie. Co z zakopaną pod ziemią rotundą? Jest inwestor, ale nie ma zgody ratusza

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
wikipedia / domena publiczna / Adrian Grycuk
Tajemnicza rotunda zakopana w skarpie i jeszcze bardziej tajemniczy inwestor, który chce ją odremontować. Unikatowa konstrukcja Elizeum wymaga remontu. Inwestor ma pieniądze, ale nie ma zgody ratusza. Miasto tłumaczy, ze wkrótce chce rozpisać przetarg.

Na stoku skarpy, w parku Rydza-Śmigłego, zakopana jest rotunda. Niezwykła podziemna budowla kształtem przypomina nieco kościół stojący na Placu Małachowskiego. Nad ziemię wystaje tylko okulus przez który do rotundy wpada światło.

Elizeum powstało w XVIII wieku dla brata króla Stanisława Augusta. Podobno był tam... dom uciech. Romantyczna konstrukcja przetrwała do dziś, lecz od dawna wymaga remontu. Obecnie budynek należy do miasta, a zarządza nim – Zarząd Zieleni.

Tajemniczy inwestor od kilku lat zabiega o remont Elizeum. Plany dotyczące tego terenu przesłał do naszej redakcji. - Już pięć lat temu padła jednoznaczna deklaracja inwestora zainteresowanego rewitalizacją zabytku i stworzeniem tam centrum kulturalnego. Jest on gotów przekazać spore środki i przedstawił koncepcję architektoniczną, która została pozytywnie zaopiniowana przez Zarząd m.st. Warszawy i Stołecznego Konserwatora Zabytków - tłumaczy przedstawiciel inwestora, Tomasz Gołaski.

- Ale cóż to? Do tej pory - a minęło już 5 lat - nie zostały przeprowadzone procedury, które umożliwiłyby rozpoczęcie prac i uratowanie tego zabytku. Elizeum przerzucane jest z rąk do rąk jak gorący kartofel. Nikt nie czuje się odpowiedzialny za to, by ratować zabytek - dodaje Gołaski. W specjalnym oświadczeniu zadaje pytania: „Kto poniesie odpowiedzialność, gdy Elizeum się zawali?” oraz „Czy odpowiednie służby zrobiły cokolwiek przez te 5 lat?”

Czy Elizeum jest chronione?

Swoje obawy o przyszłość historycznego budynku kieruję do miasta. - Stan jest stabilny i monitorowany – odpisuje mi Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków. Jako dowód wysyła listę z wyszczególnionymi pracami przy Elizeum. - W ostatnim czasie usprawniany był system wentylacji i odprowadzenia wody, wykonano także kompleksowe badania archeologiczne pod kątem docelowego zabezpieczenia kopuły Elizeum (izolacja gliną) - dodaje. W grudniu 2017 opracowana została również ekspertyza techniczna budynku.

W czasie Nocy Muzeów w Elizeum pojawili się zwiedzający. To jedyna możliwość, by zobaczyć ten intrygujący obiekt. Skoro wpuszczono wycieczkę do środka, stan budowli nie może zagrażać bezpieczeństwu.

Jak remontować Elizeum?

Koncepcję odbudowy Elizeum kilka lat temu przygotowała pracownia JEMS. W kwietniu mówił mi o tym jej współzałożyciel, Maciej Miłobędzki. - Nasz pomysł to stworzenie nowej groty, we współczesnej konwencji. Przez nią można by wprowadzać zwiedzających do środka - powiedział w rozmowie architekt.

Inwestor tłumaczy, że ma swoją koncepcję. Zgodnie z zaleceniami konserwatora chciałby wyremontować Elizeum, a poza tym zająć się okolicznym terenem. Chce stworzyć amfiteatr, multimedialne fontanny oraz scenę tunelową i estradę na potrzeby różnych wydarzeń.

Kim jest tajemniczy inwestor? Tego na razie nie wiadomo. „Na razie nie chcę podawać nazwy” - tłumaczy Gołaski i zapewnia, że jest przedstawicielem wypłacalnej firmy, która przestawia poważne deklaracje. Nieoficjalnie mówi się, że inwestor zajmuje się wydobywaniem diamentów z Afryki. - Tak, ten inwestor zwracał się już kilkukrotnie do miasta z propozycją dzierżawy długoletniej, także obejmującej teren przyległy. Natomiast został ostatnio poinformowany, że konkretne propozycje będą mogły być rozważone na etapie konkursu na projekt partnerstwa publiczno-prywatnego - tłumaczy nam Michał Krasucki.

Kiedy zostanie rozpisany przetarg? - O tym, czy i w jakiej formie takie ewentualne postępowanie będzie prowadzone będziemy decydować w tym roku – dodaje Krasucki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto