Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inteligentne miasto. Warszawa będzie stolicą nowych technologii?

Kacper Van Wallendael
Na zdjęciu aplikacja Warszawski.ninja, zdobywca 1. miejsca w konkursie "Dane po warszawsku".
Na zdjęciu aplikacja Warszawski.ninja, zdobywca 1. miejsca w konkursie "Dane po warszawsku". mat. prasowe
Wsparcie dla start-upów, aplikacje mobilne ułatwiające poruszanie się po mieście, otwarte dane udostępnione wszystkim, którzy chcą je wykorzystać. W jaki sposób "inteligentne miasto" staje się rzeczywistością w Warszawie?

Okazją do dyskusji na temat strategii rozwoju technologicznego polskich miast był odbywający się w dniach 25-26 czerwca Res Publica Festival. Wiceprezydenci Gdańska i Warszawy, a także przedstawiciele organizacji wspierających rozwój przedsiębiorczości, rozmawiali m. in. na temat możliwości powołania w Warszawie tzw. Chief Technology Officer (CTO), czyli osoby odpowiedzialnej za strategię technologiczną.

- My mamy już takiego CTO I jest nim Tomasz Nadolny, pełnomocnik prezydenta miasta ds. innowacji w Gdańsku - mówił wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. A czy Warszawa planuje powołać kogoś, kto uczyni ze stolicy "inteligentne miasto"? - Już teraz widzimy, że projekt CTO ma dwie nogi – kształtowania polityki wsparcia przedsiębiorczości i strategii rozwoju technologicznego miasta – stwierdził wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski – Analizowaliśmy to już wewnątrz miasta i widzimy, że te dwie funkcje należy rozdzielić.

Inteligentne miasto: aplikacje mobilne i otwarte dane

Do przemiany miasta pod względem technologicznym nie wystarczy jednak powołanie nowych urzędników. Konieczne są konkretne działania. Z pewnością możemy do nich zaliczyć powstawanie coraz liczniejszych aplikacji dla urządzeń mobilnych, ułatwiających funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej. Ich tworzenie ułatwił z pewnością Urząd Miasta, udostępniając dane o działaniu miasta za pośrednictwem strony internetowej "Otwarte dane po warszawsku".

Zorganizowany przez magistrat konkurs na najlepsze aplikacje oparte na udostępnionych otwartych danych przyciągnął aż 71 różnych projektów, z których 12 trafiło do ścisłego finału. Jury przyznało pierwsze miejsce projektowi "Warszawski.ninja", która jest platformą wymiany informacji o stanie komunikacji miejskiej. Nagrodę publiczności zdobyła Rolkowa Mapa Warszawy, na którą oddano ponad tysiąc głosów - kilkakrotnie więcej niż na którykolwiek z pozostałych projektów. Nagroda Prezydenta m. st. Warszawy przypadła aplikacji GeoHermes - mobilnemu przewodnikowi po Warszawie. Konkurencyjne pomysły ułatwiały m. in. poszukiwanie mieszkania czy reagowanie w sytuacjach niebezpiecznych.

Czytaj też: 12 najlepszych aplikacji w konkursie "Dane po warszawsku" [PRZEGLĄD]

We wrześniu 2014 r. Warszawa została nagrodzona na międzynarodowym konkursie Mayors Challenge, organizowanych przez Fundację Bloomberga. O wyróżnieniu w konkursie zadecydowała firmowana przez miasto aplikacja Virtualna Warszawa, które ma ułatwić życie osobom niewidomym i niedowidzącym. Jej działanie jest oparte o tzw. beacony, czyli urządzenia wielkości monety, które - umieszczone w przestrzeni publicznej - komunikują się z naszym smartfonem, czyniąc korzystanie z urzędów, instytucji czy komunikacji miejskiej łatwiejszym. Póki co zasięgiem został objęty budynek Stołecznego Centrum Osób niepełnosprawnych i trasa linii autobusowej 185.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto