Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa Rotunda po wakacjach. W środku przestrzeń dla mieszkańców. Wygląd wywołuje kontrowersje

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Nowa Rotunda miała być gotowa na początku roku. Nie otwarto jej do dziś. - Budynek zostanie oddany do użytku po okresie wakacyjnym - słyszymy od banku. Do Warszawy powróci jeden z symboli Śródmieścia. W środku i na zewnątrz będzie miejsce dla mieszkańców.

Prace nad Nową Rotundą zaczęły się w 2017 roku. Wtedy po długich konsultacjach i dyskusjach zdecydowano się zburzyć stary obiekt według inwestora osłabiony po wybuchu gazu z 1979 roku. Na takie działanie przystał ówczesny konserwator zabytków, a bank wraz z pracownią Gowin & Siuta przedstawił nowy projekt.

Zgodnie z planem wyburzono starą Rotundę i postawiono nową, przypominającą historyczny obiekt. Inwestor chwalił się stalowym szkieletem powstałym w hucie Pokój w Rudzie Śląskiej, który waży 500 ton i został dopasowany co do minimetrów. Całość została przykryta szklaną elewacją i aluminiową fasadą. Dach zwieńczono tzw. „wężykiem generalskim” mającym odpowiadać temu ze starej Rotundy.

Nowa Rotunda po wakacjach. W środku przestrzeń dla mieszkańc...

Problem w tym, co zauważyli aktywiści z Miasto Jest Nasze, że wężyk wygląda inaczej niż planowano. "Charakterystyczny szlaczek na górze budynku jest całkowicie płaski - na wizualizacjach miał on "głębię", podobnie zresztą jak w oryginalnym budynku".

Zapytaliśmy przedstawicieli banku, dlaczego efekt różni się od tego zaprezentowanego na wizualizacjach. - Nowa Rotunda zachowuje dotychczasowy kształt, wielkość i elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu. Wizualizacja jest prezentacją wizji bryły budynku, jego charakteru, wzajemnych proporcji, rozmieszczenia okien i drzwi w ujęciu perspektywicznym - tłumaczy nam Magdalena Kopcińska z banku PKO. Względem wizualizacji zmienił się także kolor okien. Wynika to jednak z nasłonecznienia. W przypadku zupełnie przezroczystego szkła w Rotundzie byłoby jak w szklarni. Na to nie pozwalają przepisy nowoczesnego budownictwa biurowego (duża część przestrzeni to jednak oddział banku).

Nowa Rotunda: kiedy otwarcie?

Ostatnio na budowie Rotundy byliśmy pod koniec 2018 roku. Wtedy wykonawcy liczyli, że prace zakończą się na przełomie roku, a w pierwszych miesiącach 2019 do obiektu wejdą najemcy (z banku) oraz mieszkańcy. Niestety otwarcie zostało przesunięte o mniej więcej pół roku.

Zakładamy, że budynek zostanie oddany do użytku po okresie wakacyjnym. Przy realizacji projektu najważniejsze jest dla nas, żeby Nowa Rotunda była budynkiem wyjątkowym - wyjaśnia Magdalena Kopcińska z banku PKO.

Przedstawiciele inwestora tłumaczą, że parter oraz podziemia zostaną przeznaczone na funkcję bankową. Powyżej na antresoli będzie przestrzeń otwarta dla wszystkich. - Znajdą się na niej kawiarnia oraz przestrzeń kreatywno-biznesowa z możliwością wykorzystania zarówno w celach konferencyjnych, jak i wystawienniczych - mówi Kopcińska.

Amfiteatr przed Rotundą

Wyremontowany zostanie również teren przed budynkiem banku (w pobliżu w/w inwestycji). Znajdzie się tam m.in. amfiteatr z niewielką fontanną, będzie też plac, który w założeniu architektów ma tętnić życiem.

Ze względu na współpracę z miastem i inwestorem pobliskiego wieżowca J44 (powstaje tuż obok Rotundy) możemy się spodziewać wspólnego i spójnego założenia architektonicznego połączonego z Pasażem Wiecha. Na zaszczytne miejsce wróci również tablica upamiętniająca ofiary wybuchu gazu w Rotundzie z 1979 roku.


Wizualizacja Nowej Rotundy

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto