Prawdopodobnie w ostatniej chwili uda się zaplanować okolice ulicy Szwedzkiej na Pradze Północ. Wielki, pofabryczny teren, przechodzi ogromne zmiany, głównie za sprawą prywatnych deweloperów. Teraz do walki o lepszą Pragę włącza się miasto.
Osiedle jutra?
Biuro Architektury wraca z projektem „Osiedla Warszawy”. Tym razem spore zmiany mają przejść okolice Szwedzkiej. Miasto chce razem z mieszkańcami zaprojektować tę część miasta, a konkretnie:
- komunikację na tym terenie (piesza, rowerowa, zbiorowa i samochodowa)
- funkcje tego obszaru (tereny otwarte, rekreacyjne i zieleń).
Przy okazji warto dodać, że przy Szwedzkiej powstanie również centrum lokalne, czyli miejsce spotkań mieszkańców, nieco przypominające nowoczesny dom kultury.
Wszystko rozpocznie się od spaceru, który odbędzie się w sobotę 16 lutego (start o godz. 10, przy Szwedzkiej 1). Potem odbędą się warsztaty. Swoje pomysły można zgłaszać też (do 17 lutego) pod adresem osiedlawarszawy@um.warszawa.pl. To jednak nie koniec zmian. Od kilku lat, w okolicach Szwedzkiej, trwa prawdziwa rewolucja.
Wielka fabryka z nowym duchem
W 2020 roku dawna fabryka Polleny zmieni się w modną lokalizację z knajpkami, barami i sklepami. Już teraz OKAM Capital buduje tam osiedle mieszkaniowe - Bohema. Wkrótce rozpocznie się rewitalizacja drugiej części działki. Stoją tam stare, ceglane, pofabryczne budynki. Zmienią się one w kulturalno-rozrywkowe centrum Nowej Pragi.
Centralnym punktem będzie plac z kominem, przy którym organizowane mają być koncerty. Nieco później, na wschodnim krańcu działki powstanie również hotel. Projekt wyszedł z pracowni Sud Architekt Polska. Więcej piszemy o tym tutaj.
Osiedle mieszkaniowe
W ramach Bohemy powstanie 900 mieszkań. Tuż obok, na rogu Stalowej i Czynszowej, Immobilier Polska stawie 202 lokale (o powierzchni od 24 do 112 metrów). Inwestor ma też stworzyć pieszy odcinek ulicy Czynszowej, pomiędzy Stalową i Strzelecką.
ZOBACZ TEŻ: Plaga kradzieży w Warszawie. Na czym polega metoda na koc?
Swoje „trzy grosze” do budownictwa mieszkaniowego w tym rejonie dorzuci też miasto. Rafał Trzaskowski zapowiedział stworzenie bloków komunalnych oraz mieszkań na wynajem. Miałyby się znaleźć w miejscu Zajezdni Stalowa, która za dwa lata prawdopodobnie zostanie przeniesiona na Białołękę.
Pierwszy Woonerf w Warszawie
Realizowanych jest kilka projektów zmieniających Nową Pragę (administracyjną część Pragi-Północ). Poza Bohemą i mieszkaniami, w pobliżu powstanie pierwszy w Warszawie woonerf.
Woonerf to ulica z uspokojonym ruchem, niezwykle popularna w Holandii. Samochody jadą nią wolno i mają takie same prawa jak piesi czy rowerzyści. Na terenie znajdują się też place zabaw, drzewa i ławki. W taki sposób, za 3,5 mln zł, zmieni się ulica Strzelecka i Środkowa.
Architekci z grupy WXCA zaproponowali tam także zasadzenia zieleni i kwiatów oraz stworzenie ogródków kawiarnianych. Powstaną również dwa skwery oraz plac (lokalny bazar) przy Szwedzkiej. Poza tym Pałacyk Konopackiego zostanie przerobiony na dom kultury.
Metro na Szwedzkiej i stacja PKP
Jeszcze do niedawna niezbyt popularnie miejsce na spacer, ze względu na odrapane kamienice i opuszczoną fabrykę, zmienia się całościowo. Przyczyna się do tego także budowa II linii metra. O czym piszemy wcześniej, w momencie otwarcia stacji C16 Szwedzka, fabryka będzie w trakcie wielkiego remontu. Już wcześniej odnowiono sporo kamienic w okolicy.
Tuż obok, na wysokości Tesco, PKP chce zbudować stację Stalowa. Nagle, ze względu na metro i pociągi, okolice Szwedzkiej staną się jednym z najlepiej skomunikowanych miejsc w Warszawie.
Cała Nowa Praga, zyskała drugą szansę. Jak pokazuje przykład Ząbkowskiej i okolic, metro potrafi zmienić dzielnicę. Stara Praga jest dziś mekką hipsterów, a w weekendy, w okolicznych pubach nie ma wolnych miejsc. Tutaj dzieje się jeszcze więcej. Czy Nową Pragę czeka zatem podobna przemiana?
POLECAMY TEŻ:
Komentarze
józefbąk
A za oknami zajezdnia MZA i pędzące pendolino. Super, polecam.
vivo
W Bohemie mieszkania już dawno się sprzedały na pniu. Warto zmienić ten fragment Warszawy.
Mieszkaniec Pragi północ
Dobry chwyt marketingowy - pewnie mieszkania się nie sprzedają.
Ciekawe kto za to wszystko zapłaci?
Ludziom ciemnote wcisakja tu strach po 21 z domu wyjść.
Tylko kupować- zwykłe osiedle.