T-Mobile Ekstraklasa. Legia wygrywa z Ruchem 2:0 [WIDEO, ZDJĘCIA, RELACJA]

Łukasz Trybulski
Sobotnie spotkanie Legii z Ruchem było hitem 25. kolejki T-Mobile Ekstraklasy, ale może także zaważyć o tym, kto zdobędzie Mistrza Polski. Legioniści wygrywając 2:0 z chorzowskim Ruchem, zbliżyli się do upragnionego tytułu odskakując rywalom na cztery punkty. Zwycięstwo piłkarzom Macieja Skorży zapewniły bramki Kucharczyka i Ljuboji. Na wyróżnienie zasługuje także bezbłędna gra w bramce Dusana Kuciaka.

Legia do meczu na szczycie przystąpiła w mocno eksperymentalnym składzie, a zmiany wymusiło zawieszenie za kartki trzech podstawowych piłkarzy. Co więcej, poczynaniami lidera z ławki rezerwowych nie mógł kierować trener Maciej Skorża, co było skutkiem kary za odesłanie na trybuny podczas poprzedniego spotkania ligowego z Wisłą w Krakowie.

Takich problemów nie miał Ruch. Jego szkoleniowiec Waldemar Fornalik nie mógł skorzystać jedynie z obrońcy Żeljko Djokmica. Obie drużyny do gry przystąpiły z dużym respektem dla rywala, więc długo na boisku nie działo nic ciekawego. Więcej emocji, niekoniecznie sportowych, było na trybunach. W 17. minucie sędzia musiał na chwilę przerwać grę, gdy na "żylecie" rozbłysły race, a kilka petard hukowych poleciało na murawę.

Najbliżej szczęścia był w pierwszej połowie Słowak Gabor Straka. W 44. minucie po składnej akcji Łukasza Janoszki i Arkadiusza Piecha otrzymał dobre podanie od tego drugiego, ale z 17 metrów posłał piłkę obok prawego słupka bramki gospodarzy. Osiem minut po przerwie jeszcze lepszej sytuacji nie wykorzystał Maciej Jankowski. Pochodzący ze stolicy napastnik "Niebieskich" wymanewrował defensywę Legii, ale przegrał pojedynek sam na sam z jej bramkarzem.

Wydawało się, że "Niebiescy" na dobre przejmą inicjatywę, ale wtedy... stracili gola. Na połowie Ruchu piłkę wywalczył Danijel Ljuboja, odegrał do Miroslava Radovica, a drugi z Serbów idealnie podał do Michała Kucharczyka, który płaskim strzałem z pola karnego pokonał Michala Peskovica.

Po stracie bramki Ruch musiał zaatakować odważniej, a miejscowi mogli liczyć na kontry. Mecz nabrał rumieńców. Po zamieszaniu ze zmianą w Legii w dobrej sytuacji znalazł się Piech, ale Kuciak miał w sobotę swój dzień. Podobnie jak Ljuboja, który był aktywny przez całe spotkanie, a w 83. minucie po podaniu Tomasza Kiełbowicza zdobył drugą bramkę dla lidera i rozstrzygnął losy meczu.

Legia przerwała serię dziewięciu ligowych występów chorzowian bez porażki i zrobiła duży krok w stronę mistrzostwa Polski. Piłkarze Ruchu będą mieć smutne święta, ale porażki w Warszawie nie mogą rozpamiętywać zbyt długo, bo już we wtorek czeka ich rewanż z Wisłą Kraków w półfinale Pucharu Polski. W przypadku sukcesu - finał prawdopodobnie z... Legią.

Po meczu powiedzieli:

Jacek Magiera (w zastępstwie zawieszonego trenera Legii Macieja Skorży): "Najważniejsze było zwycięstwo i udało się cel zrealizować. Drużyna ciężko zapracowała na ten sukces. Jesteśmy na dobrej drodze, by zdobyć tytuł mistrza Polski, ale ta kwestia nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Zostało pięć spotkań i wiele się może zdarzyć. Podchodzimy do tego spokojnie. Na pewno zyskaliśmy sporo wiary we własne umiejętności, możliwości, bo pokonaliśmy zespół, który był na fali i który zapowiadał, że przyjeżdża do Warszawy po zwycięstwo. Przed nami półtora dnia świąt z rodzinami, a już od poniedziałku myślimy o rewanżu z Arką w półfinale Pucharu Polski".

Waldemar Fornalik (trener Ruchu): "Obie drużyny podeszły do siebie z respektem. W pierwszej połowie było sporo szarpanej gry, przerywanych akcji. Widać było, że ten zespół, który pierwszy strzeli gola, będzie blisko zwycięstwa. I to zrobiła Legia, a zdecydowała o tym głównie indywidualność Ljuboi, bo to on odegrał główną rolę w tej akcji, a sam strzelił drugiego gola. My mieliśmy swoje szanse, ale nie potrafiliśmy skutecznie odpowiedzieć. Przyjmujemy ten wynik z pokorą, ale przegraliśmy z głównym kandydatem do mistrzostwa Polski".

CZYTAJ RELACJĘ Z MECZU NA KOLEJNEJ STRONIE

90 min.+3 Huber Siejewicz kończy spotkanie. Legia wygrywa z Ruchem 2:0!

90 min.+3 Schodzi jeden z lepszych piłkarzy spotkania - Ljuboja. W jego miejsce pojawia się Blanco.

90 min.+3 Novo wyszedł sam na sam z Peskovicem. Argentyńczyk zwlekał z oddaniem strzału i obrońcy dogonili legionistę i zablokowali jego strzał.

90 min. Sędzia doliczy trzy dodatkowe minuty.

89 min. Szyndrowski fauluje Novo. To jego druga żółta kartka i Ruch kończy w dziesiątkę!

88 min. Piłkarze z Chorzowa już chyba pogodzili się z porażką.

86 min. Wolny dla gości, ale stałe fragmenty gry nie są dziś najmocniejszą stroną Ruchu.

85 min. Jankowskie schodzi z boiska i w jego miejsce pojawia się wywołany Grzyb.

84 min. Wojciech Grzyb gotowy do wejścia na boisko.

83 min. Kolejna zmiana szykuje się w ekipie Fornalika.

82 min.**GOOOOOL! Kiełbowicz świetnie włącza się do gry ofensywnej, podaje do serbskiego napastnika i Ljuboja trafia na 2:0!**

80 min. Żyro szarżował przy linii końcowej, ale niedokładnie podał do partnera.

79 min. Ljuboa traci piłkę w narożnika boiska.

78 min. Piech już nie strzeli gola w tym meczu. Zmienia go Andrzej Niedzielan.

77 min. Brak komunikacji pomiędzy Żyro i Ljuboją.

76 min. Burliga dośrodkowywał w pole karne, ale piłka wyszła już za linię końcową.

75 min. Ładne zgranie Żyro do Ljuboji, ale Serb stracił bramkę.

74 min. Piech nie dochodzi do podania i grę wznawia Kuciak.

73 min. Faulowany Ljuboja.

72 min. Żółta kartka dla Kiełbowicza.

71 min. Zmiana także w ekipie gości. Za Zieńczuka na placu gry pojawia się Abbott.

71 min. Novo wszedł za Kucharczyka.

70 min. Szyndrowski dostaje żółtą kartkę za faul na Radovicu.

68 min. Piech marnuje świetną sytuację! Kuciak ponownie genialnie interweniuje!

67 min. Nacho Novo gotowy do gry.

65 min. Wawrzyniak próbował uderzać z przewrotki, ale został powstrzymany. Corner dla Legii.

64 min. Ljuboja traci piłkę i od linii bocznej zaczynają Niebiescy.

63 min. Zmiana, ale Legii. Za Wolskiego wchodzi Łukasik. Przypomnijmy, że Rafał Wolski miał już żółty kartonik.

62 min. Szyndrowski zniesiony na noszach. Gra wznowiona. Ruch chwilowo w osłabieniu.

61 min. Szyndrowski leży na murawie.

60 min. Jankowski nie pozwala odetchnąć Kuciakowi.

59 min. Goście ponownie zagrażali Legii. Brakuje jednak dobrego wykończenia akcji.

58 min. Ruch szybko się podnosi po stracie bramki. Akcja i wywalczony corner.

57 min.**GOOOOOL! Ljuboja do Radovica. Kucharczyk świetnie wszedł w pole karne i pokonuje Peskovica! Legia-Ruch 1:0!**

56 min. Kombinacyjna akcja Rucha, ale bez wykończenia.

55 min. Janoszka faulowany przez Żyrę.

54 min. Ruch idzie za ciosem i nadal groźnie naciska na rywala.

53 min. Gra wznowiona przez goalkeepera drużyny Skorży.

52 min. Kuciak ucierpiał w tej akcji. Jest mu udzielana pomoc medyczna.

51 min. Piech podaje do Jankowskiego. Pomimo asekuracji obrońców, Jankowski wyszedł sam na sam z Kuciakiem. Słowacki bramkarz ratuję Legię.

50 min. Vrdoljak świetnie przerwał akcję drużyny gości.

49 min. Nieporozumienie Astiza i Kuciaka, na szczęście bez konsekwencji.

48 min. Ljuboja nie wyprowadza kontry po niedokłądnym dośrodkowaniu Zieńczuka.

45 min. Zaczynamy drugą odsłonę spotkania.

45 min.+1**Koniec pierwszej części spotkania. Po 45. minutach na Łazienkowskiej bezbramkowy remis.**

45 min.+1 Sędziowie doliczają jedną minutę.

44 min. Wolski dostaje odłożoną żółtą kartkę, za faul w groźnej akcji Ruchu.

43 min. Najlepsza akcja drużyny Fornalika w całej połowie. Zgranie Piecha do Straki, a ten minimalnie przestrzelił.

41 min. Radovic faulowany przez Strakę. Piłkarz gości dostaję żółtą kartkę.

40 min. Od linii bocznej zaczyna Ruch.

36 min. Zamiast akcji podbramkowych widzimy sporo strat, niecelnych podań i dynamicznych wejść.

35 min. Sporo walki w środkowej części boiska.

34 min. Dośrodkowanie Zieńczuka sprawiło trochę kłopotów obrońcom Legii.

33 min. Astiz fauluje. Rzut wolny ok. 40 metrów od bramki Kuciaka.

32 min. Posiadanie piłki: Legia 52 proc., Ruch 48 proc.

31 min. Wrzutka Kiełbowicza w pole karne Peskovica. Po zamieszaniu pod bramką Ruchu, defensorzy wybijają piłkę.

30 min. Faulowany w środkowej strefie Vrdoljak.

28 min. Dobra, indywiduwalna akcja Ljuboji i niecelne uderzenie Kucharczyka z główki.

28 min. Kuciak wychodził na przedpole.

27 min. Strzał Ljuboji powstrzymany przez Stawarczyka. Dobra dwójkowa akcja Kucharczyka i Ljuboja.

25 min. Strzał zablokowany. Corner dla Legii. Złe wykonanie i sędzia odgwizduje spalonego.

24 min. Wolny dla Legii z linii pola karnego. Przy piłce serbski napastnik.

23 min. Malinowska wypuszcza Piecha, ale Astiz na posterunku.

22 min. Szybka akcja Piecha zatrzymana.

21 min. Na Łazienkowksiej zrobiło się trochę szaro za sprawą kibiców Legii.

19 min. Głęboka wrzutka w pole karne gospodarzy. Kuciak rozpoczyna grę.

18 min. Janoszka faulowany w środkowej części boiska.

17 min. Hubert Siejewicz wznawia spotkanie.

16 min. Mecz chwiliwo przerwany. Kibice odpalili race.

15 min. Posiadanie piłki: Legia 44 proc., Ruch 56 proc.

15 min. Źle wykonany stały fragment gry przez drużynę gospodarzy i Ruch przy piłce.

14 min. Ljuboja faulowany przy linii pola karnego przez Grodzickiego.

13 min. Kiełbowicz dośrodkowuje w pole karne, ale piłka bezpiecznie ląduje w rękach Peskovica.

12 min. Ljuboja powstrzymany, ale nieprzepisowo.

11 min. Radovic fauluje.

10 min. Legioniści tracą piłkę i goście zaczynają kontratak.

8 min. Malinowski upomniany przez arbitra.

7 min. Piech na pozycji spalonej.

6 min. Burliga uderzena z dystansu, ale piłka mija bramkę Kuciaka.

5 min. Pierwsza groźna sytuacja w meczu! Legia wykorzystała błąd rywala. Ljuboja dośrodkowuje do Wolskiego, a ten minimalnie przestrzelił głową.

3 min. Chorzowianie zaczną od autu.

2 min. Dzisiaj na ławce trenerskiej Legii zastępca Skorży - Rafał Janas. Trener legionistów karnie posadzony na trybunach za zajście w meczu z Wisłą.

1 min. Sędzia Hubert Siejewicz rozpoczyna spotkanie!