Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z linią kolejową do Modlina? Trwają prace projektowe i przygotowania do wykupu gruntów

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne materiały prasowe / NM
Prace nad dokumentacją projektowo-kosztorysową oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę, a także wykupy gruntów. Rozkręcają się prace związane z budową linii kolejowej do lotniska w Modlinie. W zeszłym roku władze województwa, które realizują inwestycje w porozumieniu z PKP PLK, zapowiedziały, że połączenie powstanie w ciągu pięciu lat.

W budżecie województwa mazowieckiego zostały zarezerwowane środki na budowę linii kolejowej do lotniska w Modlinie - łącznie ponad 32 miliony złotych, z czego w 2024 roku roku 2 miliony zł. W ubiegłym roku wybrano projektanta tej linii oraz stacji kolejowej Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa/Modlin. To prawdopodobnie robocza nazwa stacji. Nadawanie tak długich nazw przystankom nie jest popularną praktyką i może utrudniać też ich identyfikację podróżnym.

Realizatorem samej inwestycji będzie PKP PLK samorząd województwa pokryje koszty wspomnianego etapu projektowego, który na dobre rusza w tym roku, a także wykupy gruntów na trasie przyszłej linii kolejowej. Mazowsze sfinansuje również etap realizacyjny w przypadku braku środków z Unii Europejskiej. Nie jest to jeszcze bowiem potwierdzone, ale władze województwa przewidują, że prace budowlane, zostaną sfinansowane z Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.

Linia kolejowa do Modlina - szczegóły

Projekt obejmuje budowę nowej, dwutorowej linii kolejowej od stacji Modlin do stacji Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa/Modlin. Jej długość wyniesie ok. 5,8 km. W ramach inwestycji planowana jest także budowa naziemnej stacji kolejowej. Wiemy z zawartego w postępowaniu przetargowym Opisu Przedmiotu Zamówienia, że przewiduje się w Modlinie naziemną stację z peronem wyspowym dwukrawędziowym, a nie jak wcześniej spekulowano podziemną stację pod terminalem. Będzie to też stacja czołowa. Konieczna będzie również rozbudowa istniejącej stacji kolejowej Modlin o kolejny tor i peron o długości 200 metrów. To stacja z której dzisiaj pasażerowie dojeżdżają z lotniska autobusami.

W ramach prac przewidziano też budowę wiaduktu drogowego w ciągu drogi krajowej nr 62 nad nową linią kolejową, budowę wiaduktu drogowego w ciągu drogi powiatowej nr 2413W i wiaduktu drogowego w ciągu drogi do obsługi lotniska. Przypomnijmy, że konsorcjum Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i YLE Inżynierowie wygrało przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej. Do ich zadań będzie również należało pozyskanie decyzji administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę, a uzyskanie pozwolenia na budowę nowego połączenia zaplanowano do końca 2025 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto