Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wraca bulwersująca sprawa ulicy Ordona w Warszawie. Mieszkańcy i radni interweniują. "Wylanie asfaltu nie rozwiąże naszych problemów"

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Mieszkańcy i radni kolejny raz interweniują w sprawie ul. Ordona w Warszawie.
Mieszkańcy i radni kolejny raz interweniują w sprawie ul. Ordona w Warszawie. Szymon Starnawski
Po wielu interwencjach ponownie wraca temat ulicy Ordona. Zabytkowa arteria stała się dla samochodów ciężarowych drogą dojazdową do kilku przedsiębiorstw mieszczących się w okolicy. Mieszkające tam osoby przez hałas nie mogą spać spokojnie. Sprawa wielokrotnie była nagłaśniana przez media i radnych. Teraz powstała kolejna interpelacja w tej kwestii, a mieszkańcy złożyli do prezydenta Warszawy petycję.

Ulica Ordona na przestrzeni ostatnich lat przeszła sporą metamorfozę. Zamiast małej uliczki przy terenach kolejowych, jest to teraz ruchliwy fragment dzielnicy Wola, a osiedle Odolany zabudowywane jest nowymi budynkami. Mieszkańców w tej okolicy przybywa. Jednak jak się okazuje, osoby te nie mogą spać spokojnie i od wielu miesięcy apelują o pomoc. Chodzi o uciążliwy hałas generowany przez samochody ciężarowe, poruszające się po zabytkowym – i wyjątkowo zniszczonym – bruku.

Ulica Ordona. "Wylanie asfaltu nie rozwiąże naszych problemów"

W ostatnich dniach okoliczni mieszkańcy złożyli do prezydenta stolicy petycję, przypominającą obietnice złożone ponad pięć lat temu. Pismo poparło w sumie 613 osób.

- Stan w jaki mieszkańcy są traktowani jest nie do zaakceptowania, zaś wylanie asfaltu nie rozwiąże naszych problemów – tłumaczy nam Marek, mieszkający na Odolanch.

Mieszkańcy i radni kolejny raz interweniują w sprawie ul. Ordona w Warszawie.

Wraca bulwersująca sprawa ulicy Ordona w Warszawie. Mieszkań...

Mieszkańcy w przesłanym do prezydenta piśmie domagają się wybudowania drogi technicznej, która umożliwi przejęcie ruchu samochodów ciężarowych z ulicy Ordona oraz ustanowienie punktu kontroli samochodów ciężarowych w tym rejonie. Ponadto zaproponowano instalację urządzeń rejestrujących ruch samochodowy, chodzi o monitoring i fotoradary.

Mieszkańcy wnioskują także o budowę połączenia projektowanej drogi gminnej 31 KD-D z ulicą Ordona. Stan obecnego łącznika pozostawia wiele do życzenia, a "przejazd nim stanowi zagrożenie dla przejeżdżających pojazdów". Okoliczni mieszkańcy, którzy podpisali się pod petycją, oskarżają prezydenta stolicy, że ten "konsekwentnie odmawia wprowadzenia postulowanych ograniczeń w poruszaniu się samochodów ciężarowych przez tereny mieszkalne na Odolanach, w tym ul. Ordona".

"Władze stolicy, z jednej strony odwołują się do planowanego rozwiązania problemu w postaci drogi technicznej, z drugiej zaś uzależniają jej powstanie od dobrej woli, aktywności i środków finansowych prywatnych przedsiębiorców, którym jak dotąd zapewniają i tak swobodny przejazd ulicami takimi jak Ordona, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów" – czytamy.

Ulica Ordona uciążliwa dla mieszkańców. Jest kolejny apel radnych

W połowie czerwca br. roku na biurko prezydenta Rafała Trzaskowskiego wpłynęła także kolejna interpelacja w kwestii ulicy Ordona. Tym razem radni Agata Pruszczyńska i Karol Jankowski proszą o "priorytetowe zajęcie się sprawą".

Już w roku 2018 pojawiły się deklaracje stworzenia drogi technicznej. Do dzisiaj jednak nie zostały one zrealizowane. Jesienią ubiegłego roku pisaliśmy, że po interwencji stołecznej radnej Agaty Diduszko-Zyglewskiej, władze miasta miały podjąć rozmowy z przedstawicielami przedsiębiorców działającymi na tym terenie, w celu budowy drogi.
Jednak, jak zwrócił wówczas uwagę pan Marcin, jeden z okolicznych mieszkańców, pismo, jakie otrzymał od władz miasta, miało zostać przekopiowane z odpowiedzi na podobną interpelację, która wpłynęła… dwa lata wcześniej.

Zarówno w odpowiedzi ratusza z października 2022 roku, jak i pisma z 1 marca 2021 roku wystosowanego przez dyrektora biura Polityki Mobilności i Transportu, które dotarło do naszej redakcji, czytamy:

"W ostatnim czasie wydana została opinia do koncepcji przebiegu oraz geometrii wspomnianej drogi, co stanowi kolejny krok w dążeniu do rozwiązania sytuacji. Należy przy tym pamiętać, że choć podjęte zostały działania zmierzające w przyszłości do stworzenia drogi alternatywnej, tym niemniej ich efekt jest oddalony w czasie. Konieczność dopełnienia wszelkich formalności i uzgodnień sprawia, że nie da się tego uzyskać w bardzo krótkim czasie".

Przebudowa ulicy Ordona

Przypomnijmy, że na początku tego roku pisaliśmy o porozumieniu w sprawie ulicy Ordona.

- Remont ulicy będzie dwuetapowy. Pierwszy etap będzie polegał na zabezpieczeniu bruku dodatkowymi wzmocnieniami oraz na wykonaniu nowej nawierzchni. Drugi obejmie kompleksowe zmiany z wprowadzeniem dodatkowej infrastruktury komunikacyjnej, w tym również linii tramwajowej. Przyjęte rozwiązanie zapewnia zarówno zachowanie bruku w dobrej formie, ale też poprawi komfort mieszkańców – mówił prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W kwietniu drogowcy wystartowali z pierwszymi pracami przygotowawczymi do przebudowy ulicy Ordona. Jak informował wówczas ZDM, rozpoczęła się inwentaryzacja kostki brukowej, co było jednym z warunków mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kostka była sprawdzana przy pomocy drona.

Według założeń ulica Ordona ma stać się po remoncie bezpieczniejsza i cichsza. Będziemy przyglądać się tej sprawie nadal.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto