Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

230 tys. zł zebrano podczas tegorocznej kwesty na Starych Powązkach

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
Kwesta na Powązkach odbywała się 31 października i 1 listopada
Kwesta na Powązkach odbywała się 31 października i 1 listopada Szymon Starnawski / archiwum
Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa pochwalił się, że podczas tegorocznej kwesty prowadzonej na cmentarzu, udało się zebrać 230 tys. złotych. Zbiórka prowadzona była przez 240 wolontariuszy 31 października i 1 listopada.

Tegoroczna kwesta powązkowska odbywała się 31 października i 1 listopada. 240 wolontariuszy przez cały dzień, bo od godz. 9 do 19 zbierało pieniądze do puszek. Cen jest niezmiennie ten sam - ratowanie zabytkowych nagrobków.

Najwięcej zebrał wolontariusz, który przyniósł w puszce 13 tysięcy 906 złotych. Do wszystkich puszek trafiło 68 tysięcy 872 złote. To około 30 proc. wszystkich zebranych w tym roku pieniędzy. Pozostałe środki, jak informuje Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, zostały wpłacone przelewami na konto bankowe.

Największa zebrana w tym roku kwota do jednej puszki wynosiła 7 986 zł.

Na co przeznaczane są pieniądze ze zbiórki?

Jak poinformował przewodniczący Komitetu, Marcin Święcicki, w tym roku zakończy się remont 10 nagrobków, a na 2024 rok, Komisja Konserwatorska Komitetu wytypowała 16 nagrobków do odnowienia - m.in. Anny Tymińskiej, Florianny Szałackiej, rodziny Sommerów oraz Delfiny Henrici.. Obok kwesty, głównym źródłem finansowania prac konserwatorskich są środki na ratowanie zabytków z m. st. Warszawy i z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ciągu czterdziestu dziewięciu lat przeprowadzono łącznie ok. 1600 prac konserwatorskich.

Kwesta po raz 49.

Po raz pierwszy na Starych Powązkach na ratowanie zabytkowych nagrobków kwestowano w 1975 roku z inicjatywy Jerzego Waldorffa. Kwestowanie zapoczątkowali warszawscy artyści teatru i filmu i do dziś stanowią oni około 40 proc. wszystkich kwestujących. Jednak współcześnie formuła zbiórki jest otwarta dla każdego, a do grona kwestarzy dołączyli dziennikarze, publicyści, politycy, działacze stowarzyszeń oraz młodzież licealna i akademicka.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto