MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

24. edycja festiwalu im. Ryszarda Kubiaka pod hasłem „Graj Ogrody” już w ten weekend. Co przygotowano w tym roku?

Jędrzej Cichocki
Jędrzej Cichocki
24. edycja pod hasłem „Graj Ogrody” odbędzie się w dniach 29 czerwca - 27 lipca 2024 roku w Pawilonie Koncertowym na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. W programie 13 koncertów na żywo, a także 17 pokazów filmowych oper oraz baletów. Festiwal „Ogrody Muzyczne” powraca na miejsce, w którym odbywał się przez ponad 20 lat.

24. edycja festiwalu już za chwilę

Tegoroczny tytuł Ogrodów Muzycznych nawiązuje do poprzednich edycji festiwalu: „Śpiewaj Ogrody” w 2022 roku oraz „Tańcz Ogrody” w 2023 roku, które celebrowały sztukę głosu i sztukę tańca. „Graj Ogrody!” to hołd dla sztuki gry na instrumentach, wirtuozerii, sprezzatury i improwizacji. To także nawiązanie do zabaw i gier, rozrywek i konkurencji sportowych, jakim oddawano się w ogrodach i parkach na przestrzeni wieków.

Jak co roku, w programie festiwalu znajdą się projekcje filmowe oper, baletów i filmów muzycznych oraz koncerty. W ciągu 29 festiwalowych wieczorów zaprezentowanych zostanie 30 wydarzeń, w tym: 17 pokazów filmowych oraz aż 13 koncertów na żywo. W każdym z nich obecny będzie duch zabawy, gry z konwencjami i czasem wręcz hazardu.

Przygotowano bardzo szeroki przekrój gatunkowy: od muzyki dawnej, recitali pianistycznych i recitali operowych, przez XX-wieczną klasykę big-bandu po muzykę współczesną i najnowszą. Będzie także pop-opera i muzyka z gier komputerowych.

Gwiazdy festiwalu

Wśród gwiazd 24. edycji festiwalu znajdą się wybitne zespoły z Polski i zagranicy.

  • Norweski zespół Barokksolistene i skrzypek barokowy Bjarte Eike zadebiutują w Polsce programem Alehouse Sessions (1 lipca), koncert z którym występowali m. in. w hamburskiej Elbphilharmonie, i z którym wkrótce zadebiutują na prestiżowym Festiwalu w Edynburgu. To kombinacja XVII-wiecznej muzyki angielskiej (Henry Purcell, John Playford), angielskich szant i skandynawskich tańców, granych jak w tytułowym pubie (alehouse). Program jednocześnie czerpie inspirację z teatru Szekspirowskiego oraz atmosfery nocnych klubowych jam sessions.
  • Paryski Umlaut Big Band pod kierunkiem Pierre-Antoine’a Badaroux w Krótkiej Historii Swingu (6 lipca) opowie muzycznie historię podobnych orkiestr z lat 1920-40, odtwarzając charakterystyczne, znane ze starych płyt, brzmienie, a także atmosferę szalonych lat dwudziestych w zabawowym, tanecznym i euforycznym wymiarze.

Wśród solistów znajdą się pianiści:

  • Marcin Masecki (5 lipca),
  • duet Hyuk i Hyo Lee („Dziewiąta Beethovena na dwa fortepiany, 24 lipca),
  • Waldemar Malicki (19 lipca),
  • Adam Kośmieja i Martyna Zakrzewska (legendarne dzieło europejskiego minimalizmu Canto Ostinato: Gra z Nieskończonością, 3 lipca)

Nie zabraknie artystów ze sceny operowej

  • Iwona Sobotka i David Baños w koncercie Tribute to Puccini” (27 lipca)
  • oraz Dorota Szczepańska z projektem Lamento (13 lipca).

Młodzi śpiewacy Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zaprezentują program Powróćmy jak za dawnych lat składający się z przedwojennych szlagierów Jerzego Petersburskiego, Władysława Szpilmana i Mariana Hemara (12 lipca).

Muzykę z gier komputerowych wykona 14 lipca Heroes Orchestra. Na Ogrodach Muzycznych pojawi się także trzech tenorów: Voytek Soko, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj, czyli pop-operowe trio Tre Voci (Sen nocy letniej, 21 lipca).

Przewidziano również projekcje fillmowe

W programie projekcji filmowych nacisk położono na twórczość jednego z największych kompozytorów operowych, Giacomo Pucciniego, którego setna rocznica śmierci przypada w roku 2024. Zaprezentowane zostaną najważniejsze pozycje repertuaru Pucciniowskiego, takie jak Cyganeria, Tosca, Turandot i Madama Butterfly.

Poza hołdem złożonym Giacomo Pucciniemu w programie projekcji przewidziano pokazy oper, operetek, baletów, oratoriów i koncertów.

O festiwalu

Festiwal „Ogrody Muzyczne” jest realizowany w Warszawie od 2001 roku i zazwyczaj trwa przez cały lipiec. Program każdego festiwalu wypełniają koncerty live oraz retransmisje oper i baletów z renomowanych teatrów i festiwali muzycznych: z The Metropolitan Opera, Teatru Bolszoj i Festiwalu w Salzburgu na czele; a także filmy muzyczne i sfilmowane koncerty.

Od pierwszego festiwalu do 2021 roku festiwal odbywał się na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie, pod wielkim, klimatyzowanym namiotem, mogącym pomieścić 1000-osobową publiczność. Co roku, widownia wszystkich wydarzeń łącznie, zbliżała się wówczas się do 30 tys. widzów, w większości wiernych, towarzyszących Ogrodom Muzycznym od pierwszego festiwalu. Media obwołały go Warszawskim Letnim Salonem Muzycznym.

Informacje szczegółowe

  • Pełen program wydarzenia dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej
  • Organizator: Fundacja Ogrody Muzyczne
  • Współorganizacja: Fundacja ORFEO oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej
  • Festiwal współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto