MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

33. Bieg Powstania Warszawskiego. Motyw przewodni sport, igrzyska i walka o wolność. Oto trasa biegu i szczegóły

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
Wielkimi krokami zbliża się 80. Rocznica Powstania Warszawskiego. Z tej okazji już w sobotę, 27 lipca w stolicy odbędzie się drugi bieg z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”. Po raz 33 biegacze uczczą historyczny zryw mieszkańców Warszawy. Poznaliśmy tegoroczne trasy biegu na 5 i 10 km. W tym roku ze względu na remonty w Warszawie trasy będą zmienione. Szczegóły w artykule poniżej.

33. Bieg Powstania Warszawskiego 2024 - trasa, start i meta

Biegacze zmierzą się na dystansach 5 i 10 km. W tym roku trasy będą różniły się od zeszłorocznych, ze względu na trwające w stolicy remonty. Z dobrych wieści dla biegaczy, wiemy, że miejsce startu i mety pozostaną w pierwotnej lokalizacji. Start zlokalizowany będzie tradycyjnie na ulicy Bonifraterskiej. Meta biegu będzie mieściła się na ulicy Konwiktorskiej.

Trasa Biegu Powstania Warszawskiego – 5 km

33. Bieg Powstania Warszawskiego. Poznaliśmy trasę tegorocznego biegu
Mat. pras.

Biegacze ruszą z Bonifraterskiej i skierują się w stronę ulicy Stawki, która poprowadzi ich wzdłuż dawnej granicy getta warszawskiego. Następnie biegacze pokierują się w stronę ulicy Gen. Władysława Andersa, której zabudowa częściowo uległa zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego. Kolejnym etapem biegu będzie pokonanie ulic Mickiewicza, Placu Inwalidów, Czarnieckiego oraz Krasińskiego. Uczestnicy biegu przebiegną także Wybrzeżem Gdyński, gdzie skierują się w stronę ulic Krajewskiego i Zakroczymską – która również kryje smutną historię Powstania Warszawskiego. Na tej ulicy 30 sierpnia 1944 roku zamordowano 32 żołnierzy AK Batalionu „Zośka”.

Obchody 80 rocznicy Powstania Warszawskiego. Trasa biegu na 10 kilometrów

33. Bieg Powstania Warszawskiego. Poznaliśmy trasę tegorocznego biegu
Mat. pras.

Bieg na 10 km wystartuje również z ulicy Bonifaterskiej. Trasa poprowadzi biegaczy w stronę ul. Krasińskiego, następnie w kierunku ulicy Gwiaździstej, aż za most Grota-Roweckiego. Następnie Wybrzeżem Gdyńskim biegacze ruszą w stronę mety. Przebiegną ulicami Krajewskiego i Zakroczymską, kończąc również na ul. Konwiktorskiej.

Zapraszam wszystkich do aktywnego uczczenia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. 33. Bieg Powstania nabierze wyjątkowo sportowej aury, gdyż wydarzenie odbędzie się w czasie Igrzysk Olimpijskich. W związku z tym, hasłem przewodnim będą „Olimpijczycy w Powstaniu”. Jak co roku wydarzeniu towarzyszyć będzie podniosła atmosfera. Start biegu zaplanowano na ul. Bonifraterskiej, a meta znajdzie się na ul. Konwiktorskiej, wzdłuż której w sierpniu 1944 roku przebiegała linia frontu. Trasy biegu są nowe, ale tradycyjnie wiodą przez miejsca związane z Powstaniem Warszawskim. Tym bardziej zachęcam do sportowej rywalizacji i oddania hołdu bohaterom! – zaprasza na bieg Wiceprezydent m. st. Warszawy, Renata Kaznowska.

Sport, igrzyska i walkę o wolność

Hasło przewodnie tegorocznego biegu brzmi „Olimpijczycy W Powstaniu”. Bieg będzie połączeniem wartości patriotycznych – walki o wolność oraz historii sportu i igrzysk. 2024 jest rokiem Olimpijskim, dlatego tegoroczną edycją biegu uczcimy pamięć tych, którzy walczyli zarówno o wolność, jak i o wyniki sportowe. Wydarzenie ma na celu upamiętnić bohaterów Powstania Warszawskiego, a także wielkie postaci, które zapisały się na kartach historii Polski, jak i świata sportu.

Podczas Biegu Powstania Warszawskiego zawsze przywołujemy pamięć Bohaterów, a od tego roku chcemy jeszcze bardziej wykorzystać tą sportową i patriotyczną okazję do wspominania ważnych postaci, wydarzeń, do opowiadania historii, którą należy ocalić od zapomnienia. W tym roku – olimpijskim – przywołamy pamięć sportowców, którzy walczyli nie tylko o olimpijskie medale, ale także o wolność – przekazała Magda Skrocka, dyrektor biegu.

Akcja #OlimpijczycyWPostaniu

W ramach obchodów 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego przypomnimy bohaterów i sportowców, walczących dla Ojczyzny i za Ojczyznę. W tym celu powstała akcja #OlimpijczycyWPostaniu, która będzie wspominała pamięć bohaterów.

Pierwszym z nich jest Janusz Kusociński – rekordzista świata i mistrz olimpijski na 10 000 m z Los Angeles (1932), żołnierz i patriota. Choć zginął tragicznie przed wybuchem Powstania Warszawskiego, jego postać jest nieodłącznym elementem historii sportu i patriotyzmu.

W ramach akcji #OlimpijczycyWPostaniu zostaną zaprezentowani m.in. Tadeusz Komorowski „Bór”, Henryk Fronczak „Papa” oraz Barbara Grocholska „Kuczerawa”.

Bieg Powstania Warszawskiego. Zapisy na bieg

Rejestracja na bieg wciąż trwa (do 27.07.2024 lub wyczerpania pakietów startowych). Listy startowe zapełniają się z każdym dniem. Jeśli chcesz wziąć udział w historycznym biegu i oddać cześć bohaterom – zapisz się na wydarzenie. Na ten moment wyprzedała się już ponad połowa dostępnych pakietów startowych.

Zapisy na 33. Bieg Powstania Warszawskiego odbywają się przez stronę Fundacji Maratonu Warszawskiego.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na stronie Biegu Powstania Warszawskiego.

Informacje szczegółowe:
Wydarzenie: 33. Bieg Powstania Warszawskiego
Kiedy: 27 lipca 2024 r.
Start: ul. Bonifraterska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto