Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adoptuj zwierzaka. Możliwa adopcja wirtualna!

Teraz Rzeszów
Teraz Rzeszów
Wolontariuszki
- Chcemy pomagać zwierzętom, dlatego zapisujemy się do wolontariatu. Taka pomoc na pewno się przyda, bo każdy zwierzak garnie się do głaskania, a jeden człowiek ma tylko dwie ręce - mówią Joanna Mach (z lewej) i Klaudia Stopa, uczennice Zespołu Szkół Plastycznych. - Na razie będziemy przychodzić raz w tygodniu, bo w inne dni mamy do późna zajęcia w szkole. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy choć kilka zwierzaków poczuje się lepiej.
Wolontariuszki - Chcemy pomagać zwierzętom, dlatego zapisujemy się do wolontariatu. Taka pomoc na pewno się przyda, bo każdy zwierzak garnie się do głaskania, a jeden człowiek ma tylko dwie ręce - mówią Joanna Mach (z lewej) i Klaudia Stopa, uczennice Zespołu Szkół Plastycznych. - Na razie będziemy przychodzić raz w tygodniu, bo w inne dni mamy do późna zajęcia w szkole. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy choć kilka zwierzaków poczuje się lepiej. Teraz Rzeszów
Wrzesław trafił do schroniska we wrześniu. Jest dużym, biało-czarnym, ok. 7-letnim kocurem. Wita każdego, kto odwiedza schronisko i doprasza się o pieszczoty. Wraz z nim w „Kundelku" mieszkają 74 koty. Psów jest jeszcze więcej.

- Aż 215 psów czeka na adopcję. Ludziom brakuje odpowiedzialności i dojrzałości. Decydują się na zwierzaka, a jak już przestaje być mały, słodki i zaczyna rozrabiać lub chorować, to go wyrzucają - opowiada Halina Derwisz, prezes Rzeszowskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt, które prowadzi „Kundelka". - Jeśli zwierzak ma szczęście, trafia do nas lub rodziny, która go przygarnia. Jeśli nie, wpada pod samochód, choruje lub staje się pożywieniem dla innych zwierząt.
Czasem też zwierzak jest przeszkodą w wyjeździe na wakacje, czy przeprowadzce do nowego mieszkania. Wtedy też ląduje na ulicy, a potem w schronisku.
- Jeśli ktoś zdecydował się na psa czy kota, powinien ponosić tego konsekwencje i wykazać się odpowiedzialnością - uważa Halina Derwisz. - Na szczęście są osoby, które decydują się na adopcję nawet starszych zwierząt. Czworonogom obojętne, czy jesteśmy mali, duzi, wysocy, czy grubi, bo kochają bezinteresownie. Człowiek nie. Dla wielu pies musi być ładny, rasowy i pełnosprawny. Kto może wziąć zwierzaka? Ciężko odpowiedzieć jednym zdaniem, ale musi to być dobry, troskliwy i odpowiedzialny człowiek.
Ci, którzy nie mogą zapewnić zwierzętom domu, decydują się na darowizny. Schronisko potrzebuje środków czystości, karmy dla psów i kotów, koców i ręczników. Na stronie internetowej Kundelka można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące bieżących potrzeb. Jeśli ktoś chce, może wesprzeć schronisko finansowo.
- Za pieniądze nie tylko kupujemy rzeczy potrzebne zwierzętom do przeżycia, ale również przeprowadzamy interwencje, pomagamy bezbronnym, chorym i porzuconym zwierzętom - mówi pani Halina. - Zakładamy też sprawy sądowe nieodpowiedzialnym właścicielom, którzy maltretują zwierzęta. A takich ludzi nie brakuje.
Wirtualna adopcja, to adopcja na odległość. Po wybraniu zwierzaka trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać na: [email protected]. Po dokonaniu pierwszej wpłaty zdjęcie zwierzaka zostanie umieszczone w albumie wirtualnej adopcji. Umieszczane są również imię i nazwisko wirtualnego opiekuna na stronie www.rsoz.org.
- uczestnikiem wirtualnej adopcji może być osoba pełnoletnia - ale także firma, szkoła lub przedszkole - która deklaruje wysokość kwoty (nie mniej niż 20 zł miesięcznie)
- wpłaty należy przelać na konto: Rzeszowskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt w Rzeszowie ul. Słowackiego 24/62 nr. 85 1500 1100 1211 0005 2895 0000
- wirtualny opiekun może odwiedzić psa lub kota w schronisku i za zgodą, może wyprowadzić zwierzę na spacer.
Biorąc zwierzę ze schroniska:
- trzeba zapewnić mu właściwe wyżywienie, wodę i schronienie oraz nie pozostawiać je bez opieki na terenach otwartych
- nie wolno trzymać psa na łańcuchu, a w przypadku psa podwórzowego trzeba mu zapewnić ocieploną budę i kojec odpowiednich rozmiarów (min. 6 m kw.)
- trzeba zapewnić opiekę weterynaryjną, szczepienia, leczenie w razie choroby i zabiegi higieniczne
- należy zapobiegać rozmnażaniu, poddać zwierzę kastracji lub zastosować antykoncepcję
- nie wolno odsprzedawać lub nie przekazywać je innej osobie. W przypadku zaginięcia powiadomić schronisko.
Anna Ryznar

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto