Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antoni Iglewski –„Cichociemny z Radziejowa” wspomnienia lat 1919-1945

Redakcja
W bibliotece dostępna (50zł) jest publikacja Antoni Iglewski CICHOCIEMNY “PONAR”. Wspomnienia z lat 1939-1945. Wydana przez Wydawnictwo Krukowiak dzięki udostępnieniu materiałów przez siostrzeńca Szymona Szynkowskiego.

Tak o tym wydaniu pisze Wydawnictwo Krukowiak powstałe w 2009 roku z inicjatywy właściciela i założyciela Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych „Krukowiak” pana Janusza Borkowskiego. Od samego początku główną ideą która przyświecała założycielowi było krzewienie wśród lokalnej społeczności pamięci o bogatej historii Kujaw Wschodnich. Często bowiem jest ona nieznana, czy wręcz zapomniana, wśród mieszkańców tych terenów. Aby zrealizować ów cel, nasze wydawnictwo mocą środków właściciela, wydaje kolejne tomy z serii „Redecz Krukowy i okolice... kraina prastara”. Stanowią one bezcenne źródło informacji dotyczące terenów zlokalizowanych wokół wspomnianej w tytule serii miejscowości. Chociaż wydawnictwo nasze jest jeszcze stosunkowo młode, cieszy się już dużym uznaniem zarówno wśród „zwykłych ludzi” jak i uznanych ośrodków i instytucji. 
Cytuję:"Z ogromną przyjemnością informujemy, że naszym nakładem i w ramach naszego cyklu "Redecz Krukowy i Okolice...Kraina Prastara" (jako tom XIV), ukazały się wspomnienia wojenne cichociemnego z Radziejowa - Antoniego Iglewskiego. Z wielką przyjemnością gościmy w naszym cyklu spisane własnoręcznie wspomnienia bohatera czasów wojny, jednego z 314 cichociemnych, dowódcę Samodzielnego Partyzanckiego Batalionu Szturmowego "Suszarnia", Kujawiaka rodem z Radziejowa, Antoniego Iglewskiego. Dzięki uprzejmości rodziny autora, a w szczególności Pana Szymona Szynkowskiego i jego małżonki Mirosławy, mamy okazję i możliwość prześledzić, dotąd nigdzie niepublikowane, wojenne losy ppłk A. Iglewskiego. Oprawa miękka, format A4, stron 294. Składamy wielkie podziękowania dla rodziny autora, w szczególności dla Państwa Mirosławy i Szymona Szynkowskich z Radziejowa, którzy zechcieli udostępnić praktycznie gotowy materiał. Gorąco polecamy tę niesamowitą lekturę. "
Z dużym zaciekawieniem przeglądam kolejne strony wydania „Wspomnień z lat 1939-1945" Antoniego Iglewskiego przygotowane i wydane przez jego siostrzeńca Szymona Szynkowskiego, aby pozostawić ślady człowieka, który walczył o wolność, niepodległość i suwerenność naszej ojczyzny. Jestem przekonany, że każdy kto będzie mógł zapoznać się z tymi materiałami stwierdził jednoznacznie, że Antoni Iglewski to postać historyczna wpisana na zawsze w dzieje walki i dokonań Armii Krajowej. Podobnie jak Szymon uważam, że najlepiej charakteryzują go słowa ludzi z tamtego okresu.
Podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Miechowie w dniu 15 sierpnia 1999 roku na mszy św. w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie ppor. Janina Kwietniowa „Janka" tak to scharakteryzowała. Warto przy tym pamiętać, że w 2009 roku był rokiem bardzo znaczących rocznic związanych z osobą Antoniego Iglewskiego. Do najważniejszych należy zaliczyć: •130 rocznicę urodzin Antoniego Iglewskiego,•70 rocznicę założenia przez Antoniego Iglewskiego organizacji (Polska Armia w Kraju – odcinek Łomża-Grodno), •65 rocznica zorganizowania przez „Polnara" pierwszego w Inspektoracie „Maria" Oddziału Partyzanckiego „Skrzetuski", •65 rocznica akcji „Kośba", •65 rocznica objęcia przez „Polnara" Dowódctwa Samodzielnego Partyzanckiego Baonu Szturmowego „Suszarnia" 106 Dywizji Piechoty AK, •65 rocznica powstania tzw. Rzeczypospolitej Partyzanckiej, •30 rocznica śmierci Antoniego Iglewskiego „Ponara".  
Wydaję mi się, jestem do tego w pełni przekonany ,że miejscowa młodzież na lekcjach powinna zapoznać się z tą wspaniała postacią a miejscowe władze powinny wykorzystać to opracowanie .. Będzie to wspaniała lektura o czasach i ludziach ,którzy tak wspaniale zapisali się w kartach naszej historii. Jest to ważne dla tego jak pisze Szymon aby zostawić cenna pamiątkę naszym potomkom i nie , tylko , zostawić ślady człowieka – członka naszej rodziny – który walczył o wolność, niepodległość naszej ojczyzny
Warto aby elementy bogatego życiorysu Antoniego Iglewskiego "Ponara" autorstwa S. Piwowarskiego zamieszczone na początku tego opracowania stały się upublicznione. Spacerując po Radziejowie warto zatrzymać się przy ulicy Zdrojek (obecnie Podgórna 4) dom gdzie urodził się Antoni Iglewski. Warto zatrzymać się przy budynku miejscowego LO przy upamiętniającej tego człowieka tablicy pamiątkowej.O jego przywiązaniu do naszej małej ojczyzny do Radziejowa miejsca urodzenia świadczy fakt, że zmarł we Wrocławiu, lecz kazał pochować się w Radziejowie. Jego najwierniejsi żołnierze (ze szczególnym podkreśleniem "Derenia" i "Trzaski") w zimę stulecia 1978/79 przewieźli trumnę z jego zwłokami do Radziejowa, do ukochanej Ziemi Kujawskiej skąd Jego Ród.
KS.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto