Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apteczne reminiscencje

jlig
jlig
Fragment ekspozycji w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie
Fragment ekspozycji w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie jlig
Na każdej niemal karcie szkice ziół i roślin z ich łacińskimi nazwami; do tego barwne zdjęcia zabytkowych mebli i urządzeń aptekarskich oraz ciekawy tekst, który czyta się lekko i przyjemnie, choć tematy jakie nieraz porusza wcale do najprzyjemniejszych nie należały.

Oto "Apteczne reminiscencje".
Niewielka książeczka autorstwa Lidii Czyż, Damiana Drąga i Teresy Drupki to w zamierzeniu jej twórców kompendium wiedzy na temat dawnego aptekarstwa. Odnajdziemy w niej krótką historię medycyny i aptekarstwa, dzięki czemu dowiemy się m.in. dlaczego czara opleciona wężem jest symbolem aptek. Zapoznamy się także z działalnością aptek galicyjskich, w tym rzeszowskich oraz poznamy sylwetkę Ignacego Łukasiewicza - dziewiętnastowiecznego aptekarza, którego postać kojarzy się jednak głównie z przemysłem naftowym. Przekonamy się, iż niezwykle interesująca jest również kwestia kształcenia aptekarzy, którzy musieli być „zręczni w pracy, spokojnej natury, uczciwi i o nienagannej przeszłości". Cieszyli się ogromnym szacunkiem społecznym, bowiem wiedza jaką nabyli (nieraz poza granicami kraju) predysponowała ich do roli lokalnych mędrców.
Istotną częścią książki jest prezentacja przepięknych malowideł na sklepieniu jednego z pomieszczeń muzealnych (dawny budynek klasztorny ojców Pijarów; pomieszczenie było natomiast przyklasztorną apteką). Polichromie te należą do najstarszych i najciekawszych zachowanych malowideł tego typu w Polsce. Ich autorem był ojciec Łukasz Ziemecki, który u schyłku XVII w., swoją twórczością artystyczną znakomicie ilustrował ówczesny stan wiedzy farmaceutycznej i poglądy zakonników na medycynę. Najefektowniej prezentuje się scena centralna, ukazująca obrady dwunastu mędrców, debatujących najprawdopodobniej nad odpowiednią diagnozą.
Dawne pomieszczenie apteczne i efektowne malowidła podziwiać można w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, gdzie jeszcze w kwietniu b.r. przygotowano odpowiednią wystawę. Jej zamierzeniem było przywrócenie sali jej dawnego charakteru, a pomocne temu się stały meble, pochodzące z jednej z najstarszych aptek krakowskich („Pod Złotą Głową"). Ekspozycję uzupełniają liczne utensylia aptekarskie oraz przyrządy służące „wytwarzaniu" lekarstw. Zobaczyć więc można ogromne moździerze, w których ucierano lecznicze mieszanki, a nawet urządzenie do higienicznego rozdmuchiwania torebek pakowych.
Warto przenieść się choć na chwilę w fascynujący, a tak mało znany świat dawnej farmacji, zarówno zapoznając się z publikacją książkową, jak i przygotowaną w rzeszowskim muzeum wystawą.
„Apteczne reminiscencje" - Czyż L., Drąg D., Drupka T.; wyd. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Libra, Rzeszów 2010; oprawa twarda lakierowana; stron 59; pełny kolor, papier kreda

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto