Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Art Moves. Konkurs rozwiązany!

Redakcja
Zdobywca Głównej Nagrody
Zdobywca Głównej Nagrody artmoves
Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves jest jedynym na świecie festiwalem sztuki bilbordowej. W ramach festiwalu w przestrzeni miasta prezentowane są parce w dwóch blokach – głównym i konkursowym.
Do bloku konkursowego wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez młodych artystów z całego świata. Prace te są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat konkursowego hasła. Tematy corocznych edycji konkursu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat. Wyrastają one z głębokiej refleksji o podłożu socjologicznym, psychologicznym, filozoficznym i są wyrazem troski o kształt rzeczywistości w jakiej żyjemy.
Na tegoroczny Konkurs Sztuki na Bilbordach wpłynęło w sumie 1328 prac, 747 artystów z 55 krajów świata. Otrzymaliśmy prace z Australii, Argentyny, Bośni i Hercegowiny, Korei Południowej, Indii, Indonezji, Filipin, Singapuru, Hiszpanii i wielu innych.
Ogromne zainteresowanie festiwalem artystów z całego świata wskazuje na wielki potencjał, jaki tkwi w idei festiwalu oraz w przestrzeni publicznej.
Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem: „Rzeczywistość czy fikcja? Udajmy, że tego nie ma". Hasło to można traktować jako pewnego rodzaju metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Jest to pytanie o to, czy to z czym mamy zwykle do czynienia jest realne czy fikcyjne i jak można odróżnić jedno od drugiego? Pytanie to równocześnie zachęca do namysłu nad tym, co my jako pojedyncze jednostki ludzkie, jak i całe zbiorowości staramy się ukryć. Czy są takie zjawiska, procesy, wydarzenia, których staramy się nie dostrzegać i udajemy, że „tego nie ma"? To pytanie nie tylko o procesy negatywne jak rozpad więzi międzyludzkich, ale również o problem kreowania wizji rzeczywistości przez media, które chętniej podają informacje negatywne, uznając, że zjawiska pozytywne są zbyt mało ekscytujące dla współczesnego widza. Czy Internet jako najnowocześniejsze medium komunikacji pomaga nam w dotarciu do tego, co jest prawdą, czy raczej wciąga nas w świat wykreowanej fikcji? Czy nowoczesne formy komunikacji pomagają nam, czy utrudniają kontakt z realnością? Takich tropów interpretacyjnych jest bardzo wiele i wiele jest odpowiedzi. Uważamy, że pytanie o to, co jest realne, a co fikcyjne ma głęboki sens. Bo jeśli przestaniemy pytać o to, co jest prawdziwe, a co nie, co dostrzegamy, a co ukrywamy, to czy w ogóle będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie kim jesteśmy i jaki jest świat, w którym żyjemy?
Międzynarodowe jury w składzie:Marcos Ramirez ERRE /artysta / Tijuana, Mexico; San Diego, USA /Ken Lum / artysta, kurator / Vancouver, Canada /Cesar Garcia / kurator LAXART / Los Angeles, USA /Rafał Góralski / artysta, kurator, dyrektor Festivalu Art Moves / Toruń, Polska /
Wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane na bilbordach w bloku konkursowym Festiwalu Art Moves 2011. Są to prace następujących artystów:
Jean-Philippe Paumier / HolandiaIvaylo Gueorgiev&Eric Pitra / USAVassilina Pljonkina / EstoniaMark Adams / Wielka BrytaniaCéline Wouters / HolandiaAimee-Rose Stephenson / Zjednoczone Emiraty ArabskieMonica Fraile Morisson / FrancjaSarah Clifford-Rashotte / KanadaIvo de Jeu / HolandiaPatryk Leś / PolskaJury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt Jean-Philippe Paumier'a z Holandii i właśnie do niego powędruje Główna Nagroda Konkursu w wysokości 10000 PLN.
Festiwal rozpocznie się 16 września 2011 w Toruniu.10 najlepszych prac konkursowych pokażemy na bilbordach w bloku konkursowym festiwalu. W bloku głównym pokażemy natomiast prace uznanych i cenionych artystów z całego świata (m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady). W tym roku po raz kolejny zostanie również przyznana Nagroda Specjalna Festiwalu – Art Moves Special Award. Tegorocznymi laureatami są: Ken Lum i Marcos Ramirez ERRE.
Ken Lum to utytułowany kanadyjski artysta związany z konceptualizmem, główną tematyką jego prac jest problem tożsamości. Marcos Ramirez ERRE to artysta interdyscyplinarny, tworzący ogromne instalacje w przestrzeni publicznej. Jego prace przesiąknięte są świadomością społeczną i polityczną, od wielu lat pośredniczy w dialogu kultur pogranicza.
Festiwal dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Gminy Miasta Toruń.
Honorowy patronat nad festiwalem objęli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Torunia Michał Zaleski.
Patroni medialni:
Polskie Radio, TVP Kultura, Arteon, O.pl, artinfo.pl, cowtoruniu.pl, TVK Toruń, STGU, Gazeta Wyborcza.
Kontakt: Joanna Górska, Rafał Góralski/Galeria Rusz, tel. 604 967 852
www.artmovesfestival.org

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto