Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komitety nagminnie nie sprzątają po kampanii wyborczej i nie płacą za to kar

Martyna Nowosielska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum Polskapresse
Październikowe wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, a w związku z tym kampania nabiera coraz większego rozmachu. Komitety, jak co roku, zaczynają zawieszać plakaty zachęcające do głosowania. Pozostaje jednak pytanie – kto je potem wszystkie posprząta?

Część komitetów wyborczych wciąż nie uiściła należnych kar za nieposprzątanie po poprzednich kampaniach wyborczych. Ich obowiązkiem jest bowiem usunięcie w ciągu 30 dni od głosowania plakatów wyborczych. Często komitety musi wyręczać Zarząd Oczyszczania Miasta, za co potem nakłada kary – do dziś z zapłatami za nieposprzątanie po kampanii w 2007 roku zalega między innymi Liga Polskich Rodzin i Polska Partia Pracy. Za kampanię do ostatnich wyborów samorządowych komitety mają do zapłaty ok. 6 tys. złotych.

Czytaj także: Początek kampanii w stolicy

- Po ostatniej kampanii samorządowej z opłatami zalegają KW Nasz Ursynów, KW Projekt Żoliborz, KW Wyborców Warszawska Wspólnota Samorządowa oraz KW Wyborców Wspólnota Samorządowa Gospodarność - powiedziała nam rzeczniczka ZOM, Iwona Fryczyńska. - Jeśli chodzi o zaległości z kampanii sprzed 4 lat to sprawa trafiła do sądu. W przypadku LPR i PPP mamy do czynienia z podwójnym łamaniem prawa - nie dość, że nie zapłacili kar to jeszcze lekceważą nakazy sądowe - dodaje.

Komitety powinny pamiętać również o tym, że prawo nakazuje umieszczanie plakatów tylko za zgodą właściciela lub zarządcy nieruchomości. Ponadto muszą być one umieszczone tak, aby ich usuwanie nie spowodowało szkód.

ZOM przestrzega więc komitety wyborcze, aby nie rozwieszały plakatów nielegalnie i pamiętały o obowiązku posprzątania po kampanii. Jest to ważne również dla nas, mieszkańców, jako że co roku mamy nieprzyjemność oglądania pozostałych po kampanii śmieci, które niszczą wizerunek Warszawy.

Czytaj także: Wybory 2011

Podstawa Prawna - Ustawa Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i o Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Dz.U. z 2007 r. Nr 190 poz. 1360

źródło: zom.waw.pl

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto