Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aż 70 lat inowrocławianie spacerowali po żydowskich płytach nagrobnych

redakcja
redakcja
- Chcąc poniżyć inowrocławskich Żydów nakazali im wykonać płyty chodnikowe z macew przewiezionych z obu istniejących wówczas cmentarzy żydowskich. Płyty te umieścili przed siedzibą budynku, aby chodząc po nich, upokarzać Żydów - opowiada zbulwersowany Dariusz Mielcarek.

Z informacji Dariusza Mielcarka wynika, iż najwięcej macew znajduje się przed III Liceum Ogólnokształcącym. Hitlerowcy po zajęciu Inowrocławia w 1939 roku w budynku tym utworzyli Urząd Rejencji Inowrocławskiej.
Trudno w to uwierzyć, ale wiele macew do dziś znajduje się na Skwerze Obrońców Inowrocławia. Teren należy do starostwa. - Nie chciałbym, żeby ktoś chodził po nagrobkach moich dziadków i pradziadków. To byłaby profanacja. Dlatego też domagam się, aby żydowskie macewy zostały wyciągnięte i zabezpieczone - grzmiał dwa lata temu.
Likwidacja chodnika z macew żydowskichW końcu zapadła decyzja. - Zgadzamy się, że stanowi to bezczeszczenie pamięci zmarłych osób wyznania żydowskiego, dlatego zdecydowaliśmy o przeznaczeniu 200 tysięcy złotych na wymianę macew na płytki chodnikowe - mówi starosta Tadeusz Majewski. Prace ruszą w lipcu tego roku.
Dariusz Mielcarek nie ukrywa, że wydobyte macewy powinny stać się podstawą do powstania lapidarium.
- Myślę, że choć tyle inowrocławskim Żydom się od nas należy - wyznaje.
Alicja Kobus, wiceprzewodnicząca Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, jest podobnego zdania.
- Poprosiłam wicestarostę, żeby wydobyte macewy zostały przechowane na terenie muzeum do czasu rozpoczęcia prac przy budowie lapidarium - tłumaczy.
Dodaje jednak, że jej organizacji nie stać na postawienie lapidarium. Zapewnia jedynie pomoc merytoryczną komisji rabinicznej.
- Liczymy jednak na to, że uda nam się tę inicjatywę przeprowadzić do końca we współpracy z samorządami miasta i powiatu. Bo tak się dzieje w wielu wspaniałych miastach Polski, które takie inicjatywy traktują jako upamiętnienie historii ich miast i miasteczek - przekonuje. Zamierza rozmawiać na ten temat zarówno ze starostą, jak i prezydentem.Czytaj więcej w materiale: Przez 70 lat inowrocławianie spacerowali po żydowskich płytach nagrobnych
***Zobacz nas na facebooku:Strona portalu Moje Miasto InowrocławStrona Dzieje się w Inowrocławiu

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto