Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będziemy walczyć z cyberprzemocą

Redakcja
Na dzisiejszej konferencji w Biurze Edukacji mówiono o walce z przemocą w sieci, idei wysłania sześciolatków do szkół oraz tegorocznym naborze do szkół ponadgimnazjalnych.

Konferencja miała na celu przedstawienie tematów najbardziej obecnie palących w systemie oświaty oraz zaproszenie na bardziej szczegółowe spotkania. W konferencji wzięły udział: dyrektor Biura Edukacji Jolanta Lipszyc, wicedyrektor Beata Murawska oraz pozostali przedstawiciele Biura Edukacji.

 

Na spotkaniu przedstawiona została kolejna edycja Warszawskiego Forum Oświatowego dotyczącej tematu  obniżenia wieku obowiązku szkolnego - "Sześciolatki w szkole". Odbędzie się ona w sobotę 10 maja w godz. 9:00 -12:45. W spotkaniu będzie uczestniczyć minister edukacji narodowej Katarzyna Hall. Beata Murawska wyjaśniła, iż wprowadzenie sześciolatków do szkół jest bardzo dużym przedsięwzięciem i wymaga już teraz podjęcia odpowiednich działań, takich jak utworzenie 300 oddziałów dla dzieci w ciągu roku. Zwróciła uwagę na fakt, iż w forum oprócz nauczycieli i psychologów wezmą udział rodzice, co pozwoli na dogłębną analizę problemu. Jedną z prezentacji będzie wykład dr Krystyny Kamińskiej na temat edukacji małego dziecka w systemach oświatowych Unii Europejskiej. 

 

Z kolei 7 maja w godz. 9:30 - 15:00 zostanie zorganizowana przez Biuro Edukacji i Fundację Dzieci Niczyje konferencja pt. "Stop cyberprzemocy". Problem przemocy z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych, jak brzmi jej definicja, coraz bardziej narasta.

 

Z badań wynika, że co drugi uczeń gimnazjum został w jakiś sposób dotknięty przemocą. W związku z tym władze oświatowe postanowiły podjąć działania profilaktyczne. We wrześniu do szkół zostaną przekazane pakiety edukacyjne. Dzieci i młodzież na zapewne godzinach wychowawczych dowie się, jak bezpiecznie korzystać z cyberprzestrzeni oraz jak reagować na stosowanie przemocy ze strony rówieśników.

 

W konferencji obowiązkowo wezmą udział dyrektorzy i nauczyciele warszawskich gimnazjów, którzy zostali już przeszkoleni, jak postępować w sytuacjach kryzysowych. Autorami scenariuszy zajęć, które zostaną wdrożone w szkołach, jest fundacja "Dzieci Niczyje". Przykładową lekcję z udziałem uczniów będzie można zobaczyć podczas spotkania.

 

Trzecią poruszana kwestią jest rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Już jutro uczniowie w swoich gimnazjach otrzymają loginy, umożliwiające im założenie konta w systemie wspomagania rekrutacji. Z kolei w środę rusza po raz 5. internetowy system wspomagania rektuacji do szkół ponadgimnazjalnych.

 

Od 7 maja od godz. 10 do 20 maja do godz. 13 gimnazjaliści mają czas na wybranie trzech szkół w kolejności zgodnej z preferencjami. Co ważne, swoje decyzje mogą zmienić już po otrzymaniu wyników egzaminów między 12 a 18 czerwca. Do 1 lipca mają czas na podjęcie decyzji o wyborze szkoły, czego dokonują składając świadectwo ukończenia gimnazjum i zaświadczenie o wyników egzaminu gimnazjalnego.

 

W tym roku w szkołach znajdzie się aż 20 tys. miejsc dla absolwentów gimnazjów, przy czym została zmniejszona liczba mijsc w liceach ogólnokształcących aż o 7%, odpowiednio zaś wzrosła w technikach i szkołach zawodowych. W tym roku Warszawie pojawiło się kilka nowych placówek tego typu.

 

Co ciekawe, porównując statystyki liczby uczniów na miejsce ubiegających się do najbardziej obleganych liceów z technikami wypada zaskakująco. Do pierwszej trójki ogólniaków, cieszących się największym powodzeniem, startowało odpowiednio kandydatów na miejsce: Czacki - 3,3; Dąbrowski - 2,94; Witkacy - 2,53.

 

Natomiast do będących w czołówce techników ubiegało się o miejsce: technikum fryzjerskie na Kazimierzowskiej - 7,43 (!), technikum hotelarstwa na Poznańskiej - 5,75 i technikum kucharskie na tej samej ulicy - 5,36. 

 

W tym roku gimnazjaliści oprócz możliwości zmiany swoich decyzji i możliwości oszacowania liczby uzyskanych punktów na podstawie drukowanych w gazetach kluczy odpowiedzi, mogą skorzystać z opracowanego przez Biuro Edukacji przewodnika "10 kroków jak dobrze wybrać szkołę", który można pobrać ze strony Biura Edukacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto