Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatny dostęp do Internetu: zasady korzystania z hotspotów

redakcja
W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców, którzy chcą korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu na terenie Śródmieścia podajemy nazwy sieci, z którymi należy się łączyć oraz ogólne zasady, które reguluje Prezes Urząd Komunikacji Elektronicznej.

We Włocławku, dzięki porozumieniu Prezydenta Włocławka z Prezesem „SatFilmu", funkcjonuje obecnie 6 hotspotów, a lokalizacje w których są zainstalowane zostały oznakowane firmowymi tabliczkami informacyjnymi o darmowym dostępie do sieci bezprzewodowej.
Anteny są zamontowane na budynkach: Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku 11/13 (nazwa sieci: „SatFilm HotSpot"), Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Warszawskiej (nazwa sieci: „SatFilm HotSpot WA"), Cechu Rzemiosł Różnych przy placu Wolności 17 (nazwa sieci: „SatFilm HotSpot PW"), mieszkalnym przy Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (nazwa sieci: SatFilm HotSpot B22"), Zespołu Szkół Chemicznych przy Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (nazwa sieci: „SatFilm HotSpot B4") oraz Urzędu Miasta przy ul. 3 Maja 22 (nazwa sieci: „SatFilm HotSpot 3M").
Wszystkie z hotspotów działają i można z nimi się bez problemu połączyć, jednak Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył pewne ograniczenia techniczne w świadczeniu usługi bezpłatnego dostępu do Internetu. W oświadczeniu Prezesa UKE czytamy: „Niezależnie od wybranego modelu działalności należy ograniczyć funkcjonalność oferowanej usługi w taki sposób, aby nie była ona substytutem usługi dostępnej u działających na rynku przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Bezpłatny Internet nie powinien zastępować komercyjnych usług oferowanych na rynku. Powinien on umożliwiać dostęp do podstawowych funkcjonalności sieci Internet". Do tych wymogów musi dostosować się zarówno Urząd Miasta oraz spółka „SatFilm".
Tak więc wysyłanie i odbieranie musi się odbywać z maksymalną prędkością połączenia – nie więcej niż 256 kbit/s. Czas jednorazowej sesji w ramach dostępu nieodpłatnego nie może być dłuższy niż 60 minut. Miesięczny limit transferu danych nie może być większy niż 750 MB dla użytkownika. Prezes UKE podkreśla, iż z hotspotów można skorzystać tylko i wyłącznie w miejscach publicznych. Pod pojęciem miejsca publicznego Prezes UKE rozumie określony obszar dostępny dla ogółu ludności, w szczególności place miejskie, budynki użyteczności publicznej, aleje, parki.
Prezes UKE wymaga od samorządów, aby zasięg oddziaływania hotspotów w takich miejscach był ograniczony tylko do obszaru danego budynku, placu, parku lub ulicy. Usługa ta nie zapewnia dostępu do Internetu w pełni porównywalnego do tego, jakim się cieszą abonenci przedsiębiorców telekomunikacyjnych, ani pod względem funkcjonalności ani dostępności i zasięgu terytorialnego. UKE twierdzi, że użytkownicy hotspotów powinni mieć dostęp do Internetu tylko w miejscach, w których zlokalizowano punkty dostępu.
Nie mogą oni jednocześnie skorzystać z tej usługi w swoim miejscu zamieszkania. W celu skorzystania z usług internetowych muszą zatem udać się do wybranej lokalizacji. Wszystkie powyższe warunki są we Włocławku spełnione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto