Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biegiem uczcili pamięć o Powstaniu [zdjęcia]

morteaz
morteaz
Nocna aura, płonące znicze, rekonstrukcje walk z 1944 r. Ponad trzy tysiące osób wzięły udział w XIX Biegu Powstania Warszawskiego.

Po raz pierwszy w historii biegu trasa prowadziła przez ulice Starego i Nowego Miasta. Dzięki temu w wyjątkowym maratonie mogła uczestniczyć rekordowa liczba osób. W ubiegłym roku na starcie zameldowało się "tylko" 760 śmiałków.

Biegaczom kibicowali między innymi uczestnicy Powstania Warszawskiego. Honorowym starterem był Czesław Cywiński, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Start i meta biegu znajdowały się na ul. Konwiktorskiej. Zawodnicy wyruszyli o 20.45 i pobiegli Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Karową, Wybrzeżem Gdańskim i Sanguszki do Konwiktorskiej. Jedno okrążenie miało pięć kilometrów. Bardziej doświadczeni biegacze mogli przebiec trasę dwukrotnie.

Nie taki zwykły bieg

O tym, że nie była to zwykła impreza sportowa, przypominała starannie przygotowana oprawa. Wszyscy uczestnicy dostali powstańcze opaski, a Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" zaprezentowała wyjątkowe inscenizacje. Biegacze nie kryli, że właśnie to ich skusiło: - Biegam sporadycznie, więc na pewno nie będę się z nikim ścigać. Przyciągnęła mnie tu świadomość, że w ten sposób mogę wziąć czynny udział w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego - powiedziała studentka Magda tuż przed startem.

Liczyło się 65. miejsce

Pierwsze miejsce na dystansie 10 km zdobył Mariusz Giżyński z Warszawy. Jego czas to 29 minut i 33 sekundy. Druga pozycja należy do Artura Jabłońskiego, a trzecia do Bogusława Andrzejuka. Na dystansie 5 km triumfował Kamil Poczwarowski z Sierpca. Organizatorzy przygotowali też honorową nagrodę dla zawodnika, który dobiegnie do mety jako 65. Puchar za zdobycie tego miejsca otrzymał Krzysztof Wojnowski z Grajewa.

Organizatorem XIX Biegu Powstania Warszawskiego był Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyk Jerzy Skucha. Partnerami Biegu byli: Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto