Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielkowo. Jezioro Miedwie skrywa ciekawą historię

Redakcja
fot. Barakuda
fot. Barakuda Marcin Dworzyński
Jezioro Miedwie ma płetwonurkom do zaoferowania bardzo ciekawe miejsce. To ruiny torpedowni, która jest niedaleko jednostki wojskowej.

Zakład wybudowali Niemcy podczas II wojny światowej. Montowano w nim i testowano torpedy lotnicze dla Luftwaffe.
– To miejsce z bardzo ciekawą historią – mówi Marcin Świrzewski ze Stargardzkiego Klubu Sportów Podwodnych Barakuda, który nurkował w tym miejscu kilkanaście razy. – Przy budowie tej montażowni pracowali więźniowie Stalagu.
Część sprzętu, który Niemcy używali w torpedowni została zatopiona i do dziś jest w wodzie Miedwia. Miłośnicy nurkowania mają wielką atrakcję.
– Nurkowałem tam ostatnio z cztery lata temu – opowiada Jacek Dykta z Barakudy. – Było wspaniale. Torpedownia ma nieregularny kształt litery T. To metalowa płyta, która w jednym miejscu ma 56 metrów długości, w drugim 45 metrów. Jest osadzona na dębowych palach. Można między nimi pływać, bo odległość miedzy nimi to około dwa metry.
Torpedy były przez Niemców testowane w wodzie, a następnie łapane przez sieci rozstawiane przez poławiacze torped. Tak nazywano kutry. Obok torpedowni na dnie leży jeden z nich. Na dnie jest jeszcze wiele niespodzianek.
– Znaleziono tam kompletny sprzęt do nurkowania – mówi Jacek Dykta. – Obok tej platformy jest pod wodą wóz drabiniasty. Ale niezapomniane wrażenie w tamtym miejscu zrobiła na mnie ławica ryb, którą pod wodą spotkałem. Takiej ilości drobnych okoni nigdy nie widziałem.
W wodzie pod platformą jest ciemno i to miejsce jest dobrym schronieniem dla ryb. Ale z powody złej przejrzystości zdjęcia podwodne nie wychodzą za dobrze. Pod platformą woda ma głębokość do ok. 10 metrów. Torpedownia i teren wokół niej należy do jednostki wojskowej. Aby tam w wodach Miedwia zanurkować, trzeba mieć zgodę wojska. Jak mówią nurkowie z Barakudy, większych kłopotów z jej uzyskaniem nie ma._______________________________________________________________________________Regionalna Encyklopedia Regiopedia ciągle się rozwija. Istnieje tylko w internecie na stronie To największy zbiór informacji o regionie. Każdy może ją powiększyć wpisując różne hasła. Na zachodniopomorskiej stronie tej encyklopedii znajdują się tematy, które powinny zaciekawić każdego internautę, Czytelnika „Głosu Szczecińskiego", tygodnika „Głos Stargardzki" Internauty Moje Miasto Stargard i mieszkańca województwa. Oprócz tego zawiera kompendium wiedzy o województwie, zamieszkujących je ludziach, historii, miejscach, zdarzeniach, przyrodzie.
Do Regiopedii wpisano już kilka tysięcy haseł. Co ważne, każdy może ją tworzyć wpisując własne. W ten sposób tworzona jest przez wszystkich mieszkańców regionu i jest inna od standardowych encyklopedii. Zawiera bowiem unikalne informacje.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto