Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boom na miejską turystykę

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
„Zaliczenie” zabytków to przeszłość. Dziś Warszawę zwiedzamy ...
„Zaliczenie” zabytków to przeszłość. Dziś Warszawę zwiedzamy ... Aneta Wieliczko
„Zaliczenie” zabytków to przeszłość. Dziś Warszawę zwiedzamy śladami znanych kobiet, stołecznego półświatka czy przedwojennych lokali.

Turystyka tematyczna narodziła się jednak w Krakowie. Tam po raz pierwszy opracowano szlak socrealistyczny po Nowej Hucie, gdzie zwiedzający mogli zobaczyć mieszkanie z tamtych czasów, posłuchać popularnych piosenek, obejrzeć modne wówczas ciuchy. Z Krakowa pochodzi też pomysł na zwiedzanie miasta śladami kobiet.

Jednak Warszawa nie pozostaje dłużna Krakowowi, a w ślad za tymi miastami idą kolejne – Poznań, Trójmiasto, Łódź, Wrocław. Praktycznie każde duże miasto możemy dziś poznać z wybranej strony, w wybranym klimacie. Umiejętnie nauczyły się z tego korzystać urzędy dzielnic w Warszawie, które całe lato, a także teraz, jesienią organizują w weekendy spacery wybranymi trasami. Przychodzą tłumy.

Rewolucja przewodnicka!

- W ciągu ostatnich kilku lat zaszła ogromna, wręcz rewolucyjna zmiana w zawodzie przewodników. Nie jesteśmy smutnymi ludźmi z PRL-owskiego muzeum, a młodymi, pełnymi energii miłośnikami miasta. To, co robimy, wynika z pasji – mówi Kasia Chudyńska-Szuchnik, przewodniczka działająca pod szyldem WarsOFF - Alternatywne Zwiedzanie Warszawy. – Ale nasz zapał to nie wszystko. Mamy mnóstwo odbiorców i to jest najważniejsze.

Kim są odbiorcy miejskiej turystyki? – To przede wszystkim sami mieszkańcy – podkreśla Waldek Prokop, stołeczny przewodnik. – Dziś już prawie każda dzielnica w Warszawie organizuje spacery dla mieszkańców. A jak nie organizuje to mieszkańcy organizują się sami. Chcą pogłębić wiedzą o swojej okolicy, poznać ciekawostki i tajemnice, które kryją się w murach i na ulicach ich miasta – mówi przewodnik.

– Wzrasta też zainteresowanie turystów zagranicznych, którzy obok śladów getta i Starego Miasta, chcą oglądać artystyczną Pragę, odwiedzając artystów w ich pracowniach i kafejkach, czy przejść się szlakiem sportów żydowskich.

Nowy przewodnik to nowy szlak

Oferta wyspecjalizowanych wycieczek jest bardzo bogata, a każdy nowy przewodnik znajduje niszę dla siebie. Nowe trasy powstają dzięki ich pasjom. Waldek Prokop, związany głównie z Pałacem w Wilanowie i Łazienkami Królewskimi zabiera turystów na Królewskie Czwartki czy na szlak Warszawy, której nie ma. – Solidnie przygotowuję się do każdej trasy. Nie można zanudzić odbiorców, tym bardziej, jeśli to szkolna wycieczka. Najważniejsze są historie nieznane, ploteczki o królewskiej parze, to ciekawi wszystkich! – mówi Prokop.

- Moją ulubioną trasą, na którą najchętniej zabieram nie tylko turystów, ale też własnych znajomych, jest Saska Kępa śladami znanych kobiet. Odwiedzamy wtedy m.in. najstarszy dom w tej dzielnicy, w stylu zakopiańskim, gdzie mieszkała przedwojenna dyktatorka mody polskiej, a Agnieszkę Osiecką odkrywamy w trzech miejscach: w jej domu, ulubionej kawiarni oraz przy pomniku poetki – opowiada Kasia Chudyńska-Szuchnik.

Warszawę można poznać bliżej na wiele sposobów. Śladami PRL-u na Ursynowie, kręconych tu filmów, przedwojennych lokali, wybitnych architektów, szklanych domów, przedwojennego półświatka, 3 wyznań: islamu, judaizmu i prawosławia, odkrywaniem zapomnianej skarpy wiślanej, śladami Chopina czy Marii Skłodowskiej-Curii. Coraz popularniejsze staje się zwiedzanie miasta na skuterach czy „ogórkiem”. Nie brakuje też tras dla dzieci. - Najpiękniejszą jest szlak legend warszawskich. Zabieram najmłodszych w miejsca, gdzie dzięki Syrence czy Złotej Kaczce poznają Warszawę od magicznej strony – zachęca Waldek Propkop.

Zobacz Warszawę śladami:


Legend warszawskich – zaczynamy przy pomniku Złotej Kaczki przy Tamce, przechodzimy skarpą do podnóża zamku, gdzie poznajemy legendę o Mistrzu Twardowskim i Lustrze, dalej idziemy na rynek Starego Miasta, gdzie znajduje się Syrenka oraz związki z Warsem i Sawą, i kończymy na Krzywym Kole opowieścią o Bazyliszku.

Uroków Skarpy Wiślanej – najbardziej charakterystyczne naturalne wypiętrzenie terenu na terenie stolicy. Dzięki niej w Warszawie powstawały grody, zapewniając dobre warunki obronne, ale też świeże powietrze znad rzeki i piękne widoki na prawą stronę Wisły. Najlepiej widoczne na trasie: Most Poniatowskiego, Smolna, Książęca, al. Na Skarpie, Jazdów.

Wirtualna mapa korków. Sprawdź utrudnienia

Estampas Porteñas w Warszawie. Zdobądź zaproszenia

Plebiscyt "7 z garażu". Szukamy talentów

Jasnowidz Krzysztof Jackowski. Zobacz przyszłość..

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto