Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bp Stanisław Budzik mianowany nowym metropolitą lubelskim

redakcja
redakcja
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik został mianowany nowym metropolitą lubelskim. Komunikat Nuncjusza Apostolskiego w Polsce został odczytany dziś w południe w siedzibie Episkopatu.

Od czterech lat Bp Stanisław Budzik jest sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Będzie następcą zmarłego w lutym abp Józefa Życińskiego.
Nowy arcybiskup lubelski i Wielki Kanclerz KUL jest doktorem habilitowanym teologii i był profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Teologii w Krakowie.
Biskup Stanisław Budzik
Biskup Stanisław Budzik urodził się w 1952 roku w Łękawicy koło Tarnowa. Z tamtymi stronami był związany niemal przez całe swoje życie. Drogę kapłana rozpoczął w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Posługę zaczynał, jako wikariusz w parafiach Limanowa i Tarnów- Katedra.
Po kilku latach wyjechał do Austrii, gdzie studiował na Wydziale Teologicznym uniwersytetu w Innsbrucku i tam obronił doktorat. W 1989 r. został wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W tym czasie kierował także archidiecezjalnym Caritasem.
– Był jednym z twórców Caritasu po odnowieniu tej instytucji, kierował nim dość krótko, może przez rok – mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritasu w Tarnowie. W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych blisko współpracował ze zmarłym metropolitą lubelskim, abp Józefem Życińskim – pełnił funkcję jego rzecznika prasowego.
W latach 1998–2004 był rektorem tarnowskiego seminarium, wykładał też w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tam otrzymał stopień doktora habilitowanego i profesora nadzwyczajnego.
Bardzo istotnym momentem w kapłaństwie ks. Stanisława Budzika było mianowanie go biskupem pomocniczym w diecezji tarnowskiej w 2004 roku. W 2007 r. został sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski.
– Od tego momentu nie musi pełnić posługi w naszej diecezji, przyjeżdża jednak nieraz na zaproszenie do poszczególnych parafii, jeśli pozwalają mu na to obowiązki – wyjaśnia ks. dr. Jerzy Zoń, rzecznik prasowy archidiecezji Tarnowskiej.
Jak wygląda objęcie archidiecezji przez nowego metropolitę? Biskup diecezjalny powinien objąć swoją diecezję w kanoniczne posiadanie w ciągu czterech miesięcy od otrzymania pisma apostolskiego z Watykanu, gdy nie był do tej pory biskupem, lub w ciągu dwóch miesięcy od jego otrzymania, gdy jest już biskupem.
– Biskup kanonicznie obejmuje diecezję, gdy złoży wyznanie wiary i przedstawi apostolskie pismo kolegium konsulatorów w obecności kanclerza kurii, który sporządzi odpowiedni akt – tłumaczy ks. prof. Mirosław Sitarz. – Z kolei w sposób liturgiczny biskup obejmuje diecezję, gdy powyższe wydarzenie kanoniczne dokonuje się w kościele katedralnym w obecności duchowieństwa i wiernych świeckich z zachowaniem odpowiednich ceremonii. To liturgiczne objęcie diecezji, zwane ingresem, jest zalecane, ale nie jest konieczne.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto