Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brama Mokotowa. Jak zmieni się bezpośrednie otoczenie SGH?

Ewa Jankowska
Jak zmieni się Brama Mokotowa?
Jak zmieni się Brama Mokotowa? SGH
Władze Szkoły Głównej Handlowej pokazały prace konkursowe młodych architektów, które przedstawiają ciekawe pomysły na projekt tzw. Bramy Mokotowa. Jezdnia al. Niepodległości zniknęłaby pod ziemią, powstałby zielony plac oraz nowe budynki SGH.

Brama Mokotowa - koncepcje młodych studentów

Władze Szkoły Głównej Handlowej pokazały prace konkursowe młodych architektów, które przedstawiają ciekawe pomysły na zagospodarowanie okolic uczelni. 28 kwietnia odbyła się również debata, podczas której zebrani starali się odpowiedzieć na pytania:
Jak ukazać walory architektoniczne kampusu SGH?
Co powstanie w miejscu budynku F?
Dlaczego kampus może stać się w sposób naturalny Bramą Mokotowa – nową reprezentacyjną przestrzenią publiczną?
Jak zmieni się bezpośrednie otoczenie SGH?

No właśnie. Jak może się zmienić Brama Mokotowa?

W konkursie na koncepcję rozbudowy zabytkowego kampusu SGH sąd konkursowy przyznał I nagrodę zespołowi w składzie Paweł Paciorek, Aleksandra Sojka i Katarzyna Strzelecka. W uzasadnieniu sędziowie napisali, że projekt ten "najlepiej odpowiedział na potrzebę stworzenia reprezentacyjnej przestrzeni publicznej w otoczeniu kampusu SGH poprzez zaproponowanie eleganckiego placu miejskiego z harmonijną obudową, nie pozbawioną indywidualnego wyrazu plastycznego".

Według projektu studentów Politechniki Warszawskiej jezdnia al. Niepodległości zostałaby przeniesiona pod ziemię w zachodni rejon ulicy, więc nie kolidowałaby z linią metra. Na górze zachowane zostałyby tory tramwajowe. Symboliczną Bramą Mokotowa stałyby się wysokościowce przy ulicy Batorego. Zdaniem jednej z autorek projektu, nawiązują one do istniejących obok wyższych. Od ulicy Rakowieckiej powstałby natomiast niższy budynek, dopasowany do okolicznej zabudowy. Chodziło o to, aby widoczny był charakterystyczny dach gmachu SGH.

Czytaj także: Modowa Bitwa Miast. Przejażdżka zabytkowym tramwajem ze znaną blogerką [ZDJĘCIA]

SGH jako reprezentacyjna przestrzeń Bramy Mokotowa

W konkursie na koncepcję przekształcenia bezpośredniego otoczenia budynku głównego kampusu SGH jako reprezentacyjnej przestrzeni publicznej tzw. Bramy Mokotowa I nagrodę przyznano zespołowi w składzie Anna Klochowicz, Jaśmina Michajłow i Paweł Wołejsza.

Architekci zaproponowali zmiany na dziedzińcu kampusu. Boki zabudowy miałyby być przeszklone. W niej mieściłyby się sale wykładowe, powstałyby również podziemne garaże. Na środku dziedzińca umieszczono by posadzki w formie dywanu kwiatowego, a także zbudowano by ścieżki i pawilon. Ponadto, jak powiedział jeden z autorów projektu w rozmowie z TVN Warszawa, przed gmachem miałby powstać plac, a nad jezdniami, po bokach budynki, które mogłyby pełnić różne funkcje.

Czytaj także: Pokaz filmu "Powstanie Warszawskie" zakończony oklaskami!

Ponadto, zdaniem architektów, areszt przy ulicy Rakowieckiej powinien zostać zlikwidowany (z wyjątkiem zabytkowego budynku) oraz przeniesiony na peryferia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto