Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cepelia popada w ruinę. Konserwator nakazał zabezpieczenie obiektu. Co dalej z zabytkowym budynkiem w centrum Warszawy?

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Co dalej z zabytkiem?
Co dalej z zabytkiem? Krystian Dobuszyński
Mazowiecki konserwator zabytków wydał nakaz zabezpieczenia pawilonu handlowo-wystawienniczego Cepelia w Warszawie. Obiekt, chociaż znajduje się w rejestrze zabytków, od lat niszczeje.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, profesor Jakub Lewicki nakazał właścicielowi pawilonu handlowo-wystawienniczego Cepelia przy ul. Marszałkowskiej 99/101 i ul. Nowogrodzkiej 28/34 w Warszawie przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych. Ich wykonanie jest konieczne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem zabytku.

- Decyzji nakazowej nadano rygor natychmiastowej wykonalności – wskazał konserwator.

Cepelia w Warszawie

Przypomnijmy, że budynek Cepelii został zaprojektowany jako główny salon ekspozycyjno-handlowy Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego – CPLiA – stąd jego potoczna nazwa. Została powołana do życia w 1949 r. jako instytucja zrzeszająca rozproszone spółdzielnie rzemiosła ludowego i artystycznego z całego kraju. Surową architekturę pawilonu w narożniku północno-zachodnim ożywia kompozycja ceramiczna, która została opracowana prawdopodobnie przez Stanisława Kucharskiego.

Dekoracja była dziełem małopolskiej Spółdzielni Wyrobów Ceramicznych „Kamionka” z Łysej Góry. Większą część obydwu kondygnacji zajmował salon sprzedaży Cepelii. Dwukondygnacyjna przestrzeń, zaaranżowana zgodnie z trendami wystawienniczymi lat 60, mieściła łącznie dziewięć stoisk.

Co dalej z zabytkiem?

Cepelia popada w ruinę. Konserwator nakazał zabezpieczenie o...

Konserwator nie zgodził się na otworzenia lokalu sieci McDonald's

Pawilon został sprzedany przez Cepelię prywatnemu nabywcy. Według jego planów po modernizacji miał się w nim mieścić lokal sieci McDonald’s. W 2019 wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki odmówił uzgodnienia projektu, uzasadniając to "znaczną ingerencją w zabytkową substancję zabytku". Zgodnie z zaleceniami prof. Lewickiego, w Cepelii może znajdować się tylko lokal handlowy.

- Wydział Architektury i Budownictwa Dzielnicy Śródmieście wydał decyzję ustalającą warunki zabudowy dla tej inwestycji, w decyzji widnieje informacja o tym, że uzgodnienie obejmuje brak funkcji gastronomicznej — potwierdził wówczas Paweł Siedlecki, rzecznik Urzędu Dzielnicy Śródmieście.

Inwestor odwołał się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który uchylił decyzję konserwatora i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Tak wyglądał projekt Cepelii z 2019 roku
mat. pras.

Po rezygnacji spółki McDonald's z uruchomienia lokalu w pawilonie, w 2022 roku jego właściciel uzyskał decyzję o warunkach zabudowy dopuszczającą rozbudowę, przebudowę i remont budynku. Do tej pory w budynku nic się nie dzieje i zabytkowy budynek popada w kompletną ruinę.

Pawilon trafił do rejestru zabytków w 2019 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto