Budowlani - Juvenia Kraków 66:3 - ustanowili rekord i zostali liderami

Przy piłce zdobywca 25 punktów Tomasz Stępień
Przy piłce zdobywca 25 punktów Tomasz Stępień fot. Paweł Łacheta
Łódzcy rugbiści z meczu na mecz prezentują lepszą formę i okraszają swoje zwycięstwa widowiskowymi akcjami. Tym razem zespół Blachy Pruszyński Budowlani nie dał szans Juvenii Kraków, zwyciężył 66:3, ustanowił rekord Ekstraligi w liczbie zdobytych punktów i został nowym liderem tabeli.

W najbliższą sobotę w Gdańsku mecz z Lechią o tytuł mistrza jesieni.

Łodzianie zaczęli spotkanie w imponującym stylu. Minęło ledwie 12 minut, a już prowadzili 10:0, po udanych akcjach Michała Mirosza i Tomasza Stępnia.

Te łatwe punktowe zdobycze uśpiły czujność mistrzów. Inicjatywę przejęli goście. Dzielnie walczyli w młynie, a efektem ich starań były trzy (jak się później okazało honorowe) punkty zdobyte po skutecznie wykonanym przez Pawła Wojciechowskiego kopie między słupy nieomal z połowy boiska.

To rozdrażniło gospodarzy, którzy ostro wzięli się do roboty i w ciągu ostatnich pięciu minut pierwszej połowy przeprowadzili trzy akcje przynoszące im punktową zdobycz. Już zatem w pierwszych 40 minutach Budowlani osiągnęli wszystko, co chcieli. Wypracowali bezpieczną przewagę i zapewnili sobie dodatkowy punkt za wykonanie czterech przyłożeń piłki w polu punktowym przeciwnika.

W rugby nie ma jednak mowy o odpuszczaniu, lekceważeniu rywala. Z nie mniejszą werwą, animuszem i skutecznością łodzianie atakowali w drugiej odsłonie spotkania. Nic dziwnego, że odnieśli najwyższe zwycięstwo w tegorocznych rozgrywkach. Nam zaimponowała akcja z 72 minuty wykonana w iście francuskim stylu. Podobne zagranie pokazali bowiem rugbiści regionu Roussillon w zwycięskim spotkaniu z reprezentacją Polski. Z lewej strony boiska piłkę pod przeciwległą chorągiewkę kopnął Tomasz Grodecki. Wpadła ona w ręce szarżującego Tomasza Stępnia, który padając położył ją w polu punktowym rywali. Ręce same składały się do oklasków. Stępień zdobył w meczu aż 25 punktów i został najskuteczniejszym zawodnikiem ligi (41 pkt), przed Jurijem Buchało z Lechii, który ma o punkt mniej.

Blachy Pruszyński Budowlani Łódź – Juvenia Kraków 66:3 (31:3)

Punkty dla Budowlanych: Tomasz Stępień 25, Sebastian Łuczak 6, Michał Królikowski 5, Kacper Ławski 5, Michał Mirosz 5, Piotr Gomulak 5, Merab Gabunia 5, Maciej Pabjańczyk 5, Dariusz Kaniowski 5. Juvenia: Paweł Wojciechowski 3.

Skład: Sachrajda (50, Karpiński), Kakovin (50, Szyburski), Królikowski, Zych (50, Grabski), Fortuna (65, Andrzejczak), Ławski, Mirosz (34, Skwarciak), Gabunia, Pabjańczyk, Żórawski (50, Grodecki), Kaniowski, Dułka, Łuczak (54, Kiełbik), Gomulak, Stępień