Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budują kładka wśród drzew w Warszawie. Będzie można z niej podziwiać przepiękny park. Budowa pochłonęła 24 mln zł

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Będzie można z niej podziwiać przepiękny park
Będzie można z niej podziwiać przepiękny park Zarząd Zieleni Warszawa / Sorted, podwykonawca Remondis
Kładka pośród drzew, wąwozy spacerowe, piękna łąka z placem zabaw. Do tego mnóstwo zieleni i nowych nasadzeń. Tak w wielkim skrócie będzie wyglądał zmodernizowany Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Remont wart 24 mln zł jest już na finiszu.

Park pod Kopcem Powstania Warszawskiego niemal gotowy

- Jesteśmy na finiszu modernizacji Parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego - dumnie poinformował Zarząd Zieleni w Warszawie, prezentując nowe zdjęcia z placu budowy. Na ten moment inwestycja opóźniona jest o pół roku, ale ZZW zapewnia - Niebawem przestrzeń zostanie otwarta dla mieszkańców. Do parku planujemy zaprosić mieszkańców w III kwartale 2023 r.

Zanim jednak to się stanie, zobaczcie, jak dziś wygląda Park Akcji „Burza”. Zdjęcia znajdziecie w galerii poniżej:

Tak wygląda nowy park w Warszawie. Zlokalizowany tuż pod Kopcem Powstania Warszawskiego

Będzie można z niej podziwiać przepiękny park

Budują kładka wśród drzew w Warszawie. Będzie można z niej p...

- Nowy park wokół Kopca Powstania Warszawskiego będzie nawiązywać do historii odbudowy stolicy. Kopiec to pomnik zburzenia Warszawy, ale też jej odbudowy i żywotności. Chcemy zagospodarować tę przestrzeń zgodnie z jej rangą oraz umożliwić każdemu łatwy dostęp do parku i odbywających się tu uroczystości- powiedziała Justyna Glusman w 2021 roku, tuż po ogłoszeniu wyniku przetargu.

Czysta natura

Park i Kopiec Powstania Warszawskiego to fascynujące miejsce do obserwowania zmian, jakie samoistnie zachodzą w naturze. Jest to możliwe, ponieważ zostały tam wydzielone strefy, w które nie ingeruje człowiek. Nie dość, że są porośnięte dziką roślinnością, są też unikatowe. Dlatego, że ta roślinność rozwija się na nasypie zbudowanym z fragmentów budynków zniszczonej podczas wojny Warszawy.

- Gleba w tym miejscu jest utworzona z gruzu pochodzącego ze zburzonej po Powstaniu Warszawskim stolicy zmieszanego lokalnym gliniastym podłożem. Jest to nietypowe – antropogeniczne – siedlisko i można spodziewać się, że rozwinie się na nim ekosystem niespotykany w środowisku naturalnym - opowiadają warszawscy ogrodnicy.

Kładka wśród drzew i wąwóz spacerowy

Niewątpliwą atrakcją tego terenu zieleni będzie kładka, która poprowadzi pośród drzew w kierunku ul. Grupy AK „Północ”. Do kładki będzie można dotrzec idąc wokół Kopca edukacyjną ścieżką przyrodniczą z tablicami informacyjnymi. W parku będzie można spacerować wąwozami, których ściany są wykonane z gruzobetonu (wykorzystano gruz pozyskany podczas budowy). - Jest to nawiązanie do historii Kopca – został on usypany po wojnie z gruzów stolicy, o czym przypomni również wystawa w strefie wejściowej do parku i fragmenty ruin wyeksponowane na nowych schodach Alei Godziny „W” - tłumaczy ZZW.

Spacerując ścieżką przyrodniczą na kopcu można będzie zobaczyć, jak przyroda sama przystosowała się do zmian, zajmując zdegradowane podłoże, i jak na nim wyewoluowała. Cały Kopiec od ponad 50 lat jest terenem, na którym można obserwować naturalną sukcesję (successsio – z łac. następstwo) roślinności.

Początkowo na wzniesieniu spontanicznie powstawały łąki. Jeszcze w latach 70. z Kopca rozciągała się panorama na całą Warszawę i Wisłę. Dziś porastają go całkiem spore zagajniki. Tworzą go w przeważającej mierze pochodzące z Ameryki Północnej klony jesionolistne, które mają po 20-40 lat – drzewa tego gatunku skolonizowały Kopiec w ponad 30%.

Przestrzeń dla dzieci

Na rozległej łące pod Kopcem zostały umieszczone najróżniejsze urządzenia do zabawy. Znajdą tu coś dla siebie wielbiciele wspinaczki, huśtania, zjeżdżania na zjeżdżalni, jazdy na tyrolce. "Najmłodsi będą mogli też biegać lub czołgać się po tunelach" - brzmi relacja z placu budowy.

Nietoperze, bażanty, jeże i lisy

Teren Kopca zasiedla ponad 20 gatunków ptaków, m.in.: kapturka, zięba, kos, gołąb grzywacz, kwiczoł, sikora modraszka, sikora bogatka, rudzik, wrona siwa, sroka, pierwiosnek, łozówka, krogulec, bażant, pełzacz ogrodowy, szczygieł, drozd śpiewak, piegża, sójka, szpak, dzięcioł duży, jerzyk. Ssaki żyjące na Kopcu to nietoperze (karlik malutki, borowiec wielki, mroczek późny), jeże czy lisy.

Przestrzeń dostępna dla osób o ograniczonej mobilności

Park zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością czy opiekunów z dziećmi. Osoby te będą mogły dostać się na szczyt Kopca z pominięciem schodów. Wejścia do parku, w tym dodatkowe wejście od strony ul. Grupy AK „Północ”, oraz ścieżki spacerowe o odpowiednim nachyleniu umożliwią im swobodne poruszanie się po parku i korzystanie z nowych stref rekreacyjnych.

Przypomnijmy, że przebudowę parku poprzedziły przeprowadzone w 2018 roku konsultacje społeczne z mieszkańcami. Wnioski z przeprowadzonych rozmów znalazły się w wytycznych konkursu na stworzenie koncepcji parku. Zwycięski projekt zmian przygotowały pracownie topoScape i Archigrest. Przebudowa parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego kosztowała 24 mln zł. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu unijnego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto