Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek kolejowy w Bieli trafił do rejestru zabytków. "To materialny dokument dziejów kolei w Polsce"

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Budynek posiada zarówno wartości artystyczne, jak i naukowe oraz historyczne
Budynek posiada zarówno wartości artystyczne, jak i naukowe oraz historyczne MWKZ
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków budynek kolejowy w Bieli w gminie Siedlce na Mazowszu. Obiekt stanowi nieliczny przykład drewnianej zabudowy kolejowej z początku XX wieku. Budynki z tego okresu w przeważającej części przestały istnieć lub straciły swój pierwotny wygląd. Nowy zabytek stanowi więc materialny dokument dziejów kolei w Polsce. Szczegóły poniżej.

Dom dla pracowników kolei

Obiekt wzniesiono około 1906-1907 roku w związku z budową bofogojskiej linii kolejowej. W budynku zamieszkiwały osoby odpowiedzialne za utrzymanie infrastruktury na wyznaczonym odcinku. Architektem był Bazyli Myszak, z którym współpracował Piotr Wyszyński - kreślarz, autor dokumentacji. Zamieszkiwany był do 2004 roku.

Nowy wpis do rejestru zabytków na Mazowszu
Budynek posiada zarówno wartości artystyczne, jak i naukowe oraz historyczne MWKZ

Dziś takich budynków już prawie nie ma

Budynek jest przykładem mieszkalnego budynku kolejowego z początku XX wieku. Stanowi nieliczny przykład drewnianej zabudowy kolejowej z tego czasu, która w przeważającej części przestała istnieć lub straciła swój pierwotny wygląd. Jest więc doskonałym źródłem do badań nad lokalnym budownictwem kolejowym.

Powstała w okresie zaboru koszarka wzniesiona została w nawiązaniu do stylistyki rosyjskiego, nieoficjalnego stylu narodowego, którego architekci skupili się na odrodzeniu budownictwa drewnianego o bogatej ornamentyce. Obiekt zachowany w niemal niezmienionym stanie, posiada wartości artystyczne, naukowe i historyczne jako materialny dokument dziejów kolei w Polsce.

Nowy wpis do rejestru zabytków na Mazowszu
Budynek posiada zarówno wartości artystyczne, jak i naukowe oraz historyczne MWKZ

"Niezmienione podstawowe cechy architektury"

To drewniana koszarka na planie prostokąta z niewielkim ryzalitem, parterowa, z nieużytkowym poddaszem. Wzniesiona na podmurówce z czerwonej cegły, kryta dachem naczółkowym z eternitu falistego, z pięcioma, zachowanymi ceglanymi kominami w połaciach. Koszarka w wysokim stopniu zachowała autentyczną substancję materialną i pierwotną formę. Niezmienione są podstawowe cechy jej architektury: gabaryty bryły, wystrój elewacji, system kominowy oraz układ wnętrza - tłumaczy prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Obiekt posiada samoistne wartości artystyczne wyrażające się w czytelnej bryle o trafnych proporcjach, a także w przemyślanym układzie elementów tworzących estetycznie oddziałującą dekorację snycerską. O indywidualnym wyrazie artystycznym domu decyduje w dużej mierze wystrój jego elewacji.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto