Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Był winien urzędowi 3 grosze. Zagrozili mu oddaniem sprawy do sądu

Redakcja
- Straszenie sądem za 3 grosze? Absurd! - śmieje się mieszkaniec Grudziądza.
- Straszenie sądem za 3 grosze? Absurd! - śmieje się mieszkaniec Grudziądza. Archiwum
Antoni z Grudziądza: - Musiałem zapłacić 3 grosze odsetek. Ściąganie tak śmiesznych kwot jest absurdalne! Urzędnicy odpowiadają: - Nie mamy wyjścia.

Grudziądzanie nie płacą podatku od posiadania psa. Dlaczego? Bo prezydent uznał, że jego ściąganie więcej kosztuje niż zebrana kwota. Rozsądne? Raczej tak! Tak dobrze nie jest w przypadku innych pobieranych przez samorząd opłat.
Niedawno na własnej skórze przekonał się o tym Antoni z Grudziądza. W 2010 roku grudziądzanin wykupił spółdzielcze mieszkanie. Z tej racji do 31 marca miał na konto ratusza wpłacić opłatę za użytkowanie wieczyste.
- Nieco ponad 20 złotych - mówi lokator. Kwota niewielka, ale mimo to pan Antoni się nieco spóźnił z jej uregulowaniem.
Zapłacił 2 kwietnia i całkowicie zapomniał o sprawie. Po czterech latach, w maju tego roku, przypomnieli mu jednak o niej urzędnicy. Jak? Wezwali go do zapłaty... 3 groszy z tytułu odsetek i postraszyli, że jeśli nie odda tej kwoty, to sprawa trafi do sądu. Takie pismo jako współwłaścicielka mieszkania dostała też żona pana Antoniego.
- Straszenie sądem za 3 grosze? Absurd! Ściąganie takiej kwoty? Pusty śmiech! Przecież koszt sporządzenia i doręczenia wezwań jest większy niż mój dług! - twierdzi mieszkaniec Grudziądza.
Czy ma rację? Urzędnicy oszacowali, że tak. Wyliczyli oni, że koszt sporządzenia jednego wezwania i dostarczenia go w kopercie przez ratuszowego kuriera wynosi 35 groszy. Do tej kwoty trzeba jeszcze doliczyć koszt pisma, które otrzymała żona pana Antoniego. Rachunek jest prosty: ściągnięcie 3 groszy było nieopłacalne. 
Podobne wezwania do zapłaty są produkowane w grudziądzkim ratuszu lawinowo. Do końca maja tego roku urzędnicy wystosowali już 126 takich pism. Uwaga: ta liczba dotyczy tylko zaległych kwot lub odsetek do 50 groszy! 
Jak jest w setkach innych urzędów w całej Polsce? Można się domyślać że podobnie. 
Opłatę za użytkowanie wieczyste ściąga się na podstawie kodeksu cywilnego. - Ten tryb nie zawiera żadnego ograniczenia, tzn. egzekwuje się kwotę od 0,01 zł - tłumaczy skarbnik miasta Mariusz Szczubiał. Czy urzędnicy mogą od tego odstąpić, jeśli suma jest symboliczna? - Żaden przepis nie zawiera prawa odstąpienia od egzekucji i windykacji takiej kwoty (odsetek od niej) - odpowiada Mariusz Szczubiał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto