Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Logistyki faktycznym spadkobiercą tradycji Centrum Wyszkolenia Kawalerii

Redakcja
Żołnierze 7 Pułku Pancernego w Asyżu. Fotografia ze zbiorów rodzinnych.
Żołnierze 7 Pułku Pancernego w Asyżu. Fotografia ze zbiorów rodzinnych. Marek Szajerka
Nowopowstałe w Grudziądzu Centrum Logistyki w ciągłości tradycji jest spadkobiercą CWK.

7 Pułk Pancerny w Armii gen. Andersa był uznanym spadkobiercą tradycji CWK Centrum Logistyki w ciągu tradycji historycznej spadkobiercą CWK.
To stwierdzenie wydaje się naciągane. Co ma wspólnego obecne nowo powstałe Centrum Logistyki z dawnym Centrum Wyszkolenia Kawalerii? Okazuje się, że dużo. Lata 30 ubiegłego wieku dowiodły przestarzałości formacji kawaleryjskich. 
Tradycję kawalerii, w tym nazewnictwo przeniesiono na jednostki zmechanizowane. W 1944 r. w środkowych Włoszech, w miasteczku Gubbio, kojarzonym w literaturze z rozmowy św. Franciszka z Asyżu z wilkami, powstał 7 Pułk Pancerny, wchodzący w skład 2 Korpusu gen Andersa. Był to pułk szkoleniowy, który na swoim proporczyku posiadał barwy ogólnokawaleryjskie, czyli barwy CWK.
Pułk stacjonował w Gubbio 3 lata. Wśród historyków wojskowości jest to bardzo mało znany pułk. Może dlatego nie wiedziano jeszcze niedawno, że CWK miało swoją kontynuację w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Pułk ten jest faktycznym pośrednikiem łączności tradycji między CWK a powstałym obecnie Centrum Logistyki.
Przypuszczalnie najwięcej pamiątek w Polsce po tym pułku jest właśnie w Grudziądzu, dzięki temu, iż grudziądzan kpr. Edmund Szajerka był w tym pułku podoficerem pocztowym od czasu powstania pułku do jego rozwiązania na przełomie 1946/47 r.
Obsada etatowa pułku stanowiła 47 oficerów i 200 podoficerów i szeregowych. Pułk posiadał charakter szkoleniowy dla innych pułków 2 Korpusu. W przeciwieństwie do pułków pancernych 4 i 6, 7 nie był jednostką bojową. Jego zadaniem jako jednostki zapasowej dla brygady było szkolenie uzupełnień dla 2 Brygady Pancernej, walczącej na froncie włoskim.
Pomiędzy 15 maja 1944 a 31 maja 1945 na 234 kursach wyszkolono około 300 oficerów i około 4000 szeregowych. Oficjalnie, wg rozkazów pułk powstał 15 września 1944 r. Pierwszym dowódcą i organizatorem pułku był ppłk Stanisław Szostak a następnie mjr Leon Jankowski, awansowany do stopnia podpułkownika 1 stycznia 1946 r. Awans został ogłoszony kilka lat później.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto