Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Nauki Kopernik powiększy się do 2021 roku? Tylko jeśli UE przyzna środki

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Niezwykle popularne Centrum Nauki Kopernik powiększy się. W nowym skrzydle nie będzie jednak wystawy, a pokoje do nauki. Kopernik chce badać proces uczenia się, a wnioski przekazywać szkolnictwu i biznesowi. Budowa ruszy w tym roku, jeśli UE przyzna środki. W przeciwnym razie, jak słyszymy, całość opóźni się.

Rozbudowa Centrum Nauki Kopernik pod znakiem zapytania

Wzdłuż pierzei ul. Wybrzeże Kościuszkowskie wyrośnie nowy budynek. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego to nowe „dziecko” Centrum Nauki Kopernik. W czerwcu zeszłego roku, ze względu na wysokie koszty, unieważniono poprzedni przetarg na rozbudowę. Teraz ma się udać.

W nowym budynku, który ma zostać wybudowany do 2021 roku, badany będzie proces uczenia się. Znajdą się tam laboratoria, przestrzenie do współpracy, wspólnej dyskusji i badań nad różnymi narzędziami oraz formami edukacyjnymi, wielofunkcyjne pracownie.

Kopernik stara się o 28 mln zł dofinansowania na rozbudowę z Unii Europejskiej, 19 mln zł dołożyć ma miasto. Pozostałe środki mają pochodzić od sponsorów CNK. W opisie przetargu czytamy jednak, że jeśli środki z UE nie zostaną przyznane, pojawią się problemy.

Centrum Nauki Kopernik powiększy się do 2021 roku? Tylko jeś...

Inwestycja nie zostanie wstrzymana. Realizacja ogłoszonego w tej chwili przetargu jest zależna od uzyskania zwiększonego dofinansowania z MJWPU [jednostki przyznającej środki z Unii - red.], o które ubiega się Kopernik, jednak w przypadku niepozyskania tych środków będziemy poszukiwać innych źródeł realizacji inwestycji, co prawdopodobnie odroczy realizację w czasie jednak jej nie wstrzyma - mówi nam Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik.

- Jest to dla Centrum Nauki Kopernik projekt strategiczny, więc jego realizacja jest kluczowa dla powodzenia planów rozwoju Centrum. We współpracę przy jego realizacji zaangażowanych jest wielu partnerów – między innymi Miasto Stołeczne Warszawa i partnerzy komercyjni - dodaje.

Co będzie się działo w nowym budynku, w którym na raz zmieści się aż 600 osób? Za pomocną najnowszych technologii 3D oraz VR naukowcy sprawdzą jakie kompetencje powinni nabywać młodzi ludzie, żeby lepiej radzić sobie we współczesnym świecie. W budynku znajdą się pracownie biologiczne, fizyczne, chemiczne oraz mechatroniczne. W sumie całość – razem z pomieszczeniami administracyjnymi – zajmie ok. 6 tys. mkw. na czterech kondygnacjach (w tym jednej podziemnej).

Spektakularna ma być fasada budynku złożona z poduszek z membran wypełnionych powietrzem. Projektanci przewidzieli również zielony dach, na którym znajdą się panele słoneczne i fotowoltaiczne, a także instalacje do zbierania deszczówki.

Wykonawcę poznamy w połowie lutego. Będzie miał on 20 miesięcy na budowę, co oznacza, że - jeśli UE przyzna środki - prace zakończą się pod koniec 2021 roku. Poza obiektem pracowni wykonawca będzie musiał stworzyć podziemne połączenie z istniejącym budynkiem CNK oraz z parkingiem, a także przełożyć wszystkie instalacje. Tych, ze względu na podziemną Wisłostradę jest całkiem sporo.

Zobaczcie też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto