Chcesz pracować w Holandii? Od czego zacząć? Przygotuj się przed wyjazdem

Artykuł sponsorowany Ambasady Holandii
Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem pracy przez holenderskie agencje pracy tymczasowej. Dowiedz się, dlaczego przepisy CAO (układu zbiorowego pracy) są dla Ciebie ważne.

Aby pracować w Holandii większość pracowników tymczasowych znajduje zatrudnienie przez holenderskie agencje pracy tymczasowej („uitzendbureau”). Agencje oferują pracę w różnych sektorach. To sprawia, że zorganizowanie wyjazdu i podjęcie pracy nie jest trudne zwłaszcza wtedy, gdy praca ma mieć charakter czasowy. Jest jednak wiele rzeczy, o których warto wiedzieć przed wyjazdem.

Na czym polega praca przez agencję pracy tymczasowej?

Praca przez agencję pracy tymczasowej polega na tym, że pracownik jest zatrudniany przez daną agencję i z nią podpisuje umowę. Następnie pracownik jest wysyłany do poszczególnych miejsc pracy na kilka miesięcy, tygodni, czy zaledwie jeden dzień. To agencja decyduje o tym, gdzie, kiedy i jak długo pracownik będzie pracować. Za każdym razem pracownik otrzymuje pisemną informację o miejscu pracy oraz o warunkach pracy. Kiedy zmienia się miejsce pracy, zmieniają się także warunki pracy, np. rodzaj pracy, stawka godzinowa czy godziny pracy.

Skomplikowane? Tak. Aby zatem skontrolować, czy agencja prawidłowo wypłaciła wynagrodzenie, warto zachować wszystkie dokumenty przekazywane przez agencję.

Jak wybrać dobrą agencję?

Decydując się na pracę przez „uitzendbureau” warto wybrać wiarygodną i zarejestrowaną agencję jako przyszłego pracodawcę. Trzeba zatem sprawdzić, czy agencja widnieje w holenderskim rejestrze Izby Handlowej (KvK). „Uitzendbureau”, które posiada znak jakości SNA i jest członkiem organizacji branżowej, jest bardziej wiarygodne. ABU lub NBBU to organizacje, które kontrolują, czy agencja pracy tymczasowej stosuje się do zapisów umowy o pracę.

Sprawdzenie agencji nie jest trudne. Wszystkie rejestry są dostępne online.

Rodzaje umów i fazy zatrudnienia

Praca przez agencje to praca w fazach. W przypadku ABU CAO mowa jest o fazie A, B i C, w przypadku NBBU CAO - odpowiednio o fazie 1, 2 i 3. Gdy pracownik tymczasowy przechodzi do kolejnej fazy, nabywa więcej praw. W praktyce oznacza to, że im dłużej pracownik pracuje dla danej agencji pracy tymczasowej, tym warunki zatrudnienia są dla niego korzystniejsze, np. otrzymuje większą ochronę przed zwolnieniem.

Umowa z agencją. Jaką podpisać?

W Holandii agencje pracy tymczasowej oferują dwa rodzaje umów: umowę o pracę tymczasową z klauzulą (zapisem) o tymczasowym charakterze zatrudnienia („uitzendbeding”) lub umowę bez tej klauzuli. Umowa z klauzulą może być oferowana tylko przez pierwszy okres (fazę) zatrudnienia, która trwa 52 tygodnie.

Umowa z klauzulą jest mniej korzystna. Według tego zapisu, agencja kończy umowę z pracownikiem, gdy zleceniodawca (zakład pracy) skończy zlecenie uznając, że dany projekt (np. budowa domu, zebranie plonów) został wykonany.

Korzystniejsza jest zatem umowa bez klauzuli. Wówczas, po zakończeniu pracy w jednym miejscu pracy, agencja kieruje pracownika do kolejnego.

Co zrobić? Aby mieć pewność zatrudnienia, warto poszukać agencji, która oferuje umowę bez klauzuli.

Jeśli chodzi o czas zatrudnienia, warto także sprawdzić, czy umowa jest na czas określony (jeśli tak, to na ile) czy nieokreślony.

W pierwszym okresie zatrudnienia (tj. przez pierwsze 52 tygodnie) agencja może także zaproponować umowę bez gwarancji godzin. Na podstawie tej umowy pracownik otrzyma wynagrodzenie wyłącznie za przepracowane godziny.

Co zrobić? Warto przyjąć ofertę pracy, która określa gwarantowaną minimalną liczbę godzin pracy (np. minimalnie 20-30 godzin).

Co z tym CAO?

Wybrałeś agencję pracy należącą do stowarzyszenia ABU lub NBBU? Możesz mieć zatem pewność, że agencja przestrzega układu zbiorowego pracy (CAO). CAO to dokument regulujący warunki pracy w danym sektorze, w którym agencja oferuje pracę. W swojej umowie znajdziesz informację, jakiemu CAO ona podlega. W wielu branżach CAO jest obowiązkowe.

Pracujesz przez agencję pracy tymczasowej należącą do ABU lub NBBU? Agencja musi zatem przestrzegać oprócz CAO dla wybranego sektora, także CAO dla pracowników tymczasowych. Agencja, kierując pracownika do nowego miejsca pracy, każdorazowo potwierdzi na piśmie, jakim częściom CAO lub regulaminu zakładu pracy on podlega.

Masz pytania dotyczące CAO? Chcesz zapytać o konkretne zapisy Twojej umowy? Odwiedź stronę SNCU (Stowarzyszenie Przestrzegania Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Tymczasowych) lub skontaktuj się telefoniczne, również w j.polskim.

Możesz także skontaktować się ze związkiem zawodowym FNV lub CNV.

Co jeszcze warto zrobić?

  • Sprawdź „uitzendbureau”.
  • Dokładnie zapoznaj się z umową o pracę przed jej podpisaniem.
  • W razie konieczności nanieś poprawki. Poproś o kopię umowy. Pamiętaj, że zgodnie z CAO, umowa powinna zostać sporządzona w języku, który rozumiesz.
  • Masz wątpliwości? Zasięgnij porady, np. SNCU.
  • Przed podpisaniem umowy zadbaj o rachunek bankowy prowadzony na Twoje nazwisko. Twój pracodawca ma obowiązek wypłacać Ci na konto wynagrodzenie należne według ustawy o płacy minimalnej w formie bezgotówkowej.
  • Po przyjeździe do Holandii zadbaj o numer BSN i ubezpieczenie zdrowotne. Rozważ aplikowanie o DigiD.
    Brzmi skomplikowanie? Odwiedź portal wHolandii.pl i dowiedz się, jak dopełnić formalności.

Ważne zmiany dla pracowników tymczasowych od 1 lipca 2023

  • Będziesz pracować dla danej agencji po raz pierwszy, a umowę podpisujesz jeszcze będąc w Polsce? Także zdalnie?

    - W zależności od okresu, na jaki umowa została zawarta, masz prawo do wynagrodzenia równego ustawowej płacy minimalnej w wymiarze miesięcznym (ale nie dłużej niż przez 2 miesiące). Uwaga! Prawo to przysługuje tylko pracownikom, którzy wykonują swoje zadania prawidłowo.

    - Agencja twierdzi, że nie wykonujesz swojej pracy prawidłowo? Agencja ma prawo wypowiedzieć umowę w ciągu 2 tygodni. Niemniej masz dodatkowe prawa: możesz korzystać z zakwaterowania oferowanego przez agencję przez kolejnych 5 nocy, a poniesione przez Ciebie koszty podróży lub ubezpieczenia zdrowotnego zostaną zwrócone.

  • Twoja umowa z agencją się zakończyła, a Ty chcesz nadal pracować w Holandii? Masz prawo do wynajmu zakwaterowania jeszcze przez 4 tygodnie za taką samą kwotę, jaką płaciłeś podczas okresu zatrudnienia.


Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie we współpracy z SNCU – Stowarzyszeniem Przestrzegania Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Tymczasowych opracowała filmy informacyjne dla pracowników tymczasowych.
Chcesz wiedzieć więcej o pracy w Holandii? Odwiedź stronę wHolandii.pl lub workinnl.nl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz pracować w Holandii? Od czego zacząć? Przygotuj się przed wyjazdem - Gazeta Pomorska

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto