Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chopin biegał po Arkadach Kubickiego

Redakcja
Co robił Fryderyk Chopin na lekcjach w szkole? Dzieci, które wzięły udział w sobotniej wycieczce śladami kompozytora, nie miały problemu z odpowiedzią na to pytanie.

Wycieczka śladami Chopina w Akadach Kubickiego była jednym z wydarzeń przybliżających życie i twórczość kompozytora zaplanowanych z okazji 160. rocznicy jego śmierci. Razem z dziećmi po Arkadach Kubickiego spacerował dociekliwy, pragnący dowiedzieć się jak najwięcej o muzyku Eugeniusz - marionetka.

- Czy wiecie, gdzie się urodził Fryderyk Chopin? - rozpoczęła varsavianistka Magdalena Jamroży. Wszyscy chórem wykrzyknęli Żelazową Wolę. Zaraz potem okazało się, że dzieci znają odpowiedzi na trudniejsze pytania, w tym o imiona rodziców kompozytora i to, kto go nauczył grać na fortepianie. - Tata? Mama? - zgadywał Eugeniusz. - Nie, jego najstarsza siostra Ludwika - poprawił go jeden z chłopców. - Moja babcia ma w domu fortepian. Kiedy ją odwiedzam, to uczy mnie grać i opowiada o muzyce… - tłumaczył nam 9-letni Paweł.

- A co robił bohater naszej wycieczki na lekcjach w szkole? - pytała dalej Jamroży chyba myśląc, że tym razem zaskoczy dzieci. - Rysował karykatury nauczycieli - natychmiast krzyknęło kilkoro młodych znawców życiorysu Fryderyka.

Podczas gdy dzieci sprawdzały swoją wiedzę o Chopinie, rodzice mogli posłuchać jego utworów w wykonaniu studentów, absolwentów i stażystów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Zagrano m.in. poloneza C-dur Opus 3, mazurków Opus 24 i nokturnu c-moll Opus 23. - Zmarł 17 października 1849 r., ale tylko fizycznie. Jego twórczość wciąż żyje - powiedział Andrzej Krusiewicz z Polskiego Radia, zapowiadając koncert. 

Ostatnią częścią obchodów w Arkadach Kubickiego było widowisko muzyczno-literackie „Czekamy na Chopina”. Podczas spektaklu aktorzy z teatru Atlantis wcielili się w role rodziców, przyjaciół, nauczycieli oraz elity towarzyskiej Warszawy. Pojawił się też mały Fryderyk. Odgrywali sceny przybliżające widowni życie Chopina w Warszawie, począwszy od lat najmłodszych, kiedy jako ośmiolatek zaczął zachwycać swoimi kompozycjami. Między scenami narrator Piotr Borowiec czytał fragmenty „Kuriera Szafarskiego”, „Krajowego Dziennika Powszechnego” i innych XIX-wiecznych gazet. Z kolei Tomasz Pawłowski, absolwent Akademii Muzycznej, grał na pianinie utwory Chopina.

Premiera widowiska „Czekamy na Chopina” odbyła się 27 lipca 2009 r. w Łazienkach Królewskich, w ramach Festiwalu Chopiniana. 30 sierpnia zaprezentowano je po raz drugi na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, a 6 września w Żelazowej Woli.




Zobacz również:
Chopin zagrał na Street Party
Chopin słuchał hip-hopu
Chopin ściga się po Warszawie
Spacer w Łazienkach przy muzyce Chopina

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto