Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z Fortem Śliwickiego? Radna dopytuje o praski zabytek. Kiedyś miało powstać tu muzeum

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
fot. Krystian Dobuszyński
Fort Śliwickiego Cytadeli Warszawskiej to zespół budowli fortecznych wzniesiony ok. 1833 roku na prawym brzegu Wisły jako poligonalny fort osłaniający Cytadelę. Jego współczesny adres to ul. Jagiellońska 49A. Dziś ruiny fortu otaczają nowe osiedla z wieloma tysiącami mieszkańców. Stołeczna radna Agnieszka Borowska zwróciła się do władz miasta z pytaniem dot. przyszłości obiektu. Sugeruje, że teren mógłby zostać zagospodarowany na cele społeczne - np. dom kultury. Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu planowano utworzyć w tym miejscu muzeum. Szczegóły w artykule poniżej.

Jaka przyszłość czeka zabytkowy Fort Śliwickiego na warszawskiej Pradze?

Fort Śliwickiego to jeden z fortów Cytadeli Warszawskiej, znajdujący się przy ul. Jagiellońskiej 49A na Pradze. Według Wikipedii fort został zbudowany w latach 1835-1836, jednak z archiwalnych dokumentów stołecznego ratusza wynika, iż mógł zostać wzniesiony około roku 1833. Obiekt składał się z m.in. budynku dawnych koszar i kilku potężnych ceglanych działobitni. Całość otaczała mokra fosa z murowaną przeciwskarpą. Krążyły plotki, że w podziemiach fortu znajduje się długi tunel, który biegnąc pod dnem Wisły łączy fort z Cytadelą. Te doniesienia są dementowane przez warszawskich urzędników.

Co dalej z Fortem Śliwickiego? Radna dopytuje o praski zabyt...

Jak przed kilkoma laty opisywał "Przegląd Praski" - Fort Śliwickiego jest jednym z najbardziej zaniedbanych zabytków Warszawy. Obiekt w dobrym stanie przetrwał okres wojny, a w okresie PRL mieściły się w nim koszary ZOMO. Następnie zabudowę przejęła policja, a w budynku fortu znajdywały się stajnie konnych jednostek służb.

O los zabytku zaniepokojona jest jedna ze stołecznych radnych, Agnieszka Borowska. W interpelacji radnej zaadresowanej do prezydenta Warszawy czytamy:

- Ruiny fortu golędzinowskiego istnieją jeszcze do dziś w pobliżu kilkutysięcznych osiedli w Golędzinowie. Obszar ten nie ma centrum lokalnego, domu kultury stąd fort stanowi potencjał dla mieszkańców pod kątem zagospodarowania go na cele społeczne.

Dalej radna pyta o plany urzędników związane z opisywanym obiektem oraz prosi o przedstawienie informacji o walorach historycznych fortu. Tymczasem miasto nie jest w stanie sprecyzować, jaka przyszłość czeka Fort Śliwickiego. Wiceprezydent Kaznowska poinformowała, że odpowiedź w tym zakresie zostanie udzielona "w późniejszym terminie". W odpowiedzi na pytanie o walory historyczne, Kaznowska udostępniła szereg archiwalnych dokumentów - decyzję konserwatora zabytków z 1975 r. oraz postanowienie z 2008 r.

W uzasadnieniu wpisania obiektu do rejestru zabytków czytamy: Reprezentuje on wysoki poziom sztuki budowalnej oraz charakterystyczne formy architektury fortecznej. Jest jednym z nielicznych, prawie kompletnie zachowanym fragmentem systemu fortyfikacji prawobrzeżnej Warszawy.

Od wydania tej decyzji minęło jednak wiele lat, okolica fortu znacznie się zmieniła, a sam obiekt zaczął popadać w ruinę. Jak pisał "Przegląd Praski" - w 2001 r. powstało tam osiedle mieszkaniowe dla policjantów, które bezpowrotnie naruszyło układy fortu. Budynki postawiono na dziedzińcu fortu. Zdaniem lokalnego portalu jedyną deską ratunku dla zabytku miała być decyzja o budowie muzeum. Taki temat pojawił się w roku 2017. Przedstawiciele dzielnicy spotkali się w tej sprawie z wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego – prof. Aleksandrem Bobko oraz prezesem Polskiej Akademii Nauk – prof. Jerzym Duszyńskim. Powołano nawet specjalny zespół, który miał ocenić możliwości i zasady udziału akademii w tym przedsięwzięciu.

W sprawie przewijały się też interpelacje poselskie, a budowę Narodowego Muzeum Przyrodniczego obiecywał jako kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki. - To miałoby być coś na kształt Centrum Nauki Kopernik tylko, że przyrodnicze – zapowiadał kandydat Zjednoczonej Prawicy.

Patryk Jaki ogłosił na konferencji prasowej, że chciałby stworzyć Narodowe Muzeum Przyrodnicze. Miałoby się ono mieścić na Pradze-Północ. - To miałoby być coś na kształt Centrum Nauki Kopernik tylko, że przyrodnicze – zapowiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

Narodowe Muzeum Przyrodnicze. Patryk Jaki obiecuje budowę mu...

Ostatecznie Jaki nie został wybrany na urząd prezydenta stolicy, więc nie możemy rozliczyć go z tej obietnicy. Od tamtej pory nie słychać też żadnych nowych wieści dot. otwarcia muzeum. Czy interwencja miejskich radnych da szansę zabytkowi na nowe życie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto