Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co w Opolu dziecko może robić po lekcjach?

Teraz Opole
Teraz Opole
fot. Archiwum/Witold Chojnacki
fot. Archiwum/Witold Chojnacki Teraz Opole
Oferta zajęć pozalekcyjnych jest w Opolu ogromna. Począwszy od muzyki, plastyki, języków obcych, przez sport, taniec na teatrze skończywszy. W twoim dziecku czai się geniusz, musisz tylko go odkryć!

Nie tylko w szkole, ale także po lekcjach młodzi ludzie mogą rozwijać swoje pasje i zamiłowania. Na takich zajęcia odkryto już nie jeden talent. Najważniejsze, żeby Twoja pociecha robiła to co sprawia jej przyjemność.
Oferta zajęć pozalekcyjnych jest w Opolu ogromna. Począwszy od muzyki, plastyki, języków obcych, przez sport, taniec na teatrze skończywszy. W pobliżu miasta znajdują się stajnie i korty można więc jeździć konno i grać w tenisa. Mamy krytą pływalnię gdzie dziecko nauczy się pływać i nurkować. Twoja pociecha chce tańczyć, a może woli śpiewać? Młodzieżowy Dom Kultury ma kilka zespołów, które na niego czekają.
- Zajęcia pozalekcyjne to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dużo lepszy niż siedzenie przed komputerem - mówi Janina Kasza, mama 10. letniej Majki. - Oczywiście pod warunkiem, że się nie przesadzi. Jeżeli dziecko ma chodzić na zajęcia z tańca, gry na instrumencie, a do tego jeszcze na dodatkowy angielski, nie będzie miało z tego żadnej przyjemności.
Większość tych instytucji właśnie rozpoczęła nabór. Przedstawiamy wam tylko kilka propozycji, z całego zajęciowego koszyka. Wybór zależy od waszych pociech.
Muzyka w OpoluPodobno nie ma ludzi niemuzykalnych, są tylko nieodkryte talenty. Dlatego warto posłać dziecko na lekcje nauki gry na instrumentach. Co ciekawe, w naszym mieście muzykę mogą poznawać niemowlęta od 4. miesiąca życia!
- Kontakt malucha z muzyką wspiera jego stopniu rozwój intelektualny, zachowania społeczne, wrażliwość, poczucie estetyki, motorykę, koordynację ruchową, słuch muzyczny czy poczucie rytmu - mówi Barbara Rokosz, dyrektor szkoły Yamaha w Opolu.
Dzieci mają do wyboru różne instrumenty: perkusja, keyboard, gitara. Szkoła Yamaha mieści się przy ul. Katowickiej.
Naukę gry na gitarze prowadzi również szkoła muzyczna Ragtime, ul. 1 Maja.
Młodzieżowy Dom Kultury w OpoluBardzo bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych ma Młodzieżowy Dom Kultury. Pięć dni w tygodniu, od rana do wieczora, odbywają się tu zajęcia kulturalne i sportowe.
Na dzieci, młodzież szkolną, studentów czeka: dziewięć pracowni muzycznych (instrumentalnych i wokalnych), 12 grup teatralnych, Kino Studyjne, pięć pracowni plastycznych, modelarnia, trzy pracownie informatyczne, pięć sekcji sportowo-rekreacyjnych, dwie grupy wolontariackie oraz dwie akademie przedszkolne. Jednym z najdłużej działających w MDK jest Studio Piosenki Debiut.
W tym roku obchodzi 20. urodziny i szuka nowych wokalistów. Nabór kandydatów odbędzie się dziś (czwartek) o godz. 17.00 w filii MDK przy ul. Targowej 12 (sala muzyczna na I piętrze).
Aby zapisać dziecko lub osobę pełnoletnią na zajęcia wystarczy wydrukować i wypełnić formularz deklaracji uczestnictwa. Znajduje się on na stronie www.mdk.opole.pl), a następnie dostarczyć go nauczycielowi prowadzącemu zajęcia. W MDK działają także cztery zespoły taneczne (Pech, Adena, Opole i Bum).
Tańca można się uczyć również w innych szkołach na terenie miasta. Jedną z nich jest Akademia Tańca Maestro (ul. 1-go Maja), która zaprasza na kursy tańca towarzyskiego, czy latino solo. Tańców karaibskich można się uczyć podczas zajęć Stowarzyszenia Fuerte w klubie Oleska 45 (obok UO).
Sport dla dzieci w OpoluKażdy rodzic wie, że ruch jest niezbędny dla wszechstronnego rozwoju dziecka. Dlatego warto pokazywać mu różne jego formy. Jedną z nich jest tenis. - U młodego człowieka kształtuje nie tylko wytrwałość, szybkość, siłę, ale także charakter, zaspokaja potrzebę rywalizacji, uczy dobrego wychowania, bo na korcie każdy zawodnik jest zobowiązany do przestrzegania pewnych zasad - mówi Mirosław Godniak, trener tenisa.
Kiedy zacząć naukę? Trenerzy podpowiadają, że pierwszą wizytę na korcie dziecku można zafundować już w wieku 5 lat. - Oczywiście na początek nie gramy, a tylko bawimy się z dzieckiem. Musi się oswoić z kortem i piłką. Początkowo także same zajęcia są krótsze, bo trwają około 30 min. Z czasem, kiedy dzieci nabywają nowych umiejętności, są starsze i już tak się nie nudzą, treningi odbywają się 2-3 razy w tygodniu po jednej godzinie - mówi trener.
Czasem zdarza się, że wśród młodych zawodników można wyłowić talenty, prawdziwe diamenty do oszlifowania. - Miałem przyjemność trenować kilkoro takich zawodników. Gdyby nie przyszli na zajęcia, ich talent pozostałby nieodkryty - mówi trener.
Tenis jeszcze do niedawna postrzegany był jako sport dla elit.
- Grali prawnicy i lekarze. Teraz do tenisa przekonuje się coraz więcej osób. To niesamowicie przyjemny i rozwijający sposób na aktywność fizyczną - mówi trener. Na pierwsze zajęcia nie trzeba dziecku od razu kupować rakiety. Sprzęt dostarczają trenerzy, ważne, aby młodego zawodnika ubrać w sposób wygodny i niekrępujący ruchów.
Ognisko plastyczne w OpoluAby realizować artystyczne i plastyczne zapędy naszych pociech, wcale nie musimy zapisywać ich do szkoły plastycznej. To dla nich organizowane są zajęcia w ognisku plastycznym przy ul. Barlickiego. Do udziału w zajęciach zaproszeni są wszyscy chętni w wieku od 7 do 19 lat. W ognisku działają cztery grupy wiekowe.
- Kurs w ognisku trwa dwa lata, ale często bywa tak, że dzieciaki i młodzież tak się wciągają, że chodzą do nas trzy albo nawet cztery lata. Często po takich zajęciach odnajdują w sobie artystyczną duszę i zapisują się do nas do szkoły. Można powiedzieć, że to taka nasza kuźnia talentów - mówi Daniel Szopiński, wicedyrektor opolskiego „plastyczniaka".
Zajęcia w ognisku prowadzą dyplomowani artyści plastycy, nauczyciele z liceum plastycznego w Opolu. Pod ich czujnym okiem uczestnicy biorą udział nie tylko w podstawowych zajęciach, jak modelowanie, kolorystyka czy wiedza o sztuce. Mają także do dyspozycji kilkanaście pracowni. Są to rzeźba, snycerstwo, grafika, techniki scenograficzne. - Od tego roku przygotowaliśmy nowość - to aranżacja wnętrz - mówi Daniel Szopiński.
Ognisko plastyczne znajduje się w Opolu przy ul. Barlickiego 15, ale zajęcia odbywają się także w szkole plastycznej przy ul. Strzelców Bytomskich 10. Zajęcia prowadzone są w godzinach popołudniowych od godz. 16.00. Słuchacze zgłaszają się na zajęcia od 1 września w sekretariacie szkoły lub w ognisku.
Jazda konna w Opolu- Jazda konna to nie tylko rekreacja. Uczy równowagi, podejścia do zwierząt, spokoju i pracy w zespole. Dlatego warto zapisać dziecko na takie zajęcia - mówi Lidia Twardowska-Gajda, wiceprezes zarządu Ludowego Klubu Jeździeckiego „Ostroga" Opole." - Uczymy dzieci nie tylko samej techniki, ale i tego, jak o zwierzę dbać. To rozwija u nich empatię i poczucie odpowiedzialności - dodaje. Na początku dzieci jeżdżą na lonży.
Lekcja polega na tym, że instruktor prowadzi konia, dzięki czemu początkujący jeździec może czuć się bezpiecznie i swobodnie. Pierwsze zajęcia uczą swobodnego dosiadu oraz umożliwiają zdobycie podstawowych umiejętności kierowania koniem. Gdy już się opanuje jazdę na koniu, można korzystać z jazd grupowych.
- Początkowo zapisujemy dzieci na zajęcia jednogodzinne , raz w tygodniu. Potem w zależności od nabywanych umiejętności i pasji można przyjeżdżać częściej - mówi Lidia Twardowska-Gajda. LKJ „Ostroga" mieści się obok Muzeum Wsi Opolskiej). Konno można jeździć także m.in. w Zawadzie, w stajni państwa Gryga.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto