Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CUDowna rekonstrukcja z okazji 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Katarzyna Nawrocka
Katarzyna Nawrocka
90 lat temu ochotnicy przybywali koleją do Warszawy, by bronić Polski przed Armią Czerwoną. Zbliża się rekonstrukcja historyczna tych wydarzeń.

Inscenizacja "Pociąg z ochotnikami 1920" rozpocznie się 11 sierpnia w Chabówce (woj. małopolskie). Blisko stuletni parowóz Ol12-7 wyruszy do Warszawy i Radzymina, zatrzymując się po drodze na wybranych stacjach. Pociąg stanie m.in. w Krakowie, Częstochowie, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach, Grodzisku Mazowieckim i Pruszkowie. W skład maszyny wejdzie pięć zabytkowych wagonów pasażerskich, jeden towarowy i dwie platformy zabezpieczenia wojskowego, a na nich m.in. samochód pancerny – Ford Tf-c i stanowiska karabinów maszynowych.

Żołnierze w mundurach polskich i mundurach wojsk wielkopolskich, sanitariuszki PCK w strojach z epoki i harcerze - "znów" wsiądą do pociągu, by jak za dawnych lat wyruszyć na pole walki.

- Rekonstruktorzy, którzy będą wsiadać na kolejnych stacjach mają symbolizować ochotników z całej Polski - wyjaśnia Tomasz Karasiński ze Stowarzyszania Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław”.

Dworzec Główny odżyje

Do Warszawy Głównej (dziś Muzeum Kolejnictwa) pociąg dotrze w piątek 13 sierpnia o godzinie 15.15. Na peronie dworca przewidziane jest podniosłe powitanie wyruszających się na front. Z kolei w sobotę (14 sierpnia) o 9.00 na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się uroczyste odebranie przysięgi od ochotników - uczniów warszawskich szkół i uczelni wyższych oraz poświęcenie sztandaru Legii Akademickiej. Następnie rekonstruktorzy przejdą na dworzec Warszawa Wileńska, skąd pociągiem udadzą się w dalszą podróż.

Warszawiacy będą mieli możliwość przejazdu pociągiem na trasie Warszawa Zoo – Warszawa Wola w sobotę 14 sierpnia w godzinach popołudniowych.

Trasa pociągu z ochotnikami

11 sierpnia

Pociąg jadący z Chabówki dotrze do Krakowa godz. 16.46, by zabrać ze stacji Kraków Główny ochotników i pododdziały wojskowe z Małopolski. Odjazd pociągu o godz. 17.16.

12 sierpnia

Nocny przejazd do Piotrkowa Trybunalskiego. O godz. 12.00 -12.20 oficjalne pożegnanie na dworcu w Piotrkowie ochotników z Kielecczyzny, Lubelszczyzny, woj. łódzkiego. O godz.14.45 przyjazd na stację Skierniewice (nocny postój składu, inscenizacje).

13 sierpnia

12.35 – po oficjalnym pożegnaniu ochotników na rynku Skierniewicach, odjazd pociągu na bitwę warszawską. Załadunek wszystkich pododdziałów do wagonów.

13.06-13.30 – postój na stacji w Żyrardowie

13.48-14.14 – postój na stacji w Grodzisku Mazowieckim

15.15 – wjazd pociągu z ochotnikami na dworzec Warszawa Główna (Muzeum Kolejnictwa), wyładunek i gorące przywitanie ochotników.

Około godz. 15.45 nawadnianie parowozu wozem bojowym straży pożarnej.

14 sierpnia

09.30 - uroczystości pożegnania formacji ochotniczych z Warszawy, przysięga ochotników – uczniów szkół i studentów wyższych uczelni warszawskich, na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, poświęcenie sztandaru Legii Akademickiej i wymarsz formacji ochotniczych na Dworzec Petersburski (obecnie Warszawa Wileńska), przemarsz Krakowskim Przedmieściem, ul. Bednarską. Z ul. Dobrej transport na ul. Targową. Przejście na dworzec.

11.00 – 11.15 - pożegnanie formacji ochotniczych na dworcu Warszawa Wileńska.

11.15. – odjazd pociągu z ochotnikami roku 1920 do Wołomina.

11.40 – przyjazd na bocznicę towarową stacji Wołomin, wyładunek.

Przejazd pociągu sponsoruje miasto Warszawa. Dlaczego w taki sposób będziemy obchodzić 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej? - Wypuszczając na trasę zabytkowy pociąg chcemy przypomnieć o roli Warszawy jako areny najważniejszych wydarzeń politycznych i historycznych dla polskiej niepodległości, w takiej formie, która ma szansę dotrzeć do współczesnego odbiorcy, szczególnie młodego. Pragniemy przypomnieć tamte wydarzenia także z perspektywy losów cichych bohaterów sierpnia 1920 roku, zwłaszcza młodych (harcerzy, studentów, ochotników), dziś zapomnianych i pokazać, jakie znaczenie miała bitwa warszawska dla Polski i Europy  - mówi Andrzej Mańkowski ze stołecznego ratusza.

Mural, warsztaty, spotkania

"Pociąg z ochotnikami 1920" jest jednym z elementów obchodów 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Obok rekonstrukcji dla warszawiaków przygotowano wiele innych atrakcji - m.in. warsztaty teatralne i plastyczne dla dzieci i młodzieży, tworzenie muralu (powstanie do końca sierpnia na północnym przęśle mostu Śląsko-Dąbrowskiego) oraz spotkania z ekspertami, którzy o "Cudzie nad Wisłą" wiedzą wszystko.

O bitwie warszawskiej porozmawiamy z Andrzejem Szenajchem – kostiumologiem i specjalistą ds. militariów, który pracował przy takich filmach jak "Pianista", "Generał Nil", a teraz jest obecny na planie kręconej "Bitwy Warszawskiej" Jerzego Hoffmana. Wydarzenia 1920 roku przybliży nam także prof. Janusz Cisek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, i historyk Adam Zamoyski, autor niedawno wydanej książki „Warszawa 1920".

Wszystkie imprezy towarzyszące będą miały miejsce od 12 do 25 sierpnia w klubokawiarni Cud nad Wisłą, która znajduje się obok budowanego Centrum Nauki Kopernik. Zobacz program wydarzeń w Cafe Cud Nad Wisłą >>.


Zobacz również:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto