Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cykl wycieczek pieszych i rowerowych z Domem Spotkań z Historią [program]

Redakcja
Wycieczki piesze i rowerowe z Domem Spotkań z Historią 2014
Wycieczki piesze i rowerowe z Domem Spotkań z Historią 2014 Jarosław Kubak / arch. mm
W okresie lata, od 6 lipca do 14 września, DSH organizuje wycieczki piesze i rowerowe po Warszawie i okolicach.

Wycieczki piesze i rowerowe, 13 lipca - 14 września.

W sezonie letnim 2014, Dom Spotkań z Historią zaprasza na cykl wycieczek pieszych i rowerowych po różnych, mniej popularnych częściach Warszawy. Każda dzielnica posiada ciekawą historię i skrywa tajemnice do odkrycia.

Zobacz też:**KINA PLENEROWE W WARSZAWIE 2014. Sprawdź, gdzie oglądać filmy „pod chmurką” **

Wycieczki cyklicznie odbywać sie będą w niedziele. Wszystkie wydarzenia są darmowe. Na spacery nie trzeba się zapisywać

PROGRAM:

  • 13 lipca (niedziela) - Włochy, pieszo

Zbiórka o g.12:00 przed Pałacem Koelichenów. Czas trwania: ok. 2 h.

Co poza nazwą łączy warszawskie Włochy z Italią dowiemy się podczas wycieczki po mieście-ogrodzie. Wśród atrakcji m.in. podróż dookoła świata, czyli zwiedzanie wieży Eiffla, krzywej wieży w Pizie oraz katedry Notre-Dame. Na trasie wycieczki nie zabraknie również egzotycznego Sfinksa. Jak zaprojektować miasto-ogród oraz kto i po co zakopał dzwony kościelne na włochowskim cmentarzu w czasie drugiej wojny światowej? Dlaczego przedwojenne kino "Ada" zostało po wojnie przechrzczone na "Olsztyn"?

  • 20 lipca (niedziela) - Siekierki, pieszo

Zbiórka o g. 12:00 vis a vis Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. Czas trwania: ok. 2 h.

Siekierki - dzielnica, której aż do końca XX wieku udało się zachować wiejski charakter. Podczas spaceru ulicami Gościniec, Nadrzeczną, Siekierkowską, Kątną i Polską wyczarujemy były folwark i zajezdnię warszawskich dorożek. Poznamy historię dziewczyny, która miała objawienie maryjne oraz ludzi, którzy dzielili się jedną gazetą. Historię Siekierek przybliżą nam także mieszkańcy oraz fotografie z lat 30. Na zakończenie wycieczki zaśpiewamy wspólnie którąś z tradycyjnych, czerniakowskich piosenek. O kolejności zwiedzania poszczególnych miejsc zadecydują: widzimisię osoby prowadzącej i głos ludu.

  • 27 lipca (niedziela) - Stary Żoliborz, pieszo

Zbiórka o 12:00 na Placu Wilsona, przed wejściem do Parku Żeromskiego. Czas trwania ok. 2,5 h.

Żoliborz jest elitarny i egalitarny - oficerski, urzędniczy, dziennikarski oraz spółdzielczy. Podczas wycieczki uczestnicy zobaczą malownicze dworki, kuriozalne wille i perły architektury funkcjonalistycznej. Będzie to podróż w czasie do II RP i czasów powojennych. Stary Żoliborz kryje w sobie mnóstwo ciekawych zakamarków, cichych uliczek (gdzie mieszka sporo sławnych osób) i pięknych placów. Stary Żoliborz to oczywiście "zielony Żoliborz", znany z utworu Muńka Staszczyka, ale też chyba najbardziej urokliwej dzielnicy Warszawy.

  • 3 sierpnia (niedziela) - Ochota, pieszo

Zbiórka o g.12:00 na rogu al. Niepodległości i ul. Wawelskiej. Czas trwania: 2,5-3 h.

Nazwa dzielnicy pochodzi od karczmy "Ochota", która znajdowała się najprawdopodobniej w miejscu dzisiejszego bloku przy ul. Kaliskiej 1. Wycieczka przebiegnie wzdłuż kolonii Staszica i Lubeckiego oraz nigdy nie powstałej dzielnicy im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Ochota kryje w sobie wiele niezwykłych historii m.in. o elitarnych spółdzielcach, hitlerowskim oficerze, który pomagał żydowskiemu artyście, gorszycielce co ,,z przyjaźni" za mąż wyszła, prezydencie wybijającym szyby, miniaturkach Belwederu, najpilniej strzeżonym budynku na Ochocie, meczecie...

  • 10 sierpnia 2014 (niedziela) - Sielce, pieszo

Zbiórka o g.12:00 na rogu ulicy Gagarina i Belwederskiej, przed budynkiem danej księgarni "Uniwersum". Czas trwania: 3 h.

Sielce, zanim znalazły się w granicach Warszawy w roku 1916, były popularnym miejscem podmiejskich wypraw warszawiaków. Mimo zmian urbanistycznych do dzisiaj przetrwało wiele z dawnej zabudowy. Osią spaceru będzie historia folwarku sieleckiego, zabudowy willowej oraz budownictwa spółdzielczego i fabrycznego. Dodatkowym wątkiem będzie powstała w 1949 przy ul. Chełmskiej 21, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz opowieści Stanisława Grzesiuka przeniosą nas w czasie do przedwojennej Warszawy.

  • 17 sierpnia (niedziela) - Saska Kepa, pieszo

Zbiórka o g.12:00 na rondzie Waszyngtona pod Pomnikiem Jerzego Waszyngtona. Czas trwania: 2 h.

Kiedyś wyspa na Wiśle, dziś prawdziwa oaza zieleni i życia towarzyskiego Warszawy. Administracyjnie, Saska Kępa należy do Pragi Południe, ale jest bytem zupełnie niezależnym. Można tam odbyć lekcję architektury i zobaczyć dzieła najwybitniejszych awangardowych projektantów międzynarodowego funkcjonalizmu: Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy, małżonków Brukalskich, Lucjana Korngolda. Niepowtarzalny klimat tej części miasta tworzą wille z zielonymi ogrodami, egzotyczne ambasady i nazewnictwo ulic nawiązujące do nazw zagranicznych miast i państw, oraz jej mieszkańcy, którzy dziś sami nazywają siebie Saskersami.

  • 24 sierpnia (niedziela) - Rembertów, pieszo

Zbiórka o g.12:00 przy bramie Akademii Obrony Narodowej. Czas trwania ok. 2,5 h.

Miasto garnizonowe związane z wojskiem od czasów carskich. Ta wycieczka odbędzie się pod hasłem "Rembertów - Kolebka Orła Białego". Będzie zwiedzanie zabytkowej część Akademii Obrony Narodowej - najwyższej rangą uczelni Wojska Polskiego, spadkobierczyni i kontynuatorki Szkoły Rycerskiej, której absolwentem był m.in. Tadeusz Kościuszko. Na trasie również m.in. strzelnica tunelowa, kościół garnizonowy, Hotel Oficerski, Willa "Olbrychtówka", koszary carskie, stajnie, kasyno, Komisja Doświadczalna i Park Militarny.

Zbiórka o g.12:00 na stacji PKP Otwock. Czas trwania: ok. 2,5 h.

Otwock jest miejscem magicznym. Przed wojną nosił dumne miano uzdrowiska i letniska warszawiaków. W Otwocku mieści się największy drewniany budynek w Europie, w którego ogrodzie rosły dawniej bananowce. To tu stoją do dziś dziesiątki "świdermajerów", które są prawdziwymi perełkami drewnianej architektury. Przed wojną były tam sanatoria, pensjonaty, domy uzdrowiskowe etc. Na trasie wycieczki - "kąpieli powietrzno-słonecznych", budynek przypominający kształtem butelkę likieru, ruiny Zakładu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów "Zofiówka".

  • 7 września (niedziela) - Ursus, pieszo

Zbiórka o g.12:00 na ul. Bohaterów Warszawy 47 (narożna kamienica), tuż przy wyjściu ze stacji Warszawa Ursus. Czas trwania: ok. 2 h.

Nie samymi Ursus kojarzy się głównie z ciągnikami. Dzielnica powstała w 1954 roku w wyniku połączenia wsi Czechowice, Skorosze, Szamoty, Gołąbki i Grabkowo. To z jednego z ursuskich gospodarstw jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku codziennie odjeżdżały do Związku Radzieckiego trzy tiry pełne kalafiorów. Na spacerze sprawdzimy, kto miał hodowlę rasowych krów i co z nimi robił. Poznamy historię "Niedźwiadka" i dowiemy się, jak dobrze ulokować posag córki.

  • 14 września (niedziela) - Ursynów, wycieczka rowerowa

Zbiórka o g.12:00 na skrzyżowaniu al. KEN z ulicami Surowieckiego i Beli Bartoka. Czas trwania: 2-3 h.

Dzisiejszy obszar Ursynowa włączono do stolicy w 1951 roku. Pierwsze osiedla mieszkaniowe i bloki z wielkiej płyty powstały tu dopiero w drugiej połowie lat 70. Poza blokiem przy ulicy Grzegorzewskiej 3, w którym kręcono część zdjęć do kultowego serialu Alternatywy 4, "dzielnica-sypialnia" zdaje się nie kryć w sobie żadnych tajemnic. To nie jest jednak prawdą. Podczas wycieczki poznamy niezwykłe historie m.in. o przemianie "zboża w beton", ursynowskim czakramie energetycznym, gaju i masonach, forcie i bunkrach, najdłużej budowanej ulicy Warszawy i "ursynowskiej rozkoszy".


Wycieczki prowadzą: Patrycja Jastrzębska, Kacper Gontar, Dominik Gadomski.Więcej informacji znajdziecie na stronie Dom Spotkań z Historią.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto