Czeskie dni w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu [repertuar]

Kinga Czernichowska
Materiały prasowe
Udostępnij:
15 lutego rozpoczną się Czeskie Dni w kinie Nowe Horyzonty.

Zobacz też: ENEMEF Noc Oscarowa. Zobaczymy "Idę" i "Birdmana"

Przegląd funkcjonuje pod České dny i powinien zainteresować każdego fana czeskiej kinematografii. Nie zabraknie też polskich akcentów. Zobaczymy m.in. film pt. "Gorejący krzew" Agnieszki Holland.

Bilety na przegląd są do kupienia w cenie w kasach kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Pokaz "Gorejącego krzewu" jest darmowy, wystarczy odebrać w kinie specjalne zaproszenie na film. Liczba zaproszeń jest ograniczona.

PROGRAM

15 lutego (niedziela) godz. 12.00

Pokaz "Gorejącego krzewu" Agnieszki Holland

Gorejący krzew
Hořící keř
Czechy 2013 / 235’
reżyseria: Agnieszka Holland
obsada: Tatiana Pauhofová, Ivan Trojan, Martin Huba, Jaroslava Pokorná i Petr Stach

Gorejący krzew, trzyczęściowy film wyprodukowany przez HBO na podstawie scenariusza Štěpána Hulíka w reżyserii Agnieszki Holland, przedstawia historię Jana Palacha, studenta praskiego Uniwersytetu Karola, który w styczniu 1969 roku podpalił się w centrum czeskiej Pragi. Po jego śmierci władze komunistyczne podjęły starania, aby zdyskredytować jego czyn i osobę. Wtedy rodzina Palacha wynajęła prawniczkę, która rozpoczęła batalię, aby oczyścić jego imię i dotrzeć do prawdy. Główną bohaterką filmu jest właśnie adwokatka Dagmar Burešová. Postanawia walczyć w sprawie, która wydaje się być z góry przegrana.

18 lutego (środa) godz. 19.00

Zaczytani w kinie: premiera książki Havel. Zemsta bezsilnych i spotkanie z autorem, Aleksandrem Kaczorowskim oraz pokaz filmu Miroslava Janka i Pavla Koutecký Obywatel Havel

O książce
Biografia jednego z najważniejszych polityków europejskich ostatnich dziesięcioleci, słynnego dysydenta, pisarza i dramaturga, ostatniego prezydenta Czechosłowacji (1989-1992) i pierwszego prezydenta Republiki Czeskiej (1993-2003). Jego bogaty życiorys to także pretekst do opowiedzenia historii Europy Środkowo-Wschodniej, targających nią dziejowych burz i wielkich przemian, zwieńczonych obaleniem komunizmu i odrodzeniem demokracji podczas Jesieni Ludów 1989 roku.

Aleksander Kaczorowski (ur. 1969) - eseista i tłumacz literatury czeskiej, autor biografii Bohumila Hrabala Gra w życie (2004), tomu rozmów Europa z płaskostopiem (2006), powieści Praskie łowy (2007) oraz esejów Praski elementarz (2001, 2012) i Ballada o kapciach (2012).

Obywatel Havel
Občan Havel
reż. Miroslav Janek, Pavel Koutecký, Czechy 2008, 119'

W roku 1992, po rozpadzie Czechosłowacji, były dysydent polityczny, przywódca aksamitnej rewolucji, dramaturg i eseista, Václav Havel, został ogłoszony pierwszym prezydentem nowego państwa - Republiki Czeskiej. Tym samym były wróg publiczny otrzymał społeczny mandat, uprawniający go do transformacji państwa i jego instytucji. Mając świadomość, że tego typu wydarzenia są czymś wyjątkowym, Havel pozwolił swojemu przyjacielowi, filmowcowi Pavelowi Koutecký'emu, na towarzyszenie mu z kamerą, zarówno na Hradczanach (siedziba prezydenta), jak i w podróżach po świecie. W rezultacie powstał Obywatel Havel, pełnometrażowy film dokumentalny, zbudowany z niepokazywanych nigdzie dotąd obrazów, dzięki któremu możemy zobaczyć portret człowieka znajdującego się w samym centrum międzynarodowej polityki i zainteresowania mediów, próbującego utrzymać równowagę pomiędzy byciem osobą publiczną a swoim życiem osobistym, a jednocześnie starającego się o to, by przeprowadzić swój naród od komunizmu do wolnej, demokratycznej przyszłości.

19 lutego (czwartek) godz. 19.00

Dzień Jana Palacha – pokaz dokumentów oraz wernisaż wystawy

20 – 22 lutego

Czeskie dokumenty proszę!

20 lutego, piątek

godz. 18.30
Robotnicy tabloidów
reż. Vít Klusák, 2014, 52'

Film znanego czeskiego dokumentalisty Víta Klusáka bierze pod lupę świat czeskich celebrytów i dziennikarzy zajmujących się show-biznesem. Przygląda się przede wszystkim pracy mediów, które biorą czynny udział w „wytwarzaniu” celebrytów. Refleksja nad tym zjawiskiem nie jest jednak afiszowym potępieniem medialnego świata pomówień, intryg, zdrad i chorób sław, ale wnikliwą analizą tragikomicznego fenomenu, który jako jedno z ostatnich publicznych zainteresowań integruje czeskie społeczeństwo w całej rozciągłości. „Piszę tylko to, co interesuje moich czytelników. A ludzie chcą tylko tego, co zawieszone jest pomiędzy cyckami i futbolem. Jestem robotnikiem tabloidu i jestem jednym z najlepszych” - mówi Pavel Novotný, naczelny drugiego spośród najbardziej popularnych portali plotkarskich w Czechach, jeden z bohaterów dokumentu.

godz. 20.00
Olga
reż. Miroslav Janek, 2014, 87'
Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem.

Olga Havlová w czerwcu 2013 obchodziłaby swoje 80. urodziny. Autor filmu, reżyser Miroslav Janek, który w 2008 roku ukończył rozpoczęty dokument Pavla Kouteckiego zmarłego podczas jego filmowania zatytułowany Obywatel Havel, po kilku latach zdecydował się przypomnieć również wyjątkową kobietę, która od początku stała u boku prezydenta Václava Havla. Film zawiera całe mnóstwo niepublikowanych dotąd dokumentów, fragmentów filmowych i zdjęć. Olga pojawia się tu jako ostra komentatorka społeczna, zasadnicza dysydentka i gościnna gospodyni, jako kobieta rzeczowa, nie znosząca jakiejkolwiek przesady, kochająca subtelny humor i mówiąca zawsze to, co myśli. Jej przyjaciele potwierdzają, że nawet w roli pierwszej damy nie zmieniła swojego podejścia i ciągle twardo stąpała po ziemi.

21 lutego, sobota

godz. 16.15
Gottland
reż. V. Čákanyová, P. Hátle, R. Kohoutová, L. Kokeš, K. Tasovská, Czechy 2014, 105'

Przemysłowiec, który wprawił czeskie fabryki w ruch i gwiazda filmowa, która życiową rolę odegrała będąc kochanką Goebbelsa. Człowiek, stawiający Stalina na piedestale i ten, który go z niego zrzucił. Pisarz, który nie kłamał tylko wtedy, kiedy tworzył fikcję. Chłopiec, który próbował podpalić kraj. To pięć wyjątkowych postaci i historii, seria dokumentalnych epizodów opartych na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła. Zainspirowani książką dokumentaliści, studenci praskiej szkoły filmowej FAMU, z wnikliwością przyglądają się powojennej Czechosłowacji i Czechom i poszukują narodowych bohaterów - zapomnianych i nigdy nieodkrytych oraz tych, których nazwiska z kart historii brutalnie wymazano. Wychodząc od wydarzeń z okresu Pierwszej Republiki Czechosłowackiej i II wojny światowej, przez lata 50. i 60., na okresie normalizacji kończąc, stawiają pytania o współczesne konsekwencje przełomowych wydarzeń.

godz. 18.30
DK
reż. Bára Kopecká, Czechy 2014, 73'

Dokument o życiu radykalnego czeskiego architekta Davida Kopeckiego nakręcony przez jego żonę po jego śmierci. Mawiano o nim „budowniczy, który uwielbia burzyć, nieśmiały ekscentryk, głośny panikarz, prymitywny hedonista, szczodry uzurpator. Wynalazca życia”. Kochał maszyny, szukał sensu, testował granice. Mało kto posuwał się tak daleko jak on. Wynikiem tego była jednak rewolucyjna architektura odnosząca sukcesy. To osobisty portret męża, który nigdy nikomu i niczemu nie uległ, który był podziwiany, a jednocześnie potępiany. Czy można pozostać wiernym ideałom w świecie ostrożnych inwestorów i drobnomieszczańskich wyobrażeń o domowym zaciszu? Czy można być rzeczowym i prostym nie niszcząc jednocześnie siebie i swojego otoczenia? Czy w ogóle można żyć z wizjonerem? Ile płaci się za życie bez kompromisów? Dokument-kolaż, poskładany z fragmentów i wspomnień, staje się osobistą spowiedzią. Nagrodzony prestiżową czeską nagrodą im. Pavla Kouteckiego za najlepszy film dokumentalny.

godz. 20.00
Plan
reż. Benjamin Tuček, Czechy 2014, 90'

Burzliwy okres tworzenia w Pradze nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Słowa „plan zagospodarowania przestrzennego“ stają się tu metaforą ewolucji społeczeństwa i jego ciągłego ruchu w XXI wieku. Niespotykana wnikliwość i otwartość wypowiedzi bohaterów filmu rysuje obraz społeczeństwa, które w 20 lat po upadku komunizmu stale jeszcze boryka się z dziedzictwem dewastacji moralności i stosunku do przestrzeni publicznej, jednocześnie zaś stawia czoła wyzwaniom i nieograniczonej wolności współczesnego społeczeństwa konsumpcyjnego w jednym z najbogatszych regionów Europy. Pomimo panującego sceptycyzmu społecznego, film stara się odnaleźć szczerość w ideałach, wiarę w demokrację, egzystencję pewnej koncepcji i wolę zrealizowania wizji, na których można by było coś budować.

22 lutego, niedziela
godz. 17.00
Gadzio
reż. Tomáš Kratochvíl, Czechy 2014, 52'

Po tym, jak autora filmu opuściła żona, zdecydował się wyprowadzić z centrum Pragi do podobno najgorszego romskiego getta w Czechach. Wziął go tutaj pod swoje skrzydła znany klan właścicieli nieruchomości o dość niechlubnej opinii. Gadzio pomaga im wyremontować zniszczony dom i staje się jednym z członków rodziny. Obserwuje również antyromskie demonstracje, stara się poznać motywacje wszystkich uczestniczących w nich grup. Pół roku po swojej przeprowadzce do getta gadzio ze swoją rodziną i z miejscowymi Romami świętuje trzydzieste urodziny.

godz. 18.30
Show!
reż. Bohdan Bláhovec, Czechy 2013, 65'

Zadziwiająco intymny portret marzenia o biznesie, które może przybrać monstrualną formę. Zespół dziewczęcy 5Angels podczas pięciu lat pod kierownictwem ojca jednej z piosenkarek przeszedł długą drogę i znalazł się u bram świata wielkiej popowej sławy. Nie jest jednak ona usłana jedynie piosenkami Michala Davida, ale również obsesją człowieka, który traci poczucie, gdzie kończy się rola menadżera, a gdzie zaczyna rola ojca. Poruszony

Karel Gott, piątka dziewczęcych aniołków i jeden nakręcony tata, przez którego zakulisowa świąteczna atmosfera może stopnieć szybciej, niż tłuszczyk znika z brzuszka. „Piosenkarka nie może być pasztetem!“.

Po seansie spotkanie z reżyserem Bohdanem Bláhovecem.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie