Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy to koniec parkowania hulajnóg na chodnikach? Powstała aplikacja, która ma rozwiązać problem porzucanych jednośladów

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Czy to koniec parkowania hulajnóg na chodnikach? Powstała aplikacja, która ma rozwiązać problem porzucanych jednośladów
Czy to koniec parkowania hulajnóg na chodnikach? Powstała aplikacja, która ma rozwiązać problem porzucanych jednośladów Tomasz Holod
Widzisz hulajnogę stojącą na środku chodnika? Od teraz nieprawidłowo zaparkowany pojazd na minuty możesz w kilka sekund zgłosić za pomocą aplikacji Wheelme, dzięki czemu operator przestawi go w bezpieczne miejsce. Czy w końcu problem jednośladów, które blokują chodniki zniknie? Szczegóły w tekście poniżej.

Aplikacja do uporządkowania hulajnóg

System wypożyczania elektrycznych hulajnóg pozwala na parkowanie jednośladów w dowolnym miejscu w całym mieście. Nie ma na nie specjalnych parkingów, stojaków czy stref, gdzie bezpiecznie można je zostawić. Mieszkańcy Warszawy bez przerwy informują, że w stolicy panuje hulajnogowy chaos jeśli chodzi o porzucanie pojazdów byle gdzie - na środku ścieżki rowerowej, chodnika czy nawet na ulicach. Jest szansa, aby ten problem w końcu zniknął.

W Warszawie działa już aplikacja Wheelme, która pomaga operatorom hulajnóg, skuterów i samochodów na minuty przestawić pojazd w bezpieczne miejsce. - Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie tej funkcjonalności, ponieważ zdajemy sobie sprawę z problemu związanego z nieprawidłowym parkowaniem pojazdów. Wychodzimy z założenia, że współpraca w takim zakresie pomoże nie tylko porządkować przestrzeń mieście, ale również znacznie poprawi komfort poruszania się osobom niepełnosprawnym, rodzicom z wózkami czy osobom starszym, dla których wyminięcie hulajnogi stojącej na środku chodnika może stanowić realny problem - mówi Mateusz Młodawski, jeden z założycieli Wheelme.

Jak zgłosić źle zaparkowany pojazd?

Aby zgłosić nieprawidłowo zaparkowany pojazd wystarczy zaznaczyć w aplikacji adres, zrobić zdjęcie oraz wybrać powód zgłoszenia. Cały proces jest oparty o technologię machine learning, która automatycznie wykrywa, czy na zdjęciu faktycznie widoczny jest pojazd. - Po otrzymaniu wiadomości, Wheelme przesyła konkretnemu operatorowi informację zawierającą dokładną lokalizację, numer pojazdu, datę i godzinę zgłoszenia oraz powód. Dzięki temu firma, do której należy pojazd, może w szybki sposób zareagować na powstały incydent - informują twórcy aplikacji.

Zmora źle zaparkowanych hulajnóg

W niektórych europejskich miastach wprowadzono rozwiązania, które porządkują kwestie parkowania wszystkich pojazdów na minuty, dzięki wyznaczeniu odpowiednich stref do pozostawienia np. hulajnóg. W Polsce wciąż można potknąć się o pozostawiony na środku chodnika skuter czy hulajnogę, nie wspominając o utrudnianiu osobom niepełnosprawnym czy rodzicom z wózkami poruszania się po chodnikach. O ile przepisy dotyczące parkowania samochodów na minuty są uregulowane, o tyle brak jest stosownych regulacji w zakresie parkowania elektrycznych jednośladów. Miasta stoją zatem przed wyzwaniem dotyczącym uporządkowania tej przestrzeni.

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto