Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zakończenie wojny z sześcioletnią okupacją może być okazją do radości z wolności?

Szambelan Lubuski
Szambelan Lubuski
widać wiązankę od weteranów Armii Krajowej
widać wiązankę od weteranów Armii Krajowej PanPiotrowski
Jeszcze niedawno „SUPER PATRIOCI" przekonywali NARÓD POLSKI, że ARMIA KRAJOWA, oficjalna formacja wojskowa Rządu Rzeczpospolitej Polskiej walczyła, ale nie z hitlerowskimi najeźdźcami tylko z Armią Czerwoną, komunistyczną partyzantką a nawet ludnością żydowską.

Proponowano rozebranie pomnika Bohaterów II wojny światowej, skuwano oficjalne godło na furażerce krasnoarmiejca przed, którym uciekali okupanci z terenów polskich i Ziem Odzyskanych.Buntowano weteranów polskich formacji zbrojnych, którzy z karabinem w ręku walczyli o Polskę na różnych polach bitewnych podbitej Europy.
Szanując tradycje wojskowych obchodów śpiewaliśmy „Okę", z którą do Ojczyzny
szli Polacy, w polskich mundurach, hen z obcego kraju, z pod Lenino. Śpiewaliśmy że „Czerwone maki piły polską krew" bo wszyscy byliśmy dumni, że Polski Żołnierz pomógł w wyzwoleniu Włoch.
Stworzyciel Świata i Ludzkości nazbyt zaufał człowiekowi dając mu rozum i wolną wolę. Zamiast się radować sukcesami Polacy (niektórzy) szukali dziury w całym i z utęsknieniem oczekiwali III wojny światowej. A tymczasem Naród Polski odbudowywał zbombardowany i wypalony kraj. Do kraju wracali z obczyzny weterani polskich formacji i wspólnie pracowali dla Polski Demokratycznej.
Takie myśli mnie nachodzą po geście Janusza Kubickiego, gospodarza Miasta Zielonej Góry, który zaprosił na uroczystości z okazji 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Uroczystości z dawnej daty 9 maja przeniesiono na 8 maja, co stanowi ukłon wobec zwolenników innych armii poza Armią Czerwoną.
Po mszy świętej odprawionej w intencji Ofiar i Weteranów II wojny światowej nastąpił przemarsz kompanii honorowej wojska polskiego, licznych pocztów sztandarowych i ludności pod Pomnik Bohaterów.Zgromadzenie patriotyczne mieszkańców miasta było świadkami artystycznego przedstawienia wierszy i pieśni pod jakże nośnym hasłem „Zwycięstwo przyszło w maju".
Z szacunkiem dla „Tych, co życie dla Ojczyzny poświęcili" odczytano Apel Pamięci, wymieniając wszelkie formacje wojsk polskich i miejsca ważnych bitew.
Wdzięczną pamięć dla Tych, co o naszą wolność walczyli wykazali Zielonogórzanie składając ponad dwadzieścia wiązanek kwiatów na pomnikowej płycie.
Cieszą leżące obok siebie wiązanki od Armii Krajowej i Wojewody Lubuskiego, od Prezydenta Miasta i Wójta Gminy Zielona Góra.
* * *
Nie chciałem „zawłaszczać portalu", ale nie doczekawszy skwitowania tej patriotycznej manifestacji tekst ten napisałem, aby dać młodzieży czytającej mm-kę dowód, że oprócz imprez muzycznych i polowania na darmową pizzę także na portalu „mmzielonagora.pl" jest miejsce dla opowieści czym żyje Zielona Góra, co robią Zielonogórzanie. Czy zakończenie wojny z sześcioletnią okupacją może być okazją do radości z wolności ?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto