Deyna Cup. Legia Warszawa z pucharem [ZDJĘCIA]

Marcin Śpiewakowski
Po bramkach Raula Bravo i Janusza Gola Legia Warszawa pokonała Fuminense Rio de Janeiro w niedzielnym finale Generali Deyna Cup i jest pierwszą drużyną w historii, która zdobyła Puchar Kazimierza Deyny.

Legia: Wojciech Skaba - Łukasz Broź, Jakub Rzeźniczak, Mateusz Cichocki, Raul Bravo (46. Jakub Wawrzyniak) - Tomasz Brzyski, Daniel Łukasik (71. Raphael Augusto), Dominik Furman (89. Helio Pinto), Janusz Gol, Michał Żyro (79. Michał Kopczyński) - Michał Kucharczyk (46. Patryk Mikita).

Bramki: Legia – Raul Bravo (6-głową), Janusz Gol (77.).

Brazylijski rywal Legii przyleciał do Warszawy w młodzieżowym składzie, z kolei Jan Urban na niedzielny finał Deyna Cup zgodnie z zapowiedzią wystawił do gry w większości rezerwowych graczy. Od pierwszych minut oglądaliśmy więc m.in. Łukasza Brozia i Mateusza Cichockiego w obronie, Michała Żyro i Tomasza Brzyskiego na skrzydłach oraz Michała Kucharczyka w ataku.

Niedzielny finał Deyna Cup miał zadecydować o przyszłości testowanego w Legii Raula Bravo. Hiszpan już w 6. minucie otworzył wynik spotkania, dobijając z najbliższej odległości obroniony przez Leandersona strzał Dominika Furmana. Przez resztę meczu w jego grze widać było boiskowe doświadczenie, choć kilkukrotnie w prosty sposób pozwolił się ograć młodym Brazylijczykom. Szczególnie groźny mógł być jego błąd z 33. minuty, gdy zamiast grać do gwizdka, odpuścił krycie rywala w polu karnym, oczekując odgwizdania rzekomego faulu.

Ozdobą finału Deyna Cup była piękna bramka Janusza Gola, który w 77. minucie strzałem z około 16 metrów posłał piłkę w prawy górny róg bramki i zagwarantował Legii zwycięstwo w pierwszej edycji turnieju Deyna Cup. Tym samym Legia zakończyła najważniejszy etap przygotowań do eliminacji Ligi Mistrzów. W meczu o trzecie miejsce Deyna Cup Austria Wiedeń pokonała Partizan Belgrad 2:1 (0:0).

Turniej Deyna Cup jest jednym z elementów dbania o pamięć legendarnego piłkarza. W ubiegłym roku do Polski udało się sprowadzić prochy Deyny oraz wybudować jego pomnik przy stadionie Wojskowych.
- Chcemy, aby to wydarzenie na stałe wpisało się w życie Legii Warszawa i całej stolicy - mówi Bogusław Leśnodorski, prezes Legii.

Po meczu mistrzowie Polski odebrali pamiątkowy puchar pierwszej edycji Deyna Cup z rąk żony zmarłego piłkarza - Marioli Deyny.