Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tu przed laty wypoczywał Mieczysław Fogg. Drewniany dom letniskowy zabytkiem. Legenda muzyki wypoczywała pod Warszawą

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Dom letniskowy Mieczysława Fogga w Leśnej Polanie
Dom letniskowy Mieczysława Fogga w Leśnej Polanie Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Dom letniskowy Ireny i Mieczysława Foggów w Leśnej Polanie, gdzie słynny piosenkarz i impresario artysty spędzali lata wojenne i powojenne, został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Decyzję podjął prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, na wniosek właścicielki nieruchomości.

Dom letniskowy Foggów wpisany do rejestru zabytków

Dom letniskowy Foggów to niewielki budynek zbudowany w 1942 r. na działce o charakterze letniskowym, wydzielonej w 1928 r. na obszarze obecnej Leśnej Polany. Budynek składa się z kuchni, spiżarni, dwóch pokoi i werandy, a jego forma jest prosta i charakterystyczna dla architektury modernistycznej. Wewnątrz zachowały się elementy pierwotnego wystroju i wyposażenia, m.in. piec ceramiczny i kominek, ceramiczna dekoracja sufitu w pomieszczeniu dawnej werandy, a także przedmioty należące do Mieczysława Fogga.

Mieczysław Fogg (Fogiel) był jednym z najpopularniejszych polskich piosenkarzy i impresariów okresu międzywojennego i powojennego. W latach 30. XX w. występował w wielu krajach Europy i Ameryki Południowej, a po wojnie założył kawiarnię artystyczną Cafe Fogg oraz wytwórnię płytową Fogg Rekord. Jego repertuar obejmował ponad 2000 utworów, a jego głos był rozpoznawalny przez miliony słuchaczy.

Dom letniskowy w Leśnej Polanie był miejscem wypoczynku i twórczości Mieczysława Fogga od wiosny do jesieni. Tutaj komponował piosenki, malował obrazy i rzeźbił. Tutaj też gościł wielu znanych artystów i przyjaciół, m.in. Adama Astona, Eugeniusza Bodo, Stefanię Grodzieńską czy Jerzego Petersburskiego.

Dom letniskowy Ireny i Mieczysława Foggów stanowi ciekawy przykład przedwojennego budynku letniskowego o prostej charakterystycznej dla architektury modernistycznej formie. Funkcjonalność i przeznaczenie budynku podkreśla jego układ przestrzenny, w tym lokalizacja pomieszczeń oraz otworów okiennych umożliwiający najlepsze wykorzystanie dziennego światła. Wewnątrz zachowały się elementy pierwotnego wystroju i wyposażenia, m.in. podłogi, stolarka drzwiowa, piec ceramiczny i kominek, ceramiczna dekoracja sufitu w pomieszczeniu dawnej werandy. Wartość artystyczną obiektu podnosi jego autentyczność i wiążący się z nią fakt zachowania wielu elementów pierwotnego wyposażenia, często autorstwa pierwszego właściciela budynku - Mieczysława Fogga - mówi prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wpis do rejestru zabytków nieruchomych oznacza, że dom letniskowy Foggów jest uznany za dobrze kultury o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego i podlega ochronie prawnej. Właściciel nieruchomości ma obowiązek dbać o jej stan techniczny i estetyczny, a także uzyskiwać zgodę konserwatora zabytków na wszelkie prace remontowe, modernizacyjne lub adaptacyjne. Wpis do rejestru zabytków może też wiązać się z możliwością uzyskania dofinansowania na prace konserwatorskie lub rewitalizacyjne z funduszy publicznych.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto