Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwudzieste graffiti powstańcze na Murze Sztuki [zdjęcia]

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Bartek Materka stworzył mural, na którym młody powstaniec goli się przed wyjściem do kanału. To pierwszy obraz na tym murze, który ukazuje żołnierzy w cywilnym życiu.

- Gdy zostałem zaproszony do wykonania tego muralu, niewiele wiedziałem o Powstaniu. Nikt z mojej rodziny nie brał w nim udziału, nawet nie jestem z Warszawy. Ale jako dziecko oglądałem dużo filmów, jak np. "Godzina W" czy "Kanał" - mówi MM Warszawa Bartek Materka. - Projekt to właśnie kadr z filmu. To bardzo intymna sytuacja. Chciałem jak najbardziej odpolitycznić swój projekt, skierować wzrok na prywatność i sprawy tych ludzi.

Materka zobrazował scenę, w której chłopak z łączniczką przygotowują się do wyjścia. On się goli, a ona na niego patrzy. Za chwilę znajdą się w kanale.

- Staram się uciekać od patosu, upolityczniania tego wydarzenia i dziejszych punktów widzenia. Nie chcę zabierać głosu w kwestii słuszności Powstania Warszawskiego. Dla mnie wydarzenie to było metaforą obrony godności ludzkiej, a nie tylko obrony kraju - uważa Materka. - Wiem jednak, że dziś ludzie, którzy brali udział w Powstaniu, nie żałują tego, więc tak niech zostanie.

- Podoba mi się bardzo cała koncepcja tego muru, sposobu mówienia o Powstaniu Warszawskim. Uważam, że także graffiti jest gestem szacunku. Nie ma znaczenia, czy obrazy są na ścianie czy w książce, czy też stawia się rzeźby. Wszystko, oby nie pomniki. Pomników mamy za dużo - uważa Bartek Materek.

Mur Sztuki znajduje się w Ogrodzie Różanym na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego i funkcjonuje od czerwca 2006 roku. Graffiti powstają na specjalnie przygotowanych miejscach na zewnętrznym murze obiektu, zaraz za Murem Pamięci, na którym wyryte są nazwiska niemalże 10 tysięcy poległych powstańców.

Autorem pierwszego powstańczego obrazu na ścianie jest Edward Dwurnik. Następnie w przestrzeń sztuki nowoczesnej w Muzeum Powstania Warszawskiego angażowali się m.in.: artyści z Galerii Ratusz, Grupa Twożywo, Rafał Roskowiński, Wojciech Jaruszewski, Przemek Truściński, Henryk Chmielewski (Papcio Chmiel) czy Wilhelm Sasnal.

Na zewnętrznym murze Muzeum widnieje już dwadzieście murali. Pozostało miejsce dla trzech. - Trwają rozmowy z artystami. Myślę, że jeszcze w tym roku zobaczymy kolejne graffiti - mówi Anna Kotonowicz.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto