Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyfuzorami natlenią wodę w Zalewie Zegrzyńskim

boa
boa
Służby wciąż odławiają tony martwych ryb, a sztab kryzysowy sięga po tajną broń. Chce dotlenić wody specjalnymi urządzeniami, wykorzystywanymi w stawach i oczyszczalniach.

Akcja rozpocznie się najpóźniej w niedzielę rano. – To eksperyment. Nigdy wcześniej nie testowano dyfuzorów na tak dużym akwenie – mówi Jan Grabiec, starosta leginowski.

Chodzi o to, by zapobiec duszeniu się ryb. Z badań przeprowadzonych przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska (WIOŚ) wynika, że w wodach Zalewu Zegrzyńskiego utrzymuje się niedobór tlenu poniżej 1,5 mg na litr. Tymczasem natlenienie wody potrzebne rybom do życia powinno wynosić minimum 4 mg na litr.

Tony śniętych ryb w Zalewie Zegrzyńskim

Zalew Zegrzyński: zakaz połowu ryb

Dmuchają na zimne

Eksperci rozkładają zestaw dyfuzorów w okolicach wyspy na północnym Zegrzu. Sonary wykryły tam bowiem ławice ryb. Na razie zwierzęta się nie duszą, bo większość wody pochodzi z Narwi, a tam parametry tlenowe są dobre. Służby wolą jednak dmuchać na zimne.

Tony martwych ryb

Od dwóch dni strażacy, WOPR-owcy i ochotnicy ze Polskiego Związku Wędkarskiego zbierają martwe ryby, które napływają Bugiem. Akcja prowadzona jest przede wszystkim przy ujściu Bugu do Narwii, a także przy brzegach i na plażach.

Nie ma zagrożenia dla ludzi

W poniedziałek Sanepid ponownie przebada wodę pod kątem epidemiologicznym. Dotychczasowe wyniki nie wskazywały na zagrożenie. Jednak wojewoda mazowiecki zdecydował o prewencyjnym zamknięciu wszystkich kąpielisk nad Zalewem Zegrzyńskim do odwołania.

- Poprawa stanu wody będzie zależała od procesów naturalnych. WIOŚ pobiera codziennie próbki do badań. Nadal utrzymują się niedobory tlenu w Bugu, Liwcu i Rządzy. Poprawia się natomiast natlenienie Utraty i dopływu Liwca – Kostrzyni. Wody Wisły i Wkry są bez zastrzeżeń.

Przyducha, a nie chemiczne skażenie

W piątek tony śniętych ryb pojawiły się na powierzchni Zalewu Zegrzyńskiego. Służby wykulczyły skażenie chemiczne i poinformowały, że zjawisko ma charakter naturalny. - Ostatnio ciągle padało i z zalanych terenów do rzek trafiło wiele roślin, które gnijąc zabierają rybom tlen. Pierwsze śnięte ryby pojawiły się 4 lipca w rzece Liwiec i Bug. Teraz ławice spływają do Jeziora Zegrzyńskiego – wyjaśniała w rozmowie z MM Warszawa Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto