Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Wolności w Gimnazjum nr1

PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 1
PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 1
11.06.2014 r. w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II był „Dniem Wolności”. Była to część dużej akcji noszącej nazwę „Dzień Wolności/Tag der Freiheit.pl” przeprowadzonej pod patronatem organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

W dniach 1-17 czerwca odbędzie się 220 projektów w całej Polsce i Niemczech. Są to między innymi konkursy plastyczne, warsztaty filmowe, dyskusje czy wystawy – wszystkie dotyczą polsko-niemieckich motywów na drodze do wolności. Ich organizatorami są szkoły, stowarzyszenia, hufce pracy i inne instytucje pracujące z młodzieżą. Od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży otrzymaliśmy pomoc w postaci materiałów dydaktycznych a także upominki dla uczestników.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży to organizacja międzynarodowa zajmująca się dotowaniem i merytorycznym wsparciem spotkań młodzieży z Polski i Niemiec. Została utworzona w 1991 roku przez rządy obu tych krajów. Od tamtej pory dofinansowała ponad 60 tysięcy projektów, w których wzięło udział prawie 2,5 miliona uczestników.Organizacja wspiera także Publiczne Gimnazjum nr 1 i Szkołę Podstawową nr 6 w Puławach, które prowadzą wymianę młodzieży ze szkołami partnerskimi w Stendal.
W ramach „Dnia Wolności" uczniowie naszego gimnazjum oraz uczniowie klas VI ze Szkoły Podstawowej nr 10 zapoznali się z historią budowy i upadku muru berlińskiego, wysłuchali świadka historii i obejrzeli prezentację multimedialną na temat naszej współpracy ze szkołą partnerską w Stendal.
Nasze spotkanie rozpoczęła piosenka Danuty Rin „Polskie skrzydła", która stała się symbolem polskich wydarzeń 1989 roku. Symbolikę tej pieśni i atmosferę panującą w tamtych czasach w Polsce przybliżył młodzieży nasz świadek historii, którym był pan Ignacy Czeżyk, poseł na Sejm X kadencji (1989-1991). Wspomnienia pana Czeżyka obejmowały tematykę przemian, jakie następowały w naszym kraju, ale także stosunków polsko-niemieckich w tamtym okresie. Wszystko to przeplatane było filmami pokazującymi budowę i upadek muru berlińskiego oraz wizytę Helmuta Khola w Polsce w 1989 r.
W drugiej części spotkania młodzież obejrzała prezentację multimedialną pokazującą nasz majowy pobyt w Stendal. Prezentacja przygotowana została przez uczestników tego wyjazdu. Uzupełnieniem prezentacji był specjalny numer naszej szkolnej gazetki „Moje Gimnazjum" w całości poświęcony temu pobytowi. Można tam znaleźć min. informacje na temat Stendal, wywiad z dyrektorem naszej partnerskiej szkoły, relacje ze spotkania z burmistrzem, informacje na temat realizowanych w czasie pobytu projektów. Spotkanie zakończyło się akcentem muzycznym – pan Ignacy Czeżyk, przy akompaniamencie skrzypiec odśpiewał pieśń „Musimy siać, choć grunta nasze marne..." .
Całość spotkania, oraz specjalny wywiad z Ignacym Czeżykiem został udokumentowany przez redakcję naszej telewizji gimnazjalnej TV Moje Gimnazjum. Projekt pod nazwą „Dzień Wolności" przygotowali nauczyciele historii (Robert Och), języka polskiego (Anna Orkiszewska) i języka niemieckiego (Marek Pawulski). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto