Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewiąty Foto Day - Biblioteka Wojewódzka!

Redakcja MM
Redakcja MM
W sobotę 8 maja oraz w sobotę 15 maja kolejna nasza impreza fotograficzna. Tym razem w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida przy al. Wojska Polskiego 9 w Zielonej Górze.

Na początek - kilka szczegółów:
- impreza odbędzie się 8 maja i 15 maja.
- start o godzinie 11.00 z patio biblioteki (z popiersiem patrona C.K. Norwida). Jeśli będzie brzydka pogoda, spotkamy się w okolicach szatni bibliotecznej (parter, przy wejściu),
- zarówno 8, jak i 15 maja po bibliotece pobuszują grupy po maksymalnie 60 osób (choćby dlatego, że w magazynach nawet 10 na raz już będzie ciasno),
- obowiązują zapisy na MM-ce,
- impreza potrwa około 2,5 godziny.
 
Teraz wprowadzenie :)
 
- Pokażemy Państwu wszystko, nie będziemy niczego ukrywać - obiecywał dyrektor Andrzej Buck. Po dzisiejszych przeszpiegach i rekonesansie fotograficznym powiem Wam, że tak pięknie nie będzie. W bibliotece trwa teraz remont, przez co w niektóre miejsca nie wpuszczą nas po prostu budowlańcy. Inne znowu zostały wyczyszczone ze zbiorów, więc nie stanowią już takiej gratki. Ale pozostało tych miejsc tyle, że nam dziś (mnie i Wojtkowi Walochowi, fotoreporterowi GL) zeszło półtorej godziny samo obejście z drobnym opisem. A co dopiero zwiedzanie, fotografowanie, czy pytanie pracowników biblioteki o szczegóły?
 
Dla przykładu nie obejrzymy sporej części zbiorów starodruków. A jest ich w WiMBP 2493! Nie zobaczymy Muzeum Książki Środkowego Nadodrza. Nie obejrzymy też bogatej kolekcji oryginalnych ilustracji z Galerii Polskiej Ilustracji Książkowej. Wszystko dlatego, że z uwagi na remont i wartość tych zbiorów, zostały one przeniesione w inne miejsce. W zamian za to na piętrze, gdzie owych atrakcji nie zobaczymy, będzie coś mniej bibliotecznego, a bardziej... fotograficznego! Będzie można przejść się wzdłuż okien budynku i zrobić przepiękne zdjęcia panoramy Zielonej Góry. Z tej wysokości i tego miejsca raczej nie mieliście możliwości oglądać miasta... Warto! A jakiś posmak galerii ilustracji znajdziecie w Lektorium (o którym za chwilę) oraz na wystawie ilustracji książkowych "Bajecznica ze szczypiorkiem" (Pawła Pawlaka, Agnieszki Żelewskiej i Ewy Kozyry-Pawlak).
 
Na piątym piętrze odwiedzimy magazyn zbiorów zabezpieczonych, czyli np. dubletów książek dostępnych do wypożyczenia, oraz magazyn czasopism i gazet. Pięknie poukładane w roczniki (na jeden rocznik składają się cztery opasłe tomy) robią wrażenie! Można znaleźć różne znane tytuły - dawne Trybuny Ludu, niedawne Gazety Lubuskie, a także starutkie Gazety Zielonogórskie i Głosy Zielonogórskie. Pokazywała je nam Małgorzata Śmirgał, obeznana w zbiorach bibliotecznych na wylot.
 
Małgorzata Śmirgał, Dorota Kaczmarek i Anna Ofoedu oprowadzały nas po magazynach oraz po całej w zasadzie bibliotece. Zwróciły w magazynie czasopism uwagę na windę wewnętrzną, której usytuowanie i sposób obsługi przypomniał mi ciężki zawód palacza okrętowego... Zresztą... zobaczycie tak na zdjęciu, jak również podczas Foto Day, dlaczego w bibliotece można sobie wyrobić mięśnie.
 
Również na piątym piętrze odkryliśmy ogromny (3 wielkie szafy), mieszczący 5 tys.sztuk magazyn płyt analogowych! Myślę, że tam Foto Day dla melomanów po prostu by się skończył i nie poszliby dalej, póki nie popatrzyliby co tam można znaleźć... Dlatego też będziemy zwiedzać od dołu :P
 
Na czwartym piętrze jest magazyn książek. Ciasno zapełnione regałami z książkami pomieszczenia mogą przyprawić o klaustrofobię, więc... zastanówcie się, zanim tam wejdziecie :). Regały tworzą plątaninę uliczek, w których naprawdę można się zgubić! No ale gdzieś te 200 tys. pozycji musi się pomieścić...
 
Na trzecim piętrze znajdziemy przede wszystkim Klub Pro Libris, miejsce odbywania się słynnych "Czwartków Lubuskich", których gośćmi było wielu znamienitych autorów! Poza tym mieści się tam również PRO LIBRIS, które do tej pory wydało prawie 100 książek. Pani Ewa Mielczarek obiecała, że odpowie na "prawie każde pytanie" Fotoday'owiczów :)
 
Na drugim piętrze są pomieszczenia biurowe i administracyjne. Będziecie mogli zajrzeć do każdego, ale najbardziej polecamy gabinet dyrektora, w którym znajdziecie na przykład oryginalne meble z gabinetu prof. Józefa Kostrzewskiego, odkrywcy Biskupina :)
 
Pierwsze piętro to czytelnie. Po czytelni ogólnej oprowadzi nas i opowie o wszystkim (bardzo cichutko, bo w czytelni należy się zachowywać cicho) Jarosław Głuszek. Zobaczycie też ile fajnych rzeczy można znaleźć w czytelni muzycznej. No i na pierwszym pietrze jest Lektorium, w którym Alicja Lipińska pokaże nam księgi ogromne jak bloki cegieł, ale i maleńkie jak medalion, które trzeba czytać lupą. A także skarby biblioteki: Kronikę Świata, inkunabuł z 1493 roku, w którym znaleźć można ryciny Krakowa, Wrocławia czy Nysy Kłodzkiej; Torę, czyli świętą księgę judaizmu spisaną na pergaminie; rękopis podpisany przez króla Radziwiłła nadający prawa miejskie miejscowości Nieśwież (obecnie na Białorusi) z oryginalną pieczęcią. Pani Alicja dała nam słowo, że wyciągnie z sejfów i pokaże nam też te najcenniejsze skarby, oryginalne ilustracje i rysunki patrona WiMBP, Cypriana Kamila Norwida! Podobnie pani Alicja pokaże nam kilka spośród ilustracji z przeniesionej z piątego piętra Galerii ilustracji - m. in. samego Jana Marcina Szancera, którego na pewno niektórzy pamiętają z rysunków do Akademii Pana Kleksa.
 
Na pewno zahaczymy też o serce biblioteki, czyli Dział gromadzenia i opracowania zbiorów, na parterze Maria Adamek opowie nam o bogatych zbiorach działu regionalnego, w którym nie tylko książki lokalnych autorów, czy regionalne czasopisma, ale tez dokumenty życia społecznego (ulotki, plakaty z imprez) czy przepisy i kodeksy prawne (zawsze aktualne) można zobaczyć. Obok w dziale zbiorów elektronicznych dowiemy się od Beaty Sieradzkiej ile książek czytanych jest dostępnych na płytach CD, ile na mp3. Można je wypożyczać. Dowiemy się też tego, że osoby niepełnosprawne mogą zamówić sobie za darmo dostawę książek do domu!
 
No i będzie można popytać Elżbiety Chanas - Pawlak z wypożyczalni ogólnej o różne sprawy (np. co zrobić jak na książkę z wypożyczalni nasikał nam kot... żartowałem!)
 
No i ostatnie miejsce - wypożyczalnia i czytelnia dziecięca, czyli Biblioteka Pana Kleksa. Tu dzieci nie tylko wypożyczą książkę, ale też skorzystają z komputera i internetu, wezmą udział w warsztatach i akcjach... Na wszelkie pytania odpowie przesympatyczna Izabela Zawistowska.
 
No i jeszcze jedno. Otrzymaliśmy obietnice, że po bibliotece oprowadzą nas obecny dyrektor Buck i były dyrektor Chmielewski! Uff...
 
To tyle wstępnych opowieści. Wkrótce kolejne szczegóły...
 
W następnym artykule przybliżę kilka działów i opowiemy z Wojtkiem co i jak fotografować :)
 
Zapraszam do zapisywania się!
 
Na 15 maja
1. Bogusia
2. gonia65
3. AniaB
4. Gabi_ZG
5. Jacek Krassowski
6. EVA-line
7. Andrzej Kozak
8. marika-m10
9. alterro
10. Wrzawka
11. Ulek
12. Zibi_xxx
13. grrrh
14. Kasial
15. Aska4141
16. Alchem
17. slawek_zg
18. chmielu

  1.  
    A 8 maja byli:
    1. ste
    2. ŁASICA
    3. karolipio
    4. pebe83
    5. Tomasz Dominiak
    6. Emilia_Drozłowska
    7. Lucyna
    8. W_Drozłowski
    9. W.W.
    10. krzysia
    11. nessa
    12. Ange24
    13. skorpion
    14. boleslawp
    15. Arch0n
    16. robson
    17. Marek_Zielona
    18. falubaz1946
    19. mohylek
    20. gosia
    21. ircia55
    22. Bogusław Strzegowski
    23. monikali
    24. HanSolo
    25. Cyngiel59
    26. Rafał Dolny (telefonicznie)
    27. Mariusz Szymański (telefonicznie)
    28. Krzysztof Kaczanowski
    29. Sadoma
    30. Elżbieta Józefowicz
    31. Beata Wołyniec
    32. Andrzej.S
    33. stan
    38. szambelan
    44. Siwymortis :)
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto