Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Narodowa w Warszawie z nagrodą. Nowe czytelnie zostały wyróżnione w konkursie Modernizacja Roku 2022

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wnętrza Biblioteki Narodowej w Warszawie przeszły niezwykłą przemianę
Wnętrza Biblioteki Narodowej w Warszawie przeszły niezwykłą przemianę Jakub Certowicz / Biblioteka Narodowa
W 2022 roku, z okazji 275. rocznicy powstania Biblioteki Narodowej, instytucja wyremontowała czytelnie w głównej siedzibie. Metamorfoza, którą przeszły wnętrza, została doceniona w konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku organizowanym przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Szczegóły poniżej.

Wnętrza gmachu Biblioteki Narodowej z prestiżową nagrodą

Pod koniec września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala finałowa prestiżowego konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku. W 27. edycji udział wzięło ponad 533 inwestycji z całej Polski, nagrodzono tylko 20 najlepszych z nich. Tytuł Modernizacja Roku 2022 w kategorii "Obiekty Kultury" trafił do Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Budynek spełnia najwyższe parametry akustyczne, oświetleniowe i ergonomiczne. Nowa aranżacja wewnętrznych patiów, które zostały otwarte dla czytelnika. Po remoncie czytelnie są trzykrotnie większe i obecnie dysponują prawie 400 miejscami siedzącymi. Realizacje szczególnie wyróżniają użyte naturalne materiały tj. kamienne posadzki i okładziny w miejscu ingerencji uzupełniono terazzo i drewnianymi panelami akustycznymi, a na suficie zastosowano panele z miedzianej siatki - uzasadniło jury konkursowe.

Wnętrza Biblioteki Narodowej w Warszawie przeszły niezwykłą przemianę

Biblioteka Narodowa w Warszawie z nagrodą. Nowe czytelnie zo...

Nowe czytelnie Biblioteki Narodowej

W ogłoszonym w 2015 roku dwuetapowym konkursie na projekt przebudowy budynku Biblioteki Narodowej zwyciężyła koncepcja autorstwa pracowni Konior Studio. Lada Główna, od której rezonują nowe, rozmieszczone na dwóch poziomach czytelnie, to centrum nowych czytelni – rejestracji, informacji, zamawiania i odbioru publikacji.

Tuż obok – Czytelnia Prasy, w której można przeglądać najnowsze numery gazet i czasopism, a także skorzystać z zasobów cyfrowych – jest miejscem otwartym dla każdego, nie jest tu potrzebna karta czytelnika. Stąd widać Czytelnię Dolną – dominantę dwóch kondygnacji, przestrzeń najbardziej doświetloną, opartą na smukłej konstrukcji, do której prowadzą spiralne schody z windą wewnątrz.

Dalej Czytelnia Nowości, osobna Czytelnia Encyklopedii i Słowników, Czytelnie Małe – w pełni przeszklone, zaaranżowane w sposób, który umożliwia pracę kameralnym zespołom badawczym, Czytelnia Górna – największa, z niemal kompletnymi zbiorami z historii i literatury pięknej w wolnym dostępie. Stąd już najbliżej do Czytelni Załuskich, która swoją nazwę zawdzięcza założycielom Biblioteki Narodowej, w której umieszczono księgozbiór bibliologiczny.

Miejscem wyodrębnionym, jedyną czytelnią zamkniętą, jest Czytelnia Zasobu Wieczystego, w której udostępniane są rękopisy, starodruki, druki ulotne, cymelia wraz z dawnymi katalogami bibliotek z całego świata.

Całości tej przestrzeni, zaprojektowanej bez barier architektonicznych, dopełnia zieleń – skorelowana z poszczególnymi czytelniami, przyciągająca kolorami w zależności od pory roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto