Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj Noc Muzeów

MZKiD we Włocławku
MZKiD we Włocławku
redakcja
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza 14 maja br. w godz. od 18.00 do 23.00 na Noc Muzeów.

Od kilkunastu lat nocne zwiedzanie instytucji kultury staje się coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu w wielu krajach europejskich. We Włocławku Noc Muzeów organizowana jest od 2009 r. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Włocławka i okolic do nocnego zwiedzania Muzeów położonych wzdłuż Wisły. Oto co przygotowaliśmy na tę szczególną noc.
PROGRAM:
Muzeum Etnograficzne przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6
- Zwiedzanie ekspozycji Kultura ludowa Kujaw i ziemi dobrzyńskiej przełomu XIX i XX wieku.
- Zwiedzanie ekspozycji Ze wschodnich stepów – Tatarzy polscy połączone z projekcją filmu Tatarskie ślady w reżyserii Małgorzaty Prokop (projekcje o godz. 19.00, 20.00 i 21.00).
Atrakcją etnograficznej Nocy Muzeów będzie pokaz wyrobu, sprzedaż i degustacja swojskiego jadła. W klimacie karczmy wiejskiej będzie można skosztować smalcu swojej roboty, chleba, świeżo ubitego masła i innych domowych wyrobów. Pokaz tradycyjnego wyrobu masła w klepkowej kierzance będzie odbywał się o godz. 18.30, 19.30 i 20.30. Przy okazji będzie można obejrzeć zapomniane już dziś sprzęty związane z dawnym przetwórstwem wiejskim i konserwacją żywności. Zainteresowani będą mogli otrzymać przepisy na regionalne, ale proste w wykonaniu i bardzo smaczne potrawy.
Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19
- Zwiedzanie ekspozycji Nierozpoznani – anonimowe twarze Włocławian na fotografiach XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, składającej się ze 112 archiwalnych fotografii, na których uwieczniono 457 twarzy anonimowych dzisiaj Włocławian. Zwiedzający Muzeum będą mogli pokusić się o ich rozpoznanie.
- Zwiedzanie ekspozycji stałej, prezentującej Historię miasta od czasów prehistorycznych do zakończenia II wojny światowej. Wśród wielu zabytków na szczególną uwagę zasługuje unikatowe malowidło ścienne Panorama Włocławka i zawody wioślarskie na Wiśle z 1894 r., które w ubiegłym roku dzięki gruntownym pracom konserwatorskim odzyskało swój pierwotny blask.
Zbiory Sztuki przy ul. Zamczej 10/12
- Spotkanie z uczniami Stanisława Zagajewskiego (o godz. 18.00).
To wieczór poświecony na wspomnienia o Artyście. Mamy nadzieję, że na wystawę stałą przyjdą osoby, które miały okazję kiedyś go osobiście poznać i zechcą podzielić się swymi refleksjami czy wrażeniami. Od momentu przybycia do Włocławka w 1963 r. przez czterdzieści lat w rzeźbiarskiej pracy Stanisławowi Zagajewskiemu pomagali chłopcy, których on nazywał uczniami czy chłopakami. Byli oni w jego pracy niezbędni – pomagali mu kopać glinę, towarzyszyli mu w transporcie rzeźb do wypału i przede wszystkim wyrabiali glinę, lepili z niej wałki, by łatwiej i szybciej mogła powstać rzeźba. Niektórzy z nich także rzeźbili.
Stanisław Zagajewski był osobą znaną i rozpoznawalną na ulicach Włocławka. Wiadomo, że wielu Włocławian w dzieciństwie i w późniejszym wieku miało okazję prywatnie poznać Zagajewskiego, miało okazję być w jego pracowniach – kolejnych zagraconych mieszkaniach. Chcielibyśmy, by na tym spotkaniu opowiedzieli nam o tym jak zapamiętali Stanisława Zagajewskiego, przypomnieli zdarzenia z nim związane, w których uczestniczyli czy o nich słyszeli. Opowiedzieli o sposobie pracy Zagajewskiego i o tym jakim był człowiekiem, nie tylko w kontaktach z dziećmi, opowiedzieli jak żył i tworzył.
W trakcie spotkania będą prezentowane filmy o Zagajewskim. W materiałach filmowych wiele razy pojawiają się uczniowie. Może przy okazję uda się ustalić kim oni są.
Sobotni wieczór, w którym zobaczymy filmy o Stanisławie Zagajewskim i przede wszystkim spotkamy się z osobami, które go znały, pozwoli lepiej poznać artystę i może przy tej okazji lepiej zrozumieć jego sztukę.
- Po spotkaniu zwiedzanie wystawy Rzeźba ceramiczna Stanisława Zagajewskiego (1927-2008) i ekspozycji prac laureatów III konkursu rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego,
- Zwiedzanie wystawy Życie i twórczość Wacława Bębnowskiego (1865-1945) prezentującej dzieła jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskiej secesji.
WSTĘP WOLNY, ZAPRASZAMY
W związku z „Nocą Muzeów" w dniu 14 maja br. wyżej wymienione muzea będą nieczynne w godzinach przedpołudniowych.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto