Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie. Szlakiem najlepszego uzbrojenia nowożytnej Europy

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Nowa wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie
Nowa wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie Aleksy Witwicki
10 listopada Zamek Królewski zainauguruje swoją nową wystawę czasową "Z Norymbergi do Mediolanu. Szlakiem najlepszego uzbrojenia nowożytnej Europy". Poświęcona jest wytworom włoskich i niemieckich mistrzów XV-, XVI- i XVII-wiecznej sztuki płatnerskiej, rapierniczej i rusznikarskiej. Znajdziemy tam też oręż polski i zagraniczny z tego okresu.

- Zapraszamy na wystawę, w ramach której można przyjrzeć się z bliska wytworom włoskich i niemieckich mistrzów XV-, XVI- i XVII-wiecznej sztuki płatnerskiej, rapierniczej i rusznikarskiej - poinformowali przedstawiciele Zamku Królewskiego. Jak powszechnie wiadomo od wielu wieków wojna jest matką wynalazków. Tzw. wojny włoskie, które przez ponad pół wieku targały Półwyspem Apenińskim, nadały niespotykany wcześniej impet rozwojowi rzemiosła zbrojeniowego w Italii i Niemczech. Zobaczcie, jakie elementy uzbrojenia znalazły się w warszawskiej siedzibie polskich królów.

Nowa wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie

Nowa wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie. Szlakiem najle...

Wystawa dostępna jest w ramach biletu do Galerii Arcydzieł. Jednocześnie przypominamy, że Przez cały listopad zupełnie za darmo można zwiedzać królewskie rezydencje. W akcji organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego bierze udział m.in. Zamek Królewski w Warszawie. W listopadzie Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej oferuje w wybranych godzinach bezpłatne wejście na wystawy stałe.

Od wtorku do niedzieli w godz. 14.00 - 17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00) obowiązuje bezpłatny wstęp na Trasę Królewską w tym: do Apartamentu Wielkiego i Królewskiego oraz Sal Sejmowych. Darmowe jest również zwiedzanie wystawy „Pocztówki z widokiem na Zamek”, obejmującej ponad 300 pocztówek przedstawiających wygląd Zamku – jego bryłę, wnętrza i najbliższe otoczenie – od końca XIX w. po współczesność, a także wejście na pokaz obrazu Tycjana „Portret młodzieńca”. Opisywana przez nas wystawa jest wystawą czasową, więc trzeba zakupić na nią bilet.

Początek ery nowożytnej to czas, kiedy kultura rycerska ustępuje miejsca logice skuteczności, którą wcielały nowoczesne armie zaciężne. Stopniowo zmienia się wówczas nie tylko rynsztunek, ale i sposób prowadzenia wojen, a także etos, myśl strategiczna czy status społeczny osób związanych z wojną. Rycerza zastępuje żołnierz. Dobór eksponatów ilustruje to zjawisko i pozwala je lepiej zrozumieć. Na wystawie zobaczyć można uzbrojenie ochronne, broń białą, neurobalistyczną i palną oraz poznać ich tajniki technologiczne – zarówno sposób działania, jak i proces wytwarzania. Nie zabrakło pistoletów, strzelb czy kuszy. Są zbroje, szable, karabele i inne wyroby z tego okresu. Nie mniej istotne są walory estetyczne eksponatów, ponieważ broń w dawnych wiekach pełniła także funkcje dekoracyjne, niejednokrotnie stając się dziełem sztuki. Widać to chociażby po ich rękojeściach.

Dwa spośród najważniejszych eksponatów – zbroja Mikołaja Radziwiłła Rudego i zbroja Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła Sierotki – zostały sprowadzone z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Hełm typu salada, wykonany w Mediolanie przez płatnerską rodzinę Missaglia, został wypożyczony ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej. Cześć eksponatów pochodzi ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych księcia Macieja Radziwiłła, rodziny Małeckich i rodziny Downar-Dukowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto