Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zamek Królewski 2024. Niepowtarzalne wystawy, rozbudowa kolekcji i prezentacja nowych nabytków. Oto plany na ten rok

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Plany Zamku Królewskiego w Warszawie na 2024 rok
Plany Zamku Królewskiego w Warszawie na 2024 rok Adam Jankowski
Zamek Królewski w Warszawie ogłosił swoje fascynujące plany na rok 2024, obiecując zwiedzającym wyjątkową podróż przez sztukę wielkich mistrzów oraz niezapomniane doznania związane z historią. W tym roku na Zamku odbędą się nie tylko niepowtarzalne wystawy czasowe, ale także inauguracyjne otwarcie nowych stałych ekspozycji, w tym Galerii Porcelany oraz odnowionej Sali Tronowej.

Zamek Królewski 2024. Co nowego w muzeum?

Zamek Królewski w Warszawie ogłosił swoje plany na rok 2024, obiecując niezapomniane przeżycia dla miłośników sztuki i historii. Inspirująca podróż przez dzieła wielkich mistrzów oraz prezentacje niezwykłych wystaw stanowią główne punkty tegorocznego programu.

Rok 2024 rozpocznie się od fascynującej prezentacji "Matejko nieznany", ukazującej mniej znane dzieła Jana Matejki, czołowego przedstawiciela historyzmu w malarstwie polskim. Wiosną będzie można przenieść się do słonecznej Italii dzięki wystawie widoków Gaspara van Wittela, a latem czeka na nas ekspozycja dedykowana jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku - Władysławowi Hasiorowi.

Jesienią Zamek Królewski zapowiada prawdziwą sensację - pierwszą w Polsce wystawę dzieł słynnego Rafaela Santi, mistrza włoskiego renesansu, które wzbudzają emocje na całym świecie. Warto podkreślić, że będzie to wydarzenie bezprecedensowe, umożliwiające po raz pierwszy zobaczenie tak wielu dzieł tego wybitnego artysty w Polsce.

Rozbudowa kolekcji i kontynuacja obchodów 50-lecia odbudowy zamku

Dodatkowo, Zamek Królewski kontynuuje swoje wysiłki w poszerzaniu kolekcji dzieł sztuki. W ubiegłym roku nabytki obejmowały m.in. dzieła samego Rafaela, obraz Madonna z Dzieciątkiem Paola Uccella oraz dzieła malarskie autorstwa Agostina Tassiego.

W 2024 roku Zamek Królewski będzie także kontynuował obchody jubileuszu 50-lecia swojej odbudowy. Kolejny rok będzie poświęcony zagadnieniom związanym ze społeczną rolą zamku jako instytucji, a podczas ostatniej dużej wystawy zaprezentowane zostaną dzieła z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.

Dzieci artysty_Jan Matejko
Lwowska Narodowa Galeria Sztuki - wystawa Matejko nieznany w Zamku Królewskim w Warszawie marzec 2024mat. pras.

Zamek Królewski 2024 - harmonogram wystaw

Wystawy czasowe:

  • Matejko nieznany (5 marca – 26 maja 2024): Niezwykła okazja do poznania mniej znanych dzieł Jana Matejki, prezentujących różnorodne obszary jego zainteresowań artystycznych. Wystawa zawiera niemal 50 dzieł z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki oraz kolekcji prywatnych.
  • Włoskie widoki Van Wittela (22 marca – 23 czerwca 2024): Odkrywanie słonecznej Italii poprzez dzieła Gaspara van Wittela, malarza holenderskiego pochodzenia, który osiedlił się we Włoszech i uwiecznił na płótnie i papierze piękno włoskich miast, głównie Rzymu i Neapolu.
  • Władysław Hasior. Trwałość przeżycia (14 czerwca – 15 września 2024): Poświęcona twórczości Władysława Hasiora wystawa, która symbolicznie nawiązuje do jego pierwszej wystawy w Zamku w 1974 roku. Zwiedzający zobaczą głównie jego asamblaże, sztandary i betonowe rzeźby.
  • Rafael – piękno renesansu (15 października 2024 – 12 stycznia 2025): Niezwykła ekspozycja poświęcona Rafaelowi, jednemu z najwybitniejszych artystów włoskiego renesansu, która zawiera zarówno dzieła mistrza, jak i pracowników jego pracowni, takich jak Pietro Perugino czy Giulio Romano.
  • Arcydzieła z Muzeum Chanenków w Kijowie (5 grudnia 2024 – 9 marca 2025): Wystawa prezentująca prawie 40 niepokazywanych dotąd w Polsce dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie, w tym obrazy takich mistrzów jak Bernardo Belotto, Peter Paul Rubens czy Claude Joseph Vernet.

_Na rok 2024 przygotowaliśmy inspirujące wystawy, które pozwolą zwiedzającym zanurzyć się w różnorodne aspekty sztuki i kultury. Wielkie nazwiska mistrzów malarstwa, nieprezentowane wcześniej w Polsce dzieła, bardzo różnorodna oferta wystawiennicza oraz intensywne przygotowania do otwarcia nowych ekspozycji, które staną się ukoronowaniem naszych akcji zakupowych sprawią, że Zamek – ważny symbol narodowy Polaków – stanie się jeszcze piękniejszy i mocniej rozpoznawalny na świecie. Jestem głęboko przekonany, że bieżący rok będzie jeszcze lepszy niż poprzedni i zakończy się kolejnym rekordem frekwencji w naszej instytucji _– mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto